Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

MONTIGNAC (200) ... STIL DE VIATA NU DIETA


Recommended Posts

Brandu ce coincidenta... Si eu fac maine vita, vreau sa fac reteta de vita cu lamaie (pusa de Roxanaz la retete)

 

Oti nu i asa ca i bestiala reteta Puisoarei?? O prestez si eu in seara asta sa fie numai buna maine ca garnitura la vita cu lamaie.

 

Ieri am facut clatite glucidice cu sirop de agave. Noi folosim destul de mult siropul asta. Le pun si la baieti dimineata in porridge.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 496
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna seara,

 

dragelor, am mancat pastravaul cu quinoa seara ca la pranz am avut o revolutie: baietii (cel mic si cel mare...) au zis ca ei vor carne si le-am facut carne de porc cu salata de varza cruda

n-am mai facut mazare ca nu sunt sigura ca o pot combina si cu morcov?

 

am dat exemplu de mai sus ca sa contribui si eu cu experienta mea la cele 2 topic-uri Monti vs alta dieta si Monti si familia:

 

1. Monti ma ajuta sa-i trec incet-incet pe un stil de viata sanatos si de durata pe toti din familie, nu doar pe mine; din experienta mea, e ff greu sa tii o dieta de una singura cand toti in jurul tau mananca cartofi prajiti, etc; de asemenea, imi doresc sa fie pe viata

 

2. am trecut familia incet, dar sigur, zic eu, pe Monti: cateodata vor si ei ceva 'bun' le fac o friptura si gata; painea neagra au acceptat-o , wassa nu, ceea ce e oricum mai bine ca inainte; cel mic (face 3 ani luna viitoare) mai 'cerseste' cand mergem in vizita cat un corn si paine alba, dar acasa mananca neagra

pastele, a doua mancare preferata a lui,  le-am inlocuit cu succes cu cele integrale, le fac cu sos de rosii si legume si e  multumit.

cartofi n-a cerut inca

deci eu zic ca educarea progresiva si 'discreta' functioneaza, dar daca vrea un corn in oras sa manance nu fac un super scandal ca sa nu dezvolte o o reactie inversa scopului dorit, o sa-i explic cand va creste

 

3. problema cea mare raman dulciurile....aici trebuie sa ma mobilizez mai mult sa gatesc eu  in week-end

recunosc am citit atatea lucruri contradictorii in legatura cu indulcitorii (nu mai stiu exact site-uri, etc) incat din prudenta am redus f mult cantitatea de zahar brut organic pentru cel mic. folosesc fie putina miere, dulceata pentru el sau sirop de agave, dar cautam o sursa de sirop 100% bio

inchei epistola ca am 'programul' de seara

noapte buna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

darling.. nu ma omor dupa ea...da mi-o venit asa o fulgerare ca dom'le trebe sa mananc vita:)) o iesit bun sosu meu..cam acru..da cred ca eu is de vina ca trebuia sa pun vin rosu si am pus altceva care e mai acru si am pus fix ca "vita"

 

macule ..eu cred ca trebuie sa alegi o dieta care ti se potriveste si pe care o poti tine a la long..pentru noi asta e  buna...

pentru mine o fost ok...ca inainte mancam extrem extrem de putin..si tot eram cat balena...acum mananc mai mult si mai diversificat...nush cum e dieta de care vb...dar eu personal cand am citit prima carte a lu monti eram in perioada cand vroiam sa slabesc si eram deja pe infomatere de o saptamana numai cu salate...cine mi-o pus cartea in brate o fost sora mea(desi nu tinea monti)...da care o vrut sa nu ma infometez eu fiind in sesiune atunci...

mi-o placut foarte tare cum dadea explicatii..de ce nu trebuie si de ce trebuie anumite lucruri. imi place sa cred ca am o gandire ff logica si dietele de care dadusem pana atunci care spuneam "mananca un bob de orez dimi si unu seara si intre mese apa" nu-mi oferea catusi de putin convingerea logica ca e bine ce fac..asta o fost...ca valul luat de pe fatza [:-)))]  [:-)))]

 

ioana la fel si tie..daca vrei sa consumi mai mult sirop bio.. comanda de aici http://www.amazon.co.uk/Biona-Organic-Squeezy-Agave-Syrup/dp/B0062Y7H7M/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1392495068&sr=8-1&keywords=agave+syrup+organic

 nu cred ca shippingu e f mult..si oricum o sa te tina astea 3 bidonase mult mult timp

