Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Androix, eu sunt fix in aceeasi situatie. Cumpara diverse interzise la care fetele poftesc: gogosi cu ciocolata, crenvursti, sucuri. Mai ales cand e singur cu cele mici ca in felul acesta ele sunt multumite si nu fac crize.

Nu cred ca il poti convinge decat cu argumente si evident cu ce rezultate bune ai tu. Cartoful are si el beneficiile lui dar daca te ingrasi de la el se evita si asta este. Se poate trai bine mersi fara el.Sau poti face un compromis sa-i consumi cu coaja si fara grasimi pe langa ei.

Fainurile albe nu le-ai exclus din meniu, doar le-ai inlocuit cu variante mai sanatoase.

Dulciurile, pai chiar faci multe. Eu doar in we si mai dau si rateuri [:I]

Iar ca discuti cu copii despre alimente mie mi se pare ca e ceva necesar. Sunt mici omuleti care trebuie sa fie atenti la alimentatie toata viata, sa faca alegeri in cunostinta de cauza. Copii reactioneaza mult mai bine daca stiu motivele pentru care alegi sau preferi sa nu consumi un aliment. Doamne, daca ai decreta intr-o zi ca nu se mai consuma carne in casa ce-ar face. Am vazut aici zeci de copii care nu au voie sa manance diverse si nu e o tragedie, s-au obisnuit asa. Mijlocia mea are in grupa 6 copii pe lista cu interzise, ba musulmani care nu mananca porc, ba indieni care nu mananca deloc carne, ba cu alergii unul la ou, unul la gluten si un copil cu intoleranta la lactoza. Chiar le e greu celor de la gradinita sa tina minte ce mancare au voie sa le dea. Eu m-am ars odata la o aniversare ca i-am dat unei fetite carne de pui dar nu era halal [batcap]

No, acum serios, face din tantar armasar.

 

Eu tocmai am facut wafe Monti, reteta pusa de Puisor. Au iesit cam necoapte la mijloc dar pufoase. A venit mijlocia la masa si cum a luat o gura m-a intrebat "mami, ce-ai facut, ai chimbat reteta?" [fri] Isi pusese smantana si gem de capsuni. Si daca ea refuza cea mica o imita de cele mai multe ori. Asa ca pana la urma le-am zis sa termine wafa cu gem ca le desfac un borcan cu Nugati si a doua va fi cu cioco. Au mancat in final fiecare una cu gem, una cu ciocolata. Si eu trei cu gem de prune. A venit si cea mare si numai ce o aud "mami, ce s-a intamplat cu wafele acestea" [doh] A mancat una cu ciocolata si gata.

Ceva trebuie sa modific daca mai fac. Primele le-am facut fara sare ca la reteta originala pun unt care-i sarat. Dupa aceea am remediat probelma. Insa am uitat sa pun ceva vanilie. Desi cele cu gem de prune sunt si mai bune cu rom.

Bun, deci am mai bifat un test de we.

 

Carmen, eu am masina de spalat vase de jumatate de an si e alta viata. Unde am locuit inainte chiar nu era loc de ea in bucatarie si mult timp am pierdut cu vasele. Ah, si noi avem doua frigidere si doua masini de spalat rufe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Oti sunt si eu prin zona. Sunt superaglomerata ca de obicei. Azinoapte a batut un vant nebun de mi a daramat gardul din spatele casei, a cazut peste masina vecinului :(((

De abia am adormit de suieratul vantului turbat.

 

Eu le dau la copii piure si paine si dulce neconform. Cat mai putin dar le dau. Si eu am mancat cand eram copil si adult si nu am probleme. Copiii mei sunt slabanogi si mancaciosi si eu cred ca e ok. Chiar evit sa le dau prea multe aluaturi din tarate pt ca vad la mine ca s iritante si baloneaza. Dar incerc sa i obisnuiesc si cu chestii sanatoase si monti prevaleaza in alimentatia noastra. Vreau sa subliniez ca le dau chestii nemonti foarte rar!!!

