Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Care metode in ceea ce priveste tabla inmultirii sint extrem de proaste......este o chestie de care eu ma izbesc zi de zi.

Majoritatea (nu toti )ajung la 'secondary school' sau'college' si inca socotesc pe degete.

Si este un mare handicap in examenele care le au fara calculator, plus ca nu 'vad' anumite rezolvari rapide la probleme.

.

 

 

ab , vrei sa spui ca sunt copii la secondary care nu stiu tabla inmultirii ?

Nu cred ca de vina e metoda , de vina sunt elevii ca nu fac exercitii si parintii ca nu se implica un pic. Si  cate degete iti trebuie sa faci o inmultire cu termeni mai mari [:-)))] .

 

La noi la scoala lucreaza dupa metoda Singapore incepand de anul acesta, si la Y3 au niste exercitii si probleme complicate rau.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Simina, copiii mei au mers la scoala fara a face pregatitoarea in scoala. Cel mare a trecut direct din grupa mare in clasa 1 - fara sa cunoasca literele. Cel mic a prins grupa pregatitoare la gradinita si cunostea literele dar nu putea citi. Prin citit nu inteleg sa silabiseasca un cuvant ci sa reuseasca sa citeasca inteligibil o propozitie.

   Ce am vrut sa spun este ca pana la sfarsitul clasei a 4-a, indiferent de start, orice copil va sti sa citeasca si sa socoteasca.

   Generatia care trece acum a 3-a si despre care discutam daca sa invete inainte inmultirea - sau nu - este ultima generatie care nu a facut clasa 0/pregatitoarea in scoala. Pot fi copii care au fost sau nu la gradinta, care au facut sau nu pregatitoare in gradinita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aab, care e metoda ce o recomanzi tu ?

Eu consider ca tabla inmultirii trebuie stiuta pe de rost.

Ca metoda de invatare nu stiu ce sa-ti recomand pentru ca eu nu am predat niciodata la 'primary' school - deci nu stiu ce functioneaza mai bine.

Eu stiu doar problemele care apar in clasele mai mari pentru ca nu stiu tabla inmultirii.

De exemplu exercitii de descompunere in factori, sau adunarea banala de fractii cind nu au aceelasi denominator, etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ab , vrei sa spui ca sunt copii la secondary care nu stiu tabla inmultirii ?

Nu cred ca de vina e metoda , de vina sunt elevii ca nu fac exercitii si parintii ca nu se implica un pic. Si  cate degete iti trebuie sa faci o inmultire cu termeni mai mari [:-)))] .

 

La noi la scoala lucreaza dupa metoda Singapore incepand de anul acesta, si la Y3 au niste exercitii si probleme complicate rau.

Fac prin adunari succesive, abia am terminat de corectat niste 'mock' exam papers la anul 10 ....si pe margine am vaxut cum fac calculele.

Si problemele astea le-am vazut in toate scolile in care am lucrat....de impartit nici nu mai vorbesc.

Nu si este de vina metoda/metodele care se predau in primary school.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu zic ca toate metodele sunt folosite pentru a intelege cum numerele pot fi multiplicate si ca exista multe tricks si tipuri de invatare   a mutliplicarii numerelor .Dar ,,, dupa o anumita etapa nu mai sunt necesare pentru ca datorita practicii  rezultatele sunt asimilate si memorate . Dar nu recomand memorarea ca metoda .Logica lucreaza mult mai bine .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   Simina, copiii mei au mers la scoala fara a face pregatitoarea in scoala. Cel mare a trecut direct din grupa mare in clasa 1 - fara sa cunoasca literele. Cel mic a prins grupa pregatitoare la gradinita si cunostea literele dar nu putea citi. Prin citit nu inteleg sa silabiseasca un cuvant ci sa reuseasca sa citeasca inteligibil o propozitie.

   Ce am vrut sa spun este ca pana la sfarsitul clasei a 4-a, indiferent de start, orice copil va sti sa citeasca si sa socoteasca.

   Generatia care trece acum a 3-a si despre care discutam daca sa invete inainte inmultirea - sau nu - este ultima generatie care nu a facut clasa 0/pregatitoarea in scoala. Pot fi copii care au fost sau nu la gradinta, care au facut sau nu pregatitoare in gradinita.

 

Deci diferit de ce am facut eu si colegii mei acum 4 decenii bune. Ma miram si eu, nestiind la ce nivel se face scoala primara.

 

Nu e total adevarat ca lasa ca toti or sa stie pina in clasa a 4-a... etc. Cu cit startul e mai greoi, cu atit se va pierde mai mult timp cu recuperarile fatza de cei care deja stiu lucrurile respective si care vor merge mai repede. Unii vor citi carti la nivelul clasei lor sau peste, altii inca sevor chinui cu carticele cu citeva nivele sub ce ar trebui sa stie. La fel si cu matematica.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi suntem prima generatie care invatam dupa programa noua.

 

La anul, in clasa II, vom invata: tabla inmultirii si impartirii, impartirea cu rest, fractii, figuri plane si 3D, unitati de masura (lungime, capacitate, masa, timp, bani). Plus partea de cunoasterea mediului. 

 

DIn experienta de anul acesta, este destul de dificil pt invatatori sa adapteze metoda de predare la matematica, chiar si pt copii cu inclinatie spre materia respectiva (noi am avut un punct de blocaj la trecerea peste ordin, am reusit sa o depasim explicandu-i prin alta metoda, care a completat probabil ceea ce i se spusese la scoala).

 

Pt inmultire, am inceput deja sa exemplificam cu numere mici. I-am explicat ca nu conteaza ordinea termenilor, in consecinta l-am invatat sa puna numarul mai mare pe primul loc (usureaza varianta prin adunari repetitive). Credem ca asta il va ajuta, chiar daca va fi nevoit la un moment dat sa o memoreze, pt a-i fi mai usor sa o aplice la scoala. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...