Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Premiile Oscar 2014


roxanaz

Recommended Posts

  • Răspunsuri 69
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineata,

 

Am revenit cu forte proaspete, adica cu Philomena.

Da mai, scriu de pe telefon ...dar nu cu degetul ci cu un pen special care ma ajuta sa gasesc tastele mai repede. De altfel fac si multe greseli de typing pe care ma intorc ulterior si le corectez. De aceea majoritatea mesajelor mele sunt editate ...ranjet.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Philomena

 

...este un film simplu, trist si revoltator. Este de asemenea un film care lasa loc de dispute, pentru ca pune institutia religioasa a anilor '50 intr-o lumina nefavorabila.

 

Mesajul inteles de mine, ca nu exista destine distruse ci doar schimbate. Ca orice drama si durere personala se poate cara o viata in carca, doare cand te gandesti la ea, dar trece cand te iei cu viata de zi cu zi, cand citesti o carte ....Ca se poate face "bine" sub forma de business, in numele unei dogme invechite. Ca ii putem ierta pe cei ce ne-au schimbat destinul ...oh, nu stiu daca chiar sunt de acord cu ultima fraza, nici reporterul din film nu a fost ...poate noi, generatiile moderne, desprinse mai mult de religie si focusate pe echilibrul personal, nu putem ierta asa de usor.

 

De remarcat ca filmul ecranizeaza o intamplare reala. Judie Denci joaca la standardele cu care ne-a obisnuit. Ce m-a frapat este cat de bine seamana fizic cu adevarata Philomena ...nu numai la tunsoare ...la statura, la formatul fetei, la tot.

 

Si m-a iritat bunatatea dusa la extrem ...increderea ca oamenii sunt sinceri si nu mint, negarea dezamagirii poate ca protectie personala.

 

Nu, nu este un film de Oscar, nu aduce nimic nou ...este insa un film frumos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nebraska

 

Mi-a placut Nebraska. M-a impresionat dar intr-un mod diferit.

In primul rand trebuie sa va spun ca e alb/negru.

Are mult umor sec si direct dar nu razi cu glas tare.

Cu toate ca actiunea are loc in zilele noastre ne aminteste de zilele apuse de dinainte de retelele sociale, de videogame-uri, de tehnologie; timpuri uitate ce azi inseamna folclor.

 

Aminteste de vremurile in care eram fortati sa interactionam direct cu oamenii din jurul nostru.

Caci este vorba de un batran, alcoolic, cu o usoara dementa senila ce face un drum din Monatana in Nebraska pentru a-si ridica premiul de 1.000.000 dolari – vis exagerat, premiul de fatada, de marketing – insotit de fiul sau.  Pe drumurile prafuite,  isi intalnesc familia, unchi, frati, matusi, nepoti, vechi iiubiri si fiecare afla cate ceva, putin, despre trecut si despre ei insisi. Si mai ales copiii despre parinti.

 

Este un film deosebit, un film de care are nevoie generatia tanara pentru a-si aminti ca se poate si altfel.

Un film in care tocmai lipsa oricarei tehnologii moderne il face sa fie aparte si totusi vizbil.

 

 

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata,

 

Am revenit cu forte proaspete, adica cu Philomena.

Da mai, scriu de pe telefon ...dar nu cu degetul ci cu un pen special care ma ajuta sa gasesc tastele mai repede. De altfel fac si multe greseli de typing pe care ma intorc ulterior si le corectez. De aceea majoritatea mesajelor mele sunt editate ...ranjet.

 

ranjet maaaare

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Blue Jasmine

 

...este un film inventat si realizat de Woody Allen ...mda, stiu, numai la cititul numelui, si-a pierdut jumatate de audienta. Va inteleg ...Woddy Allen este un libidinos ciudat, wacky, obositor de analitic, diseca o traire pana la epuizare, cu voce tare, cu multe vorbe si multe personaje, te agita emotional doar incercand sa-i urmaresti prelegerile, combina fantezia cu realitatea in filme departe de a fi SF si te aduce la final epuizat de atata logoree fara actiune ....mda, va inteleg, Woody Allen nu e pentru toata lumea ...

