Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Premiile Oscar 2014


roxanaz

Recommended Posts

Eu o nominalizez dupa care o premiez direct pe Buflea pentru cronicile insufletite tastate cu sudoare de pe telefon! [balo]

 

Vreau doar sa spun ca dupa mine Lupul e un film prea american pentru gustul meu, supralicitat la greu si, prin urmare, cu mari sanse la statueta. Din pacate filmul, nu DiCaprio care daaa, mare pisicher ;)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa o luam cu inceputul:

Mai jos este lista filmelor ce au fost propuse pentru cel mai bun film:

 

 

Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, and Jonathan Gordon, Producers

View Trailer /

Best Picture /

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

După gusturile şi "nevoile" mele, mi se pare un alt an în care nu ai ce alege pentru cel mai bun film. De fapt au fost puţini anii în care am simţit că eu personal aş avea ce alege, repet, pentru mine, aşa ca într-o ceremonie în care eu fac clasamentul şi acord premiile mele de suflet.

 

 

 

În ultimii şase ani au fost două filme care, după exigenţele mele, sunt de Oscar: "The Departed" în 2007 şi "The King's Speech" în 2011.

 

 

 

Şi pentru că Buflea a ratat "12 years a slave", îmi permit să-i spun să stea liniştită, că nu a pierdut nimic. Nu înţeleg de ce atâta vâlvă cu filmul ăsta, poate doar dacă te gândeşti că e după o întâmplare adevărată şi că un om chiar a trecut prin toate grozăviile alea. Un negru liber este răpit şi vândut ca sclav şi trece prin toate relele "clasice" care li se întâmplă sclavilor. Nici actorul din rolul principal nu m-a impresionat, dar o fi tot de la mine...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

eu zic ca premiile vor fi asa:

American Hustle - cel mai bun film

Alfonso Cuaron (Gravity) - cel mai bun regizor

Chiwetel Ejiofor (12 years) - cel mai bun actor

Cate Blanchett (Blue Jasmine) - cea mai buna actrita

Jennifer Lawrence - rol secundar feminin

Michael Fassbender - rol secundat masculin

Frozen - cel mai bun desen animat

premiile pentru efecte or sa se duca la Gravity.

sper ca cea mai buna coloana sonora sa ia American Hustle

 

 

 

ce as vrea eu dar nu va fi asa :)

Joaquin Phoenix - cel mai bun actor

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am vazut parte din aceste filme si pana acum pariurile mele nu se indreapta catre:

 

Her imi pare foarte rau, dar acest film nu mi s-a parut original, mai fuse un film cu o astfel de idee, comedie ce-i drept. Chiar daca conversatiile lor depasesc un anumit nivel de intelectualitate nu l-am putut urmari pana la capat.

 

Gravity pur si simplu nu cred ca are destule pentru a se incadra la cel mai bun film.

 

12 years a slave - subiectul in sine nu m-a pasionat pentru ca nu a adus nimic nou.

 

Blue Jasmine

 

American hustle - un film pe care l-am lasat undeva la jumatate, poate am pierdut, poate nu, cert e ca la un moment dat mi-am pierdut interesul.

 

 

Saptamana asta am pe lista Nebraska si Philomena.

 

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi-a placut enorm Gravity. incarcatura emotionala, dublata de efectele fantastice, chiar si coloana sonora exceptionala si sunetul in sine (am si avut sistem de sonorizare pe 8 piste si pur si simplu se auzeau diverse voci din diverse locuri).

 

la fel ca si American Hustle. mi-a placut exagerarea intentionata a detaliilor, absurdul unor situatii, redarea atmosferei, si costumele si coafurile au dat un farmec aparte. m-a facut sa ma duc sa citesc despre "abscam" si despre toate dedesubturile afacerii de coruptie.

 

"Dallas" a fost iar ok, dar nu stiu de ce am tot avut impresia ca de multe ori e retinuta actiunea. adica se opresc inainte de a zice ceva care ar fi dat o alta dimensiune fazei.

 

12 years a slave e inca pe lista de vazut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Roxana,chiar am sa compar lista ta cu cea finala...asta ar insemna ca leonardo sa plece iar cu mina goala ,iar Jennifer lawrence sa ia Oscaru-ul doi ani la rind.

 

Dana

 

daca nu ia Jennifer ar fi chiar o surpriza. nu de alta dar e "america's sweetheart". si da, mi s-a parut super in rol.

 

DiCaprio nu cred ca ia. filmul e prea agresiv ca sa placa celor care dau premiile. mie mi-a placut "Lupul" tare tare de tot. i-am gasit buba ca e teribil de lung, dar atat. Scorsese este si va ramane Scorsese.

"12 years" e prea politically corect ca sa nu ia vreun premiu. mie imi da impresia de film facut special sa ia premii. cu tema care trebuie, cu ideea care trebuie... dar tot o sa il vad.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...