Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Sz, bravo! Sa o tii tot asa!!!

 

Fasolea mea este inca in stomac [batcap]  ma duc sa mananc 2 clementine. Si atit! Am fost si la cumparaturi si m-am abtinut de la cumparat prostii.

 

Meniul din week-end: supa din rasol de vita (eu fara taietei), paste cu sos de rosii (eu cu paste integrale, copii si-au luat paste in forma de inimoara de la Lidl [soricel] ), vreau sa fac si eu crema de ciocolata si nu stiu daca tortul pufos sau cel cu nuci.

 

Week-end conform! Pupici,

Andrea

 

PS Briosele mele au avut succes nebun si la birou [pk]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Bun venit fetelor noi si sa stati cat mai mult alaturi de noi!

 

Buflea, nu am stiut ca ai facut falafelul cu naut fiert. Se face doar cu naut inmuiat crud si apoi macinat.

 

Sz, ai slabit foarte bine si stai linistita ca nu ne sochezi; nu esti prima si cred ca nici ultima care incepe monti de la o greutate cu 3 cifre.

 

Nu mai stiu cine era cu glicemia, dar mi se pare mare pt prima ora pe nemancate. Eu o am cam in jur de 70 dimineata( nu o monitoriez dar atat era la ultimele analize care le-am facut saptamana asta). Si tot la analie mi-au iesit 53 trigliceridele si 154 colesterolul [pk]  deci sunt beton cu breton( ascult prea mult itsy bitsy [:D] )

 

La masina de paine am reusit sa fac doar paine integrala. Painea monti cu tarate iese lipicioasa si necoapta. In schimb wassa mi-a iesit buna intotdeauna doar ca in ultimul timp am renuntat si la ea.

 

Eu recunosc ca mai am si meniuri de faza 2 asa ca nu va luati dupa mine. Ce e neconform in meniu trec cu rosu.

 

Am avut zile foarte incarcate la servici asa ca abia astept vacanta de saptamana viitoare. Mergem in tabara de schi la Borsec si sper sa tina vremea cu noi si sa fie zapada pe partie.

 

Dulcetica, Caress, Ninha, ce mai ziceti?

 

Carmencat, ai ajuns sa scrii si tu mesaje in care raspunzi nominal [:D]

 

Cristina, cum faci sandvisurile in forma de inimioara? Cu ceva forma? Cred ca ar fi si Stefi tare incantata.

 

Am aruncat un ochi peste meniul ala de 7 zile de pe site-ul oficial si am vazut ca se mananca fructe dupa cina [:-/]  Foarte ciudat.

 

Alinta, la scoala ii pun fetei paine integrala cu crema de branza si somon afumat, paine integrala cu unt si dulceata, paine integrala cu almette, paine in ou, placinte de mere( mar ras, ou, faina integrala, apa, drojdie uscata si apoi prajite in tigaie de teflon fara ulei), placinte din fulgi de ovaz, branza de vaci, ou si zahar brun, paine integrala cu pateu( de gasca fara E-uri) si cam atat.

 

Androix, poate faci ceva asemanator cu pasca asta http://www.culinar.ro/forum/continut/Dieta-Montignac/30085/Reteta-Montignac-Pasca-de-Paste/

 

Cu meniul de weekend revin maine dimineata. Ma duc sa ma uit la Romanii au talent si sa "ma rad" [:-)))]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna seara si Happy Valentines [il] [il]

 

Dragelor, eu in seara asta o sa fac o abatere, un pahar de sampanie, am facut o tarta buna , blat o cu cascaval si smantana

la pranz am mancat cu colegii de F2, cred: somon fara pielita cu orez salbatic si spanac (fara sos)

dimineata, budinca de ovaz, e super buna, nu incetez sa ma minunez si nu pun aproape deloc indulcitor

 

Meniul de week-end

mancare de pui, pastrav cu quinoa ( si usturoi, mersi Sz, de idee!)

mofturosul mic, nu stiu ce o sa manance o sa incerc budinca cu avocado si o sa-i pun si banana), mancare de porc cu mazare (morcovi pot adauga?), paste integrale cu sos de rosii (pentru cel mic)

 

Ma simt  super bine de  cand tin Monti, abodmenul mai plat, digestia mai usoara, sunt f fericita ca am luat decizia sa va urmez

 

Weekend frumos si conform! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daria, serios, imi place atitudinea ta. In ritmul acesta sigur iei trofeul!

