Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Despre barbatii care isi parasesc familia: motive si situatii


Recommended Posts

mariana, tu ai spus asa:

 

 

Abea dupa ce se naste pruncul si interactineaza cu tatal se formeaza legatura afectiva si automat incepe si tatal sa se implice. 

 

Si eu intrebam ce se intampla cu legatura aceea afectiva daca circumstantele nu ii permit tatalui sa fie langa copil o buna bucata de vreme dupa nasterea acestuia - luni de zile, sa zicem.

E vorba de acomodarea din momentul in care intra in contact cu copilul. 

 

Parintii adoptivi, de exemplu, n-au tinut copilul in pantec, si totusi s-au atasat de copilul infiat. La fel si parintele vitreg.  Totul tine de cat de repede si de profund poti sa te acomodezi cu cineva. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 130
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Sexul este important in orice cuplu. Nu conteaza frecventa, stilul, sau mai stiu eu ce. Conteaza ca exista, chiar si odata pe an, dar exista si creaza acea legatura intima pe care nu o poti avea decat cu partenerul. Si-apoi cu timpul, pasiunea se mai domoleste, dar cand si cand tot reapare si rezolva multe tensiuni. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu nu cred in tensiuni rezolvate de sex. Oi fi eu altfel... insa eu cred ca tensiunile si problemele de cuplu NU se rezolva in 5 minute de sex, ci cu comunicare si respect. Ca dupa partida de sex, problemele tot acolo sunt. Insa, comunicarea deschide multe usi, spre mintea si sufletul partenerilor. Sexule NU te ajuta sa intelegi partenerul, insa, comunicarea si o conversatie deschisa si sincera, da! parerea mea, desigur. Eu accept ca e posibil sa nu fie asa in toate cuplurile. Eu am spus cum e la noi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sexul nu rezolva problema. Sexul ajuta la gasirea unei cai de comunicare care va rezolva (sau nu) problema. Sexul ajuta psihicul si parca devii mai calm si te ajuta sa privesti mai cu ingaduinta abaterile partenerului.

Hmmm. Daca s-ar trata si casnicia (uneori) ca un parteneriat de afaceri, nu ar mai fi nevoie de sex sa se rezolve problemele. Ca nu cred ca cineva face sex cu seful, sa-l determine sa asculte ce are de spus.  [:)]   [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Intrebare: daca sexul nu este important, de ce ne simtim tradati, umiliti, etc cand partenerul inseala?

Cred ca e si chestie de orgoliu. Plus, pe mine m-ar deranja mai mult o relatie afectiva, decat de pur sex. Desi, si daca ar face numai sex cu altcineva, probabil i-as pune bagajul la usa. Poate si ptr. ca il cunosc si stiu ca ptr. sotul meu sexul 'gol', fara implicatii sentimentale nu exista.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...