Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Profesorii si noul cod etic - dezbaterea parintilor


Recommended Posts

  • Răspunsuri 131
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Viviana, naspa rau proful vostru de istorie. Pana acum credeam ca e un bun dascal, dar doar f exigent si cu reguli stricte. Dar vad ca e un nasol la modul propriu.

Era de bun simt intrebarea fetei tale vis a vis de Crimeea, si eu urmaresc subiectul si mai citesc pt a afla cat mai multe, mi-ar place sa-mi povesteasca cineva de specialitate. Si orice altceva legat de istorie (ca vorbim de istorie acum).

Pai daca un elev VREA SA STIE cum poti sa-i refuzi acest lucru?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...

Mariana, daca pleci de la premiza asta... vei cotiza.

Eu am copiii la o scoala f cautata din Bucuresti. Primul copil a intrat pur si simplu in clasa 1 fara nici o pila, spaga... etc. Nu cunostem pe nimeni si am zis sa las cum o cadea...a nimerit la o invatatoare tanara si 4 ani de zile nu am simtit nevoia sa-l mut la alta. Nu imi pare rau ca n-am cotizat la "pomul laudat". La al 2-lea copil a fost mai simplu pentru ca deja cunosteam scoala. Nu am ales invatatoarea cea mai cautata (care pretindea ca la clasa 1 copiii sa stie sa citeasca si sa socoteasca inainte sa inceapa scoala) si de"buna ziua" ne-am dus cu un buchet de flori. Nu am dat spaga nimanui. Anii au trecut si copilul mai mare e a 5-a. A intrat la clasa speciala (s-au facut de mate si de engleza) pe ce a stiut - au dat un examen si a terminat primul semestru cu media peste 9.75. Fara un leu spaga si da, poate ar fi avut media mai mare daca alegeam sa faca meditatii cu unul dintre profesori... doar ca am preferat sa am o discutie cu acel profesor si sa-i sugerez ca al meu va face meditatii dar nu cu profesor din scoala. Cred ca a inteles mesajul. 

 

 

 

 

Si nu e normal sa stie deja sa faca astea in clasa I? Pentru ce e clasa pregatitoare atunci? Ca daca nu fac copiii nimic acolo, sa mearga doar la gradinita e suficient. Desi si acolo ar putea invata macar putin citit si "socotit". Eu sigur am invatat asta la gradinita acum... vreo 40 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Siminaf, programa actuala pt clasa pregatitoare nu prevede sa invete sa citeasca si sa socoteasca, activitatile recomandate sunt, spre exemplu: articularea sunetelor şi a silabelor în cuvinte, recunoaşterea câtorva cuvinte de bază scrise cu litere de tipar, din universul imediat, trasarea contururilor literelor (de tipar) prin intermediul unei varietăţi de materiale, explorarea unor modalităţi de a descompune numere mai mici decât 10 folosind obiecte sau desene, crearea unor probleme simple de adunare şi scădere cu 1-2 unităţi în concentrul 0-10, cu sprijin concret în obiecte, samd. 

 

Faptul ca unii copii invata inainte de vreme sau ca unii invatatori nu tin / nu stiu cum sa tina cont de programa, e alta discutie. Scuze pt offtopic.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina, nu stiu daca au scazut standardele in ultimii ani. O parte din ceea ce se face acum la pregatitoare era in varianta veche de programa predata in clasa I (eg. semnele grafice). Iar la clasa I s-a preluat o parte din ce se facea pana acum in clasa II (eg. adunari / scaderi pana la 100 cu trecere peste ordin). intre programa si ceea ce se preda efectiv exista uneori diferente, depinde mult de stilul fiecarui invatator (si de cerintele parintilor).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simina, eu nu stiu in ce an ai facut tu gradinita, dar pana sa se bage clasa pregatitoare |(care e o struto-camila, nici scoala nici gradinita) in Romania, copiii invatau sa scrie , sa citeasca si sa adune in clasa I. Asa a fost programa intotdeauna. De aia se cheama abecedar in cl I, ca atunci invata literele (inca se incepe, ca pe vreme noastra, cu bastonase si carligutze , apoi a mic de mana, a mare de mana m  mic de mana, M mare de mana etc. Avand experienta mea si a celor din jur ca elev, apoi experienta copiilor mei, sigur acum copiii sunt mai precoci si invata mai multe lucruri inca din gradintie. Si eu nu vad nici un standard scazut, cel putin la clasele mici. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, in clasa I se invata teoretic scrisul, cititul.

Dar adevarul este ca daca nu stii nimic-nimic despre asta, e crima curata. Cu 30 de copii in clasa nici un invatator nu va apuca sa te invete de la zero.

Sau ai acasa program sustinut, suplimentar.

Este ceva similar tablei inmultirii: se invata in clasa a 3-a, dar daca o stii, macar partial, din vacanta dinaintea scolii...e si mai bine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici invata sa scrie si sa citeasca in clasa 1a....au un an de gradi obligatoriu, acolo ii introduc putin in lumea literelor si a cifrelor, dar cam atat....fiica-mea nu stia de nici unele cand a intrat la scoala si nu a avut nici o problema...a invatat rapid sa citeasca (aici au invatat 2 tipuri de scris : de tipar si cursiv..in clasa 1a au inceput cu cel de tipar si intr-a 2a l-au invatat pe cel cursiv...cel cursiv e cam cum  am invatat noi, dar un pic mai complicat..adica fac literele ciudat rau)...citeste de multi ani si scrie si in romana, desi pe-astea nu le-a invatat (ok, la scris face si greseli...mi-am propus sa ii explic regulile cand o mai creste).

Eu nu stiam sa scriu si sa citesc cand am intrat la scoala-si la gradinita am fost vreo 3 ani parca; fratele meu nu a fost la gradi, dar a invatat de la bunici sa scrie si sa citeasca, asa ca el s-a cam plictisit in clasa 1a. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...