Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

De fiecare data cand mananci, hranesti boala sau te lupti cu ea


Recommended Posts

  • Răspunsuri 16
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Mai,exista familii care sunt la limita supravietuirii cu banii....ce principii sanatoase?Copiii cer de mancare,veniturile sunt mici......nu cred ca e corect sa categorisim ca inconstienti pe toti.Unii pur si simplu nu au.

 

Si eu ma uit in cosuri la hyper market.In general sunt pline de produse ambalate,sucuri,dulciuri.....brrrrrrrrrr...eu in general din hypermarket iau consumabile,unt....il prefer pe cel de la Covalact,smantana...destul de rar,niste iaurt....rar cate o ciocolata sau cate ceva de pofta Evei..noi avem carne din productie proprie....oua la fel,legume tot di productie proprie congelate.....cumparam foarte putin de mancare din magazin....din piata acum pe primavara cate ceva verde........dar degeaba daca la gradinita supa e cu knorr si carnea de pui cu hormoni.

 

 

Putem incerca sa limitam la maxim nocivitatea dar pe de alta parte organismul trebuie invatat sa tolereze si substante mai putin  sanatoase.

 

Na ca eu cu alimentatie sanatoasa...fara salamuri si de astea...cu branz afacuta din lapte de tara si oua de tara... sunt de cateva luni bolnava.racita vesnic si slabita.Si mananc sanatos si fac si sport...sala,inot...na ca tot bolesc si ametesc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bingo! Eu ca medic. :)

Deci am o idee despre ce vb.

alimentatia este doar o parte, mai are din pacate si genetica un rol, si mediul inconjurator, si stilul de viata, si organismul samd, ca de-aia fiecare om e diferit si ce merge la unul nu merge si la celalalt.

Di cauza asta eu dupa o luna de sport am abdomenul cu patratele si altul are nevoie de 3 ani pt asa ceva (e doar un exemplu ireal din pacate :)) ).

 

 

Bineinteles ca e bine sa mananci si sa traiesti sanatos, dar din pacate nu ii ofera nici o garantie ca vei ramane sanatos.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

   ok , Xio , tu ca medic )) sau in calitate de medic,whatever , ironie ieftina anyway ))  , ar trebui sa stii ca mancatul sanatos nu e numai procesul prin care  individul ia mancarea dintr-un loc si o duce la gura.  E un stil de viata ,corelat cu toate celelalte pe care le-ai enumerat tu dar actionand intr-o singura directie , nu diferit.

Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin genetica , crezi ca suntem programati sa fim grasi?

 Tu insuti spuneai ca bunica si mama ta au fost supraponderale , ai avut tu vreodata problema asta ? nu . E o chestie de lifestyle.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 Nu prea inteleg ce vrei sa spui prin genetica , crezi ca suntem programati sa fim grasi?

 Tu insuti spuneai ca bunica si mama ta au fost supraponderale , ai avut tu vreodata problema asta ? nu . E o chestie de lifestyle.

 

Vorbim de grasi sau de bolnavi? [:)]

Iar daca mama ei a fost grasa si ea nu e, nu inseamna deodata ca toata teoria geneticii cade [:D]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu cade,conteaza si genele dar sunt mai multi factori....mult mai multi...predispozitia genetica pentru un anume tip de boli exista.

 

Fiindca veni vorba  sunt efectiv ingrozita ca un  indicator al nivelului de viata il reprezinta....salamul si semipreparatele din pachetelul copiilor...doamne...cica daca are bani mananca salam bun...nu exista asa ceva bun.Pur si simplu nu exista.Au cel putin cativa aditivi si sare  in plus....pacat insa ca multi dintre cei care isi permit  sa achizitioneze produse sanatoase opteaza pentru nesanatos.Cei care nu au...macar au o scuza...dar restul...?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Missdarcey, credeam ca discutia nu este despre cum aratam ci despre boli.

 

NU suntem programati genetic sa fim grasi, asta cu mama si fiica sunt in opinia mea niste prostii, cred ca daca mama si fiica sunt grase nu e decat vina alimentatiei.

Sunt anumite afectiuni care duc la ingrasare, dar in general cand in familie exista mai multe pers supraponderale sau obeze e vina alimentatiei.

 

Eu ma refeream strict la boli.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...