 

Caress, ce-i cu tine? m-am obisnuit sa vad zilnic ca scrii, ca ne dai sfaturi [flo2]

 

Buflea, vad cati-ai intrat in mana. Testezi retete noi, adaptezi retete vechi.

 

Adriana, tu pe unde ai fugit?

 

Ioanaales, eu cred ca pranzul tau a fost de F1 fiind orez salbatic. Ca de somon si panac nu ne facem griji.

Fetelor mele le place la nebunie avocado cu mar rosu. Uneori pun si para daca avocado e mai tare si e nevoie de ceva zemos ca sa se faca pasta la blender.

 

Eu nu pot sa urmez planul acela saptamanala pentru ca la pranz mananc la noroc. Azi de exemplu erau ori chifetele cum am mancat eu aseara acasa ori somon ramas de ieri. Asa ca iar am bifat somon.

 

Meniu azi:

- o portocala si un kiwi

- o portie de cheesecake

- somon cu spanac crud, cateva sardine in ulei, conopida si gulie crude

- iaurt 0% cu fulgi ovaz

- o gura baton glucidic

- fasole cu mamaliga ovaz si 2 castraveti murati

- 4 bucati cioco

Am o scuza insa pentru cioco. Am fost la sala si am dat la eliptica o ora, 500 de calorii. Si-s cam lesinata dar n-am chef sa mananc mancare. De fapt aveam chef de o clementina dar e seara.

 

Am facut mamaliga din tarate de ovaz. Al meu a zis sa-i spun terci ca mamaliga se face din malai de porumb. Cele mici au mancat cu branza si smantana. Cea mare era satula ca a avut petrecere dar suntem pe drumul bun.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata !

Chiar asa, Caress, pe unde umbli ? Sper ca esti bine  [flo2]

 

La noi e soare si frumos, asa ca vom iesi cu drag.

Meniul meu provizoriu

md: cafea cu lapte

p: probabil pui cu mazare, sa vedem pe la cat ajungem acasa si il termin

gustari ... portocale

c: mere coapte si cana mea de lapte prins  [:-)))]

edit: si bine nteles voi degusta tot ce bucataresc  [pk]

 

O zi frumoasa tuturor si spor la treburi !!!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Daria, nu te supara te rog dar meniul de azi e tare subtire. MD e doar cafea si cina doar mere coapte. Cat poti rezista cu meniul asta? Eu zic doar sa ai grija ca un meniu si monti si hipocaloric nu il vad de cursa lunga  [flo2]

 

Meniu ieri:

MD: paine integrala cu zacusca

P: briose cu ciuperci si ardei

C: orez basmati cu scoici, calamari si creveti( F2)

 

Azi:

MD: oua ochiuri, telemea, masline, avocado

P: legume mexicane, crochete de peste

C: poate ceva peste sau un gratar ca iesim la restaurant

 

Un weekend linistit sa aveti  [pup]  [pup]  [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Neata [zirea]

 

E sunt cam zombie ca m-am culcat tarziu si m-am trezit devreme sa merg sa-mi fac itp-ul la masina ca expira saptamana viitoare, ocazie cu care am aflat ca mi-am asigurat o dimineata in service si o ora la geometrie si ma lipsesc de niste bani care nu stateau bine la mine in buzunar [:(]  Mi-a venit si ciclul si sunt si umflata pe langa starea mea naturala de cifutenie.

 

S-a terminat gateala si am inceput cu fast food: carne in diferite stiluri cu legume si/sau salata. Asa ca la pranz mananc friptura de porc la wok cu legume si muraturi, pe diseara am comanda de snitele, o sa incerc o tura si la cuptor sa vad cum ies, pentru ei fac piure de cartofi pentru mine doar salata. Si maine o iau de la capat cu lipsa de idei. Cred ca fac o supa de rosii cu galuste, sau mai am in plan o supa crema de mazare cu bacon si ceapa. Iar felul doi habar n-am. Ce sa fac, ce sa fac [soc] ???