 

Sotul n are nimic impotriva, mananca ce i se da cu placere, si daca nu i place isi arunca niste mici pe gratar si i fericit :)))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata si de la mine,

 

Carmen te incurajez si eu cu masina de spalat vase ...eu ii spun Vasilica. Doamne, e cea mai eficienta investitie in bucatarie ...spala Vasilica mea noaptea de nu are treaba. Noi mancam acasa numai seara si adun totul in ea, ii dau drumul si ma duc la culcare ...e silentioasa, discreta, muncitoare ...o comoara la casa omului, membru de familie, Vasilica asta.

 

Androixo si eu am aceeasi problema cu barbatul ...nu ca ar fi slab, ar avea asa niste sunci si o burta (de bere) la care sa renunte dar nu i se pare necesar. In plus, al meu e mare, mare cartofar. Orice friptura, orice ciorba, orice tocanita trebuie sa aibe un cartof ...si scarciomit. O mancare ratata sau care nu gusta asa cum stie el, nu o mananca ca sa umple matzul. O arunca si baga / cumpara altceva.

Cu copiii am alta dilema ...Alex e slab de i se vad coastele, iti vine sa-l indopi cu cartofi si paste. El este si cel atletic, cel care face foarte mult sport din asta care consuma calorii (hockey, socer, snowboard), cel care este cel mai scarciomit la mancare si nu mananca mai nimic in afara de dulciuri, multe multe dulciuri. Flavia in schimb in extrema cealalta, dolofana, puturoasa, pofticioasa, mancacioasa. Nu ca ar avea nevoie de dieta, nu inca, dar cand or da hormonii peste ea sunt sigura ca o sa aibe probleme, ca nici acum nu e slaba. Este cu 1 an mai mica decat Alex si cantareste mai mult, mananca mai mult si orice, pofteste la orice, zace mai mult.

 

Am incercat si eu varianta cu explicatul, sanatatea, principii nutritive ...nu merge. Sunt copii si ghinion, nu pot aplica aceleasi principii la amandoi. Si daca nu rezonez nici cu tatal lor, nu pot lupta singura cu 3 personalitati.

 

Asa ca am decis sa fac schimbari pe shest. De ex nu mai am zahar in casa, doar glucoza si vad ca nu a sesizat nimeni. Toate prajiturile le fac cu ovaz si vad ca nu a sesizat nimeni. Cartofi incerc doar o data pe saptamana, ceea ce e putin fata de "in fiecare zi". Paste incerc doar o data pe luna ...si nu mai cumpar dulciuri - biscuiti, napolitane ...etc. E drept ca noi nu mancam paine, ca acolo se vede marea diferenta ... Si e drept ca atunci cand scapa barbatul in supermarket zici ca nu a vazut ciocolata in viata lui. Asta e, incerc sa il scap cat mai putin sau sa ascund ciocolatile, ca am sesizat ca are memorie scurta, le ia si uita de ele.

 

Ce vreau sa spun este ca schimb pe shest si nu total ...orice schimbare insa trebuie sa fie spre bine. Glucoza asta mi se pare bestiala, arata ca zaharul, e dulce ca zaharul ...

 

Ce mai sper este sa slabesc eu, asa precum Carmen, 20 kg si poate daca ma dau ca exemplu capat mai multa atentie. Deocamdata insa nu am slabit ...de fapt nu stiu caci va spun sincer ca nu m-am suit pe cantar. Dar simt eu imediat la haine ...

 

SZ mi se pare extraordinar ca ai slabit 10 kg. Nu conteaza de la cate ai plecat, 10 kg e mult pentru oricine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

M-am apucat sa fac batoanele glucidice daca tot am chef de testat retete. M-am gandit ca asa ceva n-am cum da gres. In final le-am facut bomboane cu sau fara fulgi de cocos pe exterior. Super rapida reteta, asa imi place. Caress, e ok cu fulgi, nu?

