Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

In tot ce faceti incearca sa faci in asa fel incat sa nu simta ca e "impunere". Si la mine a functinat si inca functioneaza termenul...ii dau termen..."mami ar fi bine sa mergem acasa, nu chiar acum, in 10 minute". "mami ar fi bine sa facem x. y, z...in 5-10 minute". Vezi ce bine a mers daca tu ai schiat optica? asa si cu pampersul, intre noi fie vb, nu e mare tragedie ca nu e schimbat in momentul pe care ti-l alegi tu, "mami, ar fi bine sa schimbam pampersul, e ud, e murdar, poti sa faci bubite si ustura"....eu l-am implicat, il rugam sa aduca pampers, sa aduca cutia cu servetele, crema, sa desfaca scaiul e la pampers, sa duca pampersul la cos si, am scos cuvantul "trebuie" inlocuindu-l cu "ar fi bine", "ar fi mai bine".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 33
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Si eu am un terorist mic de 1 an si 11 luni, cuvantul preferat e Nu!, spus cu aceeasi intonatie cu care ii spunem noi lui nu!

Incercam diferite solutii, principiul e cel care a fost spus deja: rabdare si un pic de indiferenta.

La fel la schimbatul scutecului e nu! Il las asa, DAR am grija ca inainte, adica dupa ce i-am scos scutecul vechi, sa faca pipi la baie (in cada, acolo i-l scot). Si il las minute bune fara scutec. Lui i se pare o joaca daca-l fugaresc prin pat sa-i pun scutecul asa ca am oprit treaba asta. Dupa 10-15 minute ii spun hai sa schimbam scutecelul sau adu-i tu lui mama scutecelul, si in majoritatea cazurilor coopereaza. Daca nu, si e situatie de graba sau de urgenta, i-l pun fie ca vrea fie ca nu, plage cateva secunde apoi se resemneaza.

 

O alta solutie folosita la gradinita: copiulul se schimba de scutec intr-un singur loc, masa de schimbat, relativ inalta. Odata urcat acolo nu va mai protesta, intervine si `frica de inaltime. Pe masura ce creste se urca singur pe masa.

 

Subiectul e foarte pertinent! Ma mai gandesc la solutiile incercate de noi si mai revin.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare tuturor mamicilor si viitoarelor mamici  :)
Nu ne-am mai facut mar probleme noapte. Am hotarat cu sotul sa aplicam metoda de cand era mititel si se trezea noaptea.

Se trezeste plangand, se duce tati la el si ii spune frumos ca mami doarme  trebuie sa se odihneasca. Si Matei trebuie sa doarma, hai sa punem capul jos si tati mangaie pe spate! Se culca instant. In doua minute.

Daca il da pe si pe Pupu (Pupu fiind o buftita din carpa, d'aia care se baga pe mana ca la teatru de papusi - am luat-o de la Ikea) - nu se mai trezeste deloc!
 

Legat de NU - inca mai lucram, inca mai face scandaluri! Am observat doua lucruri: cel mai bine este sa-l las sa-si faca damblaua, adica sa-l las in pace cand zice NU in in cateva min. vine el la mine si facem lucrul pentru care a zus Nu.

Al doilea lucru : nu uita [batcap]  Orice as face sa-i distrag atentia de la anumite lucruri pe care le vrea si nu pot sa i le dau, tot isi aminteste si ma duce acolo, imi arata unde sunt si le cere! Am ascuns toate chimicalele care le aveam pe raftul din hol (nu ajungea la ele dar le vedea).Le-am bagat in ghereta care o are taicasu pe balcon cu scule de pescuit, dar in curand va trebui sa le mut de acolo ca va incepe sa o deschida si p'aia.

Sa nu va mai spun ca vroia sa bea apa din WC [smulgpar]  Mi-a luat jumatate de ora sa--l conving ca nu poate sa bea apa de acolo, nici acum, niciodata. Ca apa bem din canuta, toata lumea bea asa!

Rabdarea este cheia succesului. Dar de unde frate atata rabdare in ziua de azi cand traim vremurile astea stresante?!

 

 

[flo2] multa sanatate si spor in toate!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca trebuie sa-i si explici de ce nu poate sa bea apa din WC....mai detaliat...pt ca vasul de toaleta are microbi, pt ca se poate imbolnavi, daca se imbolnaveste nu se va simti bine, ii va fi rau...cam aceeasi explicatie pt spalatul mainilor, a fructelor, a legumelor....

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...