 

Meniurile alea de pe site-ul montignac sunt pentru detox am citit si de-asta sunt cu suc de lamaie si cu fructe seara, cred. Am si eu meniu in cartea de retete pentru o luna de zile de F1. Daca e cineva interesat strigati si scanez si postez aici pentru inspiratie. Doar ca sunt mancaruri cam ciudatele, cu legume care nu prea se obisnuiesc in bucataria romaneasca nu ca nu s-ar gasi de cumparat pe o groaza de bani cum ar fi de exemplu sparanghelul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asaaaa, sa ma plang si eu aici: sotul meu cica am dezvoltat o obsesie cu mancatul asta sanatos. Se plange ca l-am inebunit, nu e de acord ca nu am mai mancat deloc in casa cartofi sau paine alba, ca nu sar sa ma execut de cate ori imi cere fi-miu desert sau fi-mea covrig, ca ii chinui cu fructe in loc de dulciuri (desi fac cate ceva destul de frecvent zic eu, acum inca mai avem tarta de branza pe care am postat-o la retete, apropo, Puisor, mersi de link!) si asa mai departe. In principiu zice ca el e de acord cu mine si nu se plange orice i-as da sa manance, dar ca de ce privez eu copiii de asa bunatati cum ar fi piureul de cartofi? Si mai mult decat asta de fapt il deranjeaza ca vorbesc cu ei despre ce si cum mancam si mai ales de ce mancam asa si zice ca le bag in cap prostii cu care ei n-ar trebui sa-si bata capul, ca ii bag in cap lui fi-miu ca e gras etc.

Din partea mea ma irita maxim ca el nu considera ca are o problema de greutate, are un BMI de vreo 35, dar pur si simplu nu-l intereseaza. Nu vrea sa faca miscare regulat si organizat, din punctul meu de vedere este irecuperabil. Nu va slabi niciodata si nu il deranjeaza asta cu nimic. Si motul din varf a fost replica de aseara: de ce trebuie toti sa mancam ce mananci tu?  [smulgpar] Clar e sabotorul meu numarul 1 [8]

 

Pana la urma tot eu fac piure de cartofi azi. Dar nu pentru plangerile primite, ci pentru ca tocmai i-am montat lui Filip un disjunctor in gura si se chinuie destul de rau sa manance, a trebuit sa ii cam schimb meniul si la scoala, mi-e mila de el saracul ca e foarte trist. Ii preconizez o subtiere notabila pana in toamna cand s-ar putea sa scape de disjunctor. Si i-am facut si paine alba ca e mai moale sa-i dau dupa el la scoala.

 

La voi cum accepta ceilalti din casa stilul asta? Cum va descurcati cu cei care refuza din start ideea? Cum sa fac  eu sa nu il iau la palme pe coleg?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna fetelor, sunt pe aici, aglomerata tare. Nu am mai apucat nici sa va citesc in ultimele zile. Am fost cumintica, am mancat conform (ma rog, mai nimic dar conform, asa ca nu mai scriu ce am mancat ca iar ma suna Caress in urmatoarele 2 minute sa imi explice ca ceaiul, cafeaua si apa nu sunt mancare). A plecat mama la ea acasa, asa ca back la spalat vase. Deja ma gandesc serios la o masina de spalat vase pusa in locul frigiderului si mutat frigiderul in alta parte, nu stiu unde, dar in alta parte. Am ajuns la disperare cu vasele astea. Nu mai fac altceva decat spal vase la infinit.

Ma duc sa intind inca o masina de rufe si sa mai bag una. Mai am pe lista schimbat toate asternuturile si facut ceva bun, inca nu stiu ce, oscilez intre reteta clasica de tort cu nuci si tiramisu.