 

eu acum il am pe asta http://www.amazon.co.uk/The-Groovy-Food-Company-Organic/dp/B008FRPLGI/ref=sr_1_14?ie=UTF8&qid=1392495141&sr=8-14&keywords=agave++organic

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Floare, eu sunt una din tzacanitele care in ultimii 10 ani a tinut cam toate dietele de pe net  [soricel]

Acum am ales Monti pentru ca nu ma grabesc absolut nicaieri, nu sunt disperata sa slabesc cu orice pret, pt ca am un motiv serios sa fac aceasta schimbare in primul rand pt sanatatea tatalui meu si si pt a o invata pe fie mea sa manance sanatos.

Daca e sa fiu sincera, o fac mai mult pt ei, daca era dupa mine deja slabeam 20 de kg mancand mere cu apa cu lamaie  [ph34r]

In plus, simt ca am o sustinere fantastica din partea fetelor Monti [pk]  ceea ce pt mine inseamna mult [flo2] , altfel nu as bate tastele pe forum. 

Si sincer, ma distrez enorm cand combin fainuri, tarate si le vad mutrele cand scot ceva din cuptor  [:-)))]  cainele cel putin e fanul meu nr 1  [pk]

Glumesc, ca asa sunt eu o glumeata  [clo]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repede raspund si eu la subiectele zilei.

 

Familia si Monti

Eu merg pe principiul ce tie nu-ti place, altuia nu-i face.

 

Nu mi-ar place sa vina M. Cge sa vina sa decreteze ca incepand de azi, nu avem voie sa mancam o anumita chestie, chiar daca ar avea argumente corecte si suficiente.

Asa ca noi cumparam de ex. o paine feliata integrala si una alba.

Erau 3 pe cea alba, se termina mai repede, asa ca la sf. sapt. mancau integrala.

La un moment mi-au zis ca e ok daca luam numai integrala.

 

Imi place ca ei imi respecta alegerile, si eu pe ale lor.

 

Copiii sunt slabanogi amandoi.

Pb. o am cu seriful cel mare care e tare pofticios de ceva timp, ii place sa isi aranjeze mancarea, sa o savureaza si o obliga si pe sora-sa sa manance ca el.

Ea are numai cateva mancaruri pe care le mananca, Nu pot sa ii scot cartofii sau galustele de gris in totalitate. Dar pot sa ma asigur ca pe lg. cartofi, exista si salata pe masa, sau alte legume.

 

Sincer eu i-am convins de Monti, cand m-au vazut cu 8 kg mai putin in 4-5 luni.

 

Ce imi place la Monti ca te incurajeaza sa mananci cu placere si variat.

Asa am descoperit conopida, fasolea mung, humusul, nautul, brocoli, avocado etc.

 

Aici fructoza era diferita decat cea din Europa, si au descoperit ca nu e ok deloc si au retras-o de pe piata. La inceput, o foloseam numai ptr mine.

La copii indulcesc cu zahar brun si sirop de artar. Mierea nu le place.

Si eu cu sirop de agave, pun si la prajituri.

 

De ce m-am apucat de Monti ?

Am vazut o prietena cum a slabit mancand, si am zis ca asta e de mine.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cge, ce anume era rau la fructoza canadiana ? S-a scos numai la voi de pe piata sau si la noi ? 

Eu am comandat-o de pe iherb.com, ca nu am gasit-o la magazin. Ma intreb acum daca nu cumva o fi scoasa si de la noi.

 

In alta ordine de idei, ma mai inscriu cu un rateu. Am facut clatite cu faina Monti, adica combinata si nu ies bune. Mi-a fost greu sa nimeresc grosimea compozitiei, jumatate au iesit prea groase, asa ca un pancake si alta jumatate mi s-au sfaramat. Per total am scos vreo 7 clatite intregi. Am vazut pe site-ul Alinei ca ea le face cu faina de naut. N-am incercat pentru ca eu am cumparat faina de naut cu fava bean, deci o combinatie si nu stiu cum ies. Ah, si in loc de lapte am pus almond milk, dar nu cred ca dezastrul e de la asta pentru ca se pot face clatite si numai cu apa.

A mai incercat cineva clatite ?