Totusi, acum de cand a imbatranut sa stiti ca a mai scazut din intensitate

 

Sedinta in 5 min ...revin

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

..

Totusi, acum de cand a imbatranut sa stiti ca a mai scazut din intensitate

 

Sedinta in 5 min ...revin

Ha,ha...nu te cred chiar am revazut un ultim film al lui"To Rome with love"

 

http://en.wikipedia.org/wiki/To_Rome_with_Love_%28film%29

 

 

si e la fel de zbuciumat ca-n tineretze.

 

Eu insa sunt dintre cei ce il urmaresc pina la capat(desi ma apuca nervii de multe ori).

 

Deci la categoria "Tasta de aur"Oscarul pleaca la...BUUUFFFLEAAAAAA!!!!!!! [:-)))] [:-)))]

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cioc, cioc ...sedinta, lunch, iar sedinta ....astia parca i-ar regiza Woody Allen, asa sunt de epuizata - ranjet.

 

Sa continui ...Blue Jasmine nu are un subiect incurcat, dar are un script care da impresia asta. Un film al contrastelor si extremelor...scene din prezent dupa scene din trecut, personaje cu mentalitati total diferite care se intersecteaza in perioade ale vietii lor total opuse, parteneri cand buni, cand rai, situatii cand pline de succes, cand pline de esec...toate astea impreuna fac apologia " negarii" (denial) ...negarea propriei persoane, a sotului, a casniciei, a statutului social, a propriilor resurse ...ca un fel de optimism dus la extrem ajutat desigur de pastile si alchool si de refuzul de a accepta viata si la dimensiuni mai simple.

 

Jasmine este Cate Blanchett ...Doamne ce actrita !!! Sa lucrezi cu Woody Allen care este renumit pentru lipsa de instructiuni cu care isi serveste actorii, sa citesti un script sa sa construiesti un asemenea personaj, sa reusesti sa faci auditoriul sa te dispretuiasca, se amuze, sa te ironizeze, sa se enerveze, sa te compatimeasca si in final chiar sa ii para rau si sa simta tristete pentru tine ...sa poti face toate astea intr-o ora si jumatate, este mare, mare dovada de talent ...

 

Un singur moment de ratiune cruda a avut Jasmine si ala a fost momentul cand a vazut partea paharului de care fugise pana atunci si culmea asta a fost momrntul in care si-a distrus toata viata ...cata ironie, cata ironie !!! Pai in pielea ei sa fii, nu gandesti ca mai bine inchideai ochii in continuare ?

 

Am iesit din sala cu mixed feelings pentru Jasmine, desi in fiecare moment al filmului am stiut exact ce parere am despre ea. Am iesit cu sentimentul ca scriptul m-a dus unde a vrut el si ca Woody Allen asta a vrut sa simt. Si am iesit cu teama ca personaje de genul asta exista si uneori chiar trec prin viata fara consecinte.

 

Nu va speriati ca Woody Allen o sa va capieze iar cu un film in care iar toti vorbesc si fac din tantar armasar fara sa se intampla mai nimic. Filmul asta are actiune, are un script bine, foarte bine crosetat ...si desi se vorbeste si analizeaza in stilul Woody Allen, dinamica subiectului atenueaza logoreea. In plus, daca Cate Blanchet nu ia Oscarul, nu stiu cine altcineva ar putea sa il merite mai tare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pana acum previziunea mea este cam asa :

 

- cel mai bun film: 12 years of slave

 

- actor rol principal: L .DiCaprio (Wolf of WS)

 

- actrita rol principal: Cate Blanchett (Blue Jasmine)

 

- actor rol secundar: Bradley Cooper (American Hustle) sau Jonah Hill (Wolf of WS)

 

- actrita rol secundar: Jennifer Lawrence (Am Hustle) sau Lupita ???(frumoasa aia neagra, neagra din 12 Years)

 

- film de animatie: Frozen

 

- regie: David Russell (Am. Hustle) sau poate Scorsese

 

- cel mai bun song: Happy ( Despicable me) - bestial cantecul asta.

 

- toate efectele speciale se vor duce la Gravity

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...