Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Divortul parintilor si cum sufera copiii pe urma lui


Recommended Posts

Cunosc o fetita care sufera enorm fiindca nu-l mai are aproape pe tatal sau, dupa divortul parintilor. Noaptea, fetita are cosmaruri ca tatal sau isi iubeste mai mult copilul din a II a casatorie. [zid]

 

Atunci cand sunt copii la mijloc, sotii ar trebui sa faca tot posibilul de a se intelege unul cu celalalt. Evident, in unele cazuri nu este posibil, din pacate. :(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
  • Răspunsuri 26
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 1 month later...

Eu sunt divortata de 6 ani. Copilul meu avea atunci 3 ani. A suferit la inceput pentru ca nu intelegea de ce alti copii au 2 parinti si el nu. Acum sufera in sufletul lui ca tatal nu il viziteaza decat de 2 - 3 ori pe an si il suna de putine ori intr-un an. Eu am incercat sa pastrez o relatie frumoasa intre ei, dar acum copilul, la 9 ani, a inteles exact ca pentru tatal lui el nu constituie o prioritate si a incetat sa il mai caute. Anul acesta nu a venit nici macar de ziua lui, lucru care l-a facut sa sufere.

Tatal crede ca pensia de intretinere tine loc si de iubirea parinteasca. Pacat!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 years later...

daca raman parintii prieteni nu bulverseaza copilul, ba chiar e mai bine asa.

 

Ai mei au divortat cand aveam eu 3 ani. Tatal meu s-a recasatorit, cand eram mica mergeam la el si la sotia lui, nu au fost niciodata scene, certuri, tipete. Au fost toti atat de civilizati, ca mi se pare incredibil. Am aflat abia acum ca tatal meu o cunoscuse pe actuala sotie in timpul casniciei cu mama mea. Adica, ca a inselat-o pe mama-mea.

A doua sotie a venit la noi, a dormit la noi cand venea in vizita in tara iar parintii mei se suna si acum, isi trimit mailuri, povestesc si se sfatuiesc.

Taica-miu ii spune bunicii din partea mamei 'mami', ii suna pe bunici regulat samd.

 

Daca am suferit? habar nu am. Nu imi amintesc nimic. Stiu ca o sg data am ramas la buncii, parinto au plecat acasa si le-am spus sa se tina de mana. :)))) dar eram mica mica.

 

 

I-am cunoscut apoi si pe prietenii mamei, ca a avut cateva relatii stabile, mi-a placut de toti, nu m-am simtit niciodata prost din cauza lor sau sa fi simtitgelozie sau ceva.

stiu ca unul semana cu Dylan din Beverly hills :))) i-am facut lobby mult.

 

 

Atata timp cat parintii sunt oameni rezonabili si nu lasa orgoliul in fata ratiunii nu poate sa mearga decat bine.

Minunate exemple de oameni civilizati, ai fost o mare norocoasa. Drept urmare si asupra ta s-a lasat o amprenta oarecum pozitiva asupa acestui mare bau-bau numit divort.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...

Este important că părinții să întrețină relații normale pentru copil. În niciun caz să nu se certe, permiteți copilului să comunice cu amândoi părinții. De asemenea, este important să îi explici corect copilului că mama și tatăl îl iubesc, ei pur și simplu nu mai trăiesc împreună.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Admin unpinned this subiect

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...