Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 contractul specifica asta:

 

Council tax and utilities 

Council tax is not included in the monthly rent the Lodger is responsible for paying their share of the council tax, if necessary. Utilities including broadband, gas, electricity and water  are included in the monthly rent. Should the Lodger fail to pay their share of the council tax and/or utility bills the Landlord may serve upon them a notice for payment/removal and/or apply to court for removal/payment. 
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Council tax se plateste in functie de banda in care e locuinta , mai precis zona .In zonele centrale 1-2 e mai mare si descreste spre periferie . Cu taxa asta nu e de joaca , de obicei vine bilul o data pe an , in aprilie si se imparte plata pe 10 luni .

 

Mie mi se pare mult 540 lire pe luna pentru o camera single , dar astea sunt preturile pe aici si stiu ca romanii care inchiriaza o casa si dupa aceea suinchiriaza cu camera fac in asa fel incat ei sa ramana cu chiria 0 , adica ii incarca pe ceilalti . Am intalnit astfel de situatii .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel care subinchiriaza nu e roman.E student englez care pleaca in vacanta acasa.Casa e in Stratford.

 

Taxa asta unde se plateste?Si din moment ce se plateste anual de ce nu e inclusa in chirie?Adica trebuie sa ma duc eu la ghiseu sa o platesc?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Council tax depinde de consiliul local si pretul casei. Mergi pe site ul consiliului in care e casa si vezi cam cat e, aproximativ si apoi imparte la 12 luni si cate camere sunt. Asa vezi cam cat ar fi pe luna/camera. Nu cred ca va fi mai mult de 40-50lire/cam/luna...dar nu stiu sigur, precum ziceam, depinde de consiliu si pretul casei.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 8 months later...

Am cautat subiectul deschis acum aproape un an.

 

Am nevoie de cateva informatii legate de cazare in Londra. Acum vrem sa inchiriem o camera/o garsoniera/apartament cu 2 camere pe termen lung, deoarece fiul meu a terminat facultatea si se stabileste in Londra unde o sa aiba job-ul.As prefera garsoniera pentru ca pentru apartamente chiria este mare si daca se mai adauga si taxa aceea ceruta de primarie rezulta o suma prea mare pentru buzunarul lui.

Daca aveti sfaturi, linkuri sau orice alte idei nu va sfiiti sa mi le comunicati.:))

 

Am gasit si noi cate ceva pe la agentii dar comisionul cerut de ei este foarte mare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...