Pentru we asta am ciorbita de pui dreasa cu ou si smantana si spanac cu pui si sa vedem ce dulce fac.

Acu' dimineata am facut o omleta cu kaizer si muraturi.

Ah, sa nu uit sa dau grisul cu lapte la caini. Nu s-a lasat mama pana nu s-a dus sa cumpere gris sa le faca ea la fete gris cu lapte! Gizzzzzzzzzzzz! O mai slabesc eu pe Diana... la pastele cailor!

 

Androix, nu stiu ce sa zic... Al meu sotz e multumit de cum mancam si de cum a slabit. Eu ma lupt cu mama care o indoapa pe Diana cu ce nu trebuie cand se duce la ea si e frustrata, evident, cand e la mine ca nu e felie de paine in casa, nu e un cartof, o punga de orez, o punga de gris, nu e picior de macaroana... Asta e. Ma fac si eu ca ploua si merg mai departe.

Eu cand m-am apucat de monti nu am declarat sus si tare, pur si simplu am eliminat ce nu trebuia sa tin in casa, discret, fara declaratii, am facut mancare conforma si asta e. El mai manca sandviciuri la servici si ce nu trebuie, pana a vazut dupa vreo luna doua asa niste schimbari substantiale la mine. Si a inceput sa fie atent. In plus, incepuse sa aiba probleme de coloana, de tensiune mare, analizele cu colesterol si alte alea cam naspa... i s-a recomandat sa mai slabeasca. Eu i-am zis intr-o buna zi, domnu' sotz, realizezi ca avem copil de 4 ani?? Ca o sa vrea si ea sa mearga la munte, sa se plimbe, sa urce, una-alta, si noi o sa ne rostogolim gafaind pe langa ea, in cel mai bun caz?? Pai ce facem? Dam coltzu' de infarct si grasime inainte sa apucam sa o facem mare?? Ce naiba, stam intr-o felie de paine si un cartof? Si s-a conformat si el total. El a slabit mult mai spectaculos ca mine in timp mult mai scurt si a fost foarte incantat de rezultate. Au disparut problemele de coloana si de tensiune mare si se simte foarte bine din punct de vedere al sanatatii, asa ca acum e foarte conform. Surpriza mea a fost cand a trebuit sa plece in delegatii si credeam ca nu va rezista sau nu o sa stie ce sa manance si cum sa manance, dar s-a descurcat foarte bine.

Nuu stiu ce sa zic de al tau. Probabil ca inca se simte bine cu greutatea pe care o are, ca nu are probleme de sanatate care sa ii traga un semnal de alarma. Incearca sa gatesti conform si atat, sa ai numai mancare conforma in casa fara sa mai tii prelegeri despre asta. Oricum e mai mult decat nimic. Daca in afara casei el alege sa manance si altceva... e problema lui, nu ai cum sa il obligi sa nu o faca si nici nu e... politic. Abia asa il frustrezi. Cred eu...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Hellou, back din plimbari. 

Si eu am luat fie mi cartofi pai azi, ca mi a spus ca au mancat ieri colegii si daca pot sa i cumpar si ei peste cateva zile ... eu nu vad absolut niciun capat de tara in asta. E copil si o data pe luna poate manca. Tot asa si cu grisul cu lapte, cere rar, dar atunci ii fac.

Brindu, slabut meniul pt ca stiu ca azi voi mai gusta o sarmaluta, o mazariche, o briosica  [:-)))]  si sa compensez.

Si acum vreau sa va arat ce am cumparat, faina d aia cu slabeste mancand nu au adus inca ... 

Paste integrale pt sos cu rosii cand ne apuca o pofta.

Covrigeii sunt cu tarate doar 14 %  asa ca merg consumati doar asa, simpli.

Siropul e fara zahar, tot la vreo pofta de suc dulce, cu apa minerala. Mai bine sa avem acasa ceva permis, decat sa cadem in pacat sau sa lesinam de pofte  [soricel] 

 

Imediat ma apuc de treaba, va tin la curent cu evolutia primelor sarmale Monti  [fri] 

 

post-12863-0-12449200-1392461027_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...