 

In schimb am facut o rulada de carne, un fel de meatloaf, in care am pus porc, curcan, tarate de ovaz, ceapa, patrunjel si marar ... A iesit o nebunie, moale de la ovazul ala, se topeste in gura.

 

Maine am in plan o tocanita de ciuperci si piure de spanac ca si garnitura la rulada de carne.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Androix, daca dai o cautare pe net fructoza controverse....ai sa gasesti diverse explicatii; se presupune insa ca fructoza care se gaseste pe la noi, nu ar fi extrasa din fructe, ci din sirop de porumb modificat genetic! E adevarat ca nu putem elimina toate chimicalele sau toate alimentele daunatoare, insa putem inlocui cu altceva acolo unde se poate...

 

De exemplu eu am vorbit mereu pe aici de indulcitorii folositi de mine, STEVIA numai cea din plafar sub forma asta (a aparut recent si varianta la 250 ml - mult mai bine la pret decat sticla de jos de 50 ml):

http://www.hypericum-plant.ro/files/product/large/hyper-stevia.jpg

 

Am cumparat anul trecut din iunie 2 kg de xyllitol, zahar din mesteacan finlandez (IG=7, fata de 20 cat are fructoza) din care mai am 1 kg (pun la dulciurile coapte maxim 1 lingura+stevia):

http://cdn.allshops.ro/files/clients/73/6032/p/50/zahar-din-mesteacan-finlandez-100xylitol---naturpiac---1kg-7745134.jpg

 

si mai am si sirop de agave pe care il pun peste papanashi, spume, creme budinci...:

 

Oricum baza extractul de stevia, cu 99%stevia naturala si 1% apa si glicerina!! [:)]

La inceput gustul este altfel decat dulce...insa in timp devine dullce... corpul uita de gustul de zahar si il satisface si stevia... are IG 0 - asta este cel mai important lucru!

 

De ce Monti, pentru ca acum 10 ani am slabit 10 kg in 2 luni...iar acum 1 an mi-am amintit de el, am recitit tot si am redescoperit ca este regimul de viata pentru diabetici - notiunea de indice glicemic vizeaza in special pe cei cu diabet... eu avand analizele cu glicemie peste 250, cu carnet si tratament de diabetic... [fri]

Si eu am incercat toate dietele posibile, insa asta ma mentine cu glicemia intre 90-110 maxim, fara tratament, doar din alimentatie si atat); sa nu mai zic ca de 2 luni nu mai iau medicamentele de tensiune - s-a stabilizat la 11/12... inainte era 15/16...asa ca pentru mine este de ajuns ca explicatie de ce Monti...

 

SZ, nici eu nu rezist 1 zi fara dulciuri, si chiar daca slabitul accum merge mai greu, scopul meu e sanatatea si slabitul va veni, dar mai incet; e foarte ok si am rabdare ca doar am timp pana pe la 100 ani cu cate 1 kg pe luna sa ajung unde vreau [:-)))] .

daca urmaresti inapoi, eu am mereu dulce in meniuri: torturi, budinci, briose, papanashi, ciocolata...toate cu stevia/xillitol si agave! Se poate si odata cumparate, te inveti si gaura in buget o sa merite!!! [flo2]

 

Buflea, amestecul de fainuri nu il folosesti la orice; de ex. faina de naut merge la chestii sarate (poti ingrosa sosuri, poti pune in briosele sarate, poti face clatite din naut pentru shaorma/creme de banza sarata cu marar...); la clatitele dulci merge garantat reteta Caress: 2 oua+1 cana apa+tarate de ovaz - lasi sa se umfle putin si ies perfect; amestecul de fainuri: soia/tarate grau/tarate ovaz/psyllium/nuca/migdale... merge la tort, briose, tarta cu mere... mai este amestecul pentru pizza - cantitati egale de tarate de ovaz si tarate de grau cu apa si ou batut...cam astea sunt combinatiile folosite de mine! [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata  [flo2]

 

Am o urgenta: la snitele traditionale  [:)]  ce faina folosesc : de soia, naut sau ovaz ???

Ca apoi le voi tavali prin susan.  [pk]

Imediat ma apuc de facut megasalata de cruditati, iar pt fie mea voi mai face si un minipireu, la ea asta inseamna masa de duminica, pireu cu snitel si salata sau muraturi  [:-)))]

 

Claudia, merci pt retete, am ramas fara tarate de ovaz  [fri]  insa as icnerca clatitele alea ... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...