Au mancat si fetele compozitia, acum ma astept sa inceapa jocurile olimpice indoor daca le-am incarcat bateriile iar afara ploua si iar ploua.

 

Iaca si pozele de la final:

 

post-11723-0-49374000-1392467344_thumb.jpg

post-11723-0-28125800-1392467361_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Fetelor, scuze de absenta, de citit v-am citit dar am fost super prinsa si n am stiut ce sa scriu mai intai, asa ca nu am mai scris deloc... [soricel]

 

Buflea, sper ca ,,glucoza '' aia e o greseala de tastare, ca daca e chiar glucoza, desi eu nu stiu sa existe sub forma cristalizata, e jale...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

buflea vad ca mi-o luat-o caress inainte cu observatia pentru "glucoza"... apai gluzoca e varianta extra mega pura a zaharului...zaharul alb are ig vreo 70...da glucoza are Ig 100!!!`deci daca e vb de glucoza, de asta nu s-au prins  [alcool]

 

androix am un prieten e la fel ca sotul tau..desi e ok la kg...e genul de om care spune "da ce daca tu tii regim DE SLABIRE, trebuie sa tin si eu?"..cand mama lui avea colesterolul mare si trebuia sa manance de regim i-am spus ca i-ar fi mai usor sa tina regimul daca ar face un fel de mancare pentru toata casa ..aceeasi replica "da ce eu am colesterolul mare ca sa ma pun la regim?" [smulgpar]  [smulgpar]  no offence da astea cred ca is replici de oameni ignoranti, egoisti si pot gasi unele termene mult ma dure (da ma abtin [alcool] ) ...ca daca nu ai nici o problema de sanatate trebuie sa iti tampesti corpul cu tot felul de  bombe pentru sanatatea long term [smulgpar]

la fel era sa fac atac de cord cand am aflat k una din verisoarele mele ii dadea copilului de 2 ani ..margarina..ca untu e prea gras si ca ea a mancat cand era mica si nu a patit nimi [fal]  [fal]   [barfa[ din moment ce si ea si sotul ei acum sint obezi..si copilul la 2 ani avea mai multe kg ca varasu de 4 ani

 

oamenii au tendinta sa-si dea seama ca ar fi facut bine la un moment dat sa-si schimbe modul de a manca...numai in momentul cand le ajunge cutitu la os si ajung sa aiba o boala nashpeta.. [fri]

 

SZ ,puisoara a observat meniul tau subtire...dar culme a e ca e in gand in gand cu mine [pup] ..ca si eu ti-am mai spus asta saptamana trecuta

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Gata, am pe foc sarmalutele cu carne de curcan si ciuperci in varza murata, carnea de pui cu mazare, am topit ciocolata neagra in smantana pt briose si am imprietenit ciupercile cu spanacul pt celelalte briose.

La pranz am mancat branza cu indulcitorul pe care il folosesc eu, pun si o fotografie, poate ajuta pe cineva, e praf si inlocuieste perfect zaharul in orice e nevoie.

Ai mei copii, toti 3, asteapta sa deguste noile incercari  [:-)))]

Lor le am facut si o ciorbita pe oase de vita cu leguminoase multe si cateva cuburi de cartofi, insa eu nu voi manca.

 

post-12863-0-13221200-1392469986_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata!

 

Daria, nu te supara te rog dar meniul de azi e tare subtire. MD e doar cafea si cina doar mere coapte. Cat poti rezista cu meniul asta? Eu zic doar sa ai grija ca un meniu si monti si hipocaloric nu il vad de cursa lunga  [flo2]

 

Meniu ieri:

MD: paine integrala cu zacusca

P: briose cu ciuperci si ardei

C: orez basmati cu scoici, calamari si creveti( F2)

 

Azi:

MD: oua ochiuri, telemea, masline, avocado

P: legume mexicane, crochete de peste

C: poate ceva peste sau un gratar ca iesim la restaurant

 

Un weekend linistit sa aveti  [pup]  [pup]  [pup]

 

Si nici o gustare intre mese? Nu ti se face foame?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...