Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama vitrega la 28 de ani


Recommended Posts

El propbabil ca stia, dar daca femeia a ales sa se casatoreasca cu altul, sa-l ia pe altul de tata... nu a vrut sa incurce lucrurile, sau nu a vrut sa se impace cu postura de ignorat in sitiatia asta, in fine a fost prea greu si a preferat sa uite, mai ales ca "situatia" era departe, in alta tara si nu-i cerea nimic. 

Ea era tanara, el era mic. Daca fiica are 20 si el 40 pai atunci cand a ramas femeia insracinata el avea 19...  Sa fim seriosi...

Acum femeia probabil are tot in jur de 40 are, alte valori devin primordiale, vrea sa repare greseala, vrea ca fata sa-si cunoasca tatal biologic.

 

Meb, eu cred ca nu e mama cea care a facut pasul de a-l cauta pe el, ci tinara la 20 de ani. La virsta asta incep sa fii si sa actionezi ca un adult si atunci te intrebi de unde vii si incotro o apuci. Mai ales cind e vorba de viata.

 

Mi se pare sanatos ca tatal sa-si intilneasca fiica si sa-i acorde sprijinul pe care orice parinte ar trebui sa-l acorde. Nu vorbesc de bani, asta n-ar trebui sa fie o problema si nici macar evocat, ci de realtii umane si de sprijin moral.

 

Karina, copilul a aparut pentru ca a fost dorit de mama lui si poate ca a facut totul ca sa il aiba, tatal trebuie sa-l asume. Poate ca fata asta a avut o viata grea, poate ca mama era prea mindra ca sa ceara ajutorul la care avea dreptul si ea a decis pina acum. (Astea nu sunt decit supozitii.)

Acum situatia s-a schimbat si trebuie sa o iei in considerare. Tinara asta de 20 de ani nu e un copil si nu e in concurenta cu copiii tai viitori.  Are dreptul sa existe si sa aiba tata.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 180
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

 

 

Karina, copilul a aparut pentru ca a fost dorit de mama lui si poate ca a facut totul ca sa il aiba, tatal trebuie sa-l asume.

Este oare corect pentru tata,obligatia de a asuma ceva ce ...nu-ti doresti,pentru ca nu e timpul,nu te simti in stare,nu esti destul de matur,nu ai posibilitati financiare si mai sunt sute de cazuri?

 

Eu nu stiu daca tatal a stiut sau nu,o poza gasita undeva ,nu inseamna nimic in definitiv,insa deduc ca ea-mama,chiar si-a asumat cresterea copilului,ceea este de admirat.

 

Nici eu nu cred ca mama impinge tinara de 20 de ani sa-si cunoasca tatal,cred ca este efectiv decizia ei,mama incearca doar s-o protejeze in felul ei.Insa asa cum am spus,e dreptul ei ,al fetei ,sa-si cunoasca tatal natural.

 

Dana

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, iti inteleg punctul de vedere. [flo2]

Insa, cei doi "au avut o relatie" (mie nu-mi place termenul, dar asa ce poarta), au facut sex neprotejat si era de obligatia celor doi sa-si asume actul de conceptie.

Mi se pare ca dupa o "relatie" (nu-mi place termenul) trebuie sa acceptam ca poate aparea o sarcina si sa ne comportam responsabil. Chiar si acum 20 de ani erau prezervative peste tot de cumparat, si chiar daca erau tineri, partenerii erau cu totii trecuti de 18 ani, deci legal erau responsabili.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu inainte de a ma casatori am simtit nevoia sa revad rudele din partea tatalui  [:)]

Poate pare naiv... dar asa am simtit nevoia. Sa inchid un capitol al vietii mele. Fara regrete, fara sa ma intreb cum o fi sau cine o fi aceea matusa pe care nu am mai vazuto de cand eram de 4-5 ani. 

Si pt ca nu le puteam recunoaste pe aceste rude sau unde locuiesc, am rugato pe mama sa vina cu mine sa-mi arate.

Le-am vazut pe surorile tatalui astfel, pe fratele lui care locuieste acolo unde locuiau candva bunicii care m-au crescut pana la 5 ani, pe tatal meu.

In fiecare loc nu cred ca am stat mai mult de 10 -15 min. pt ca mama mea nu e in relatii bune cu nimeni din familia tatalui (abia acum ma gandesc cat de greu ia fost probabil sa vina cu mine).

Nu i-am invitat la nunta, nu le-am spus nimic altceva decat ce m-au intrebat ei...

dupa care am plecat si am inchis aceea usa definitiv.

Am aflat anul asta ca tatal meu a murit, am fost acolo unde locuia cu o alta femeie, am vb cu ea, am intrebat unde e inmormantat si am plecat mai departe.

Am fost la belu si am aprins o lumanare pt el, desi in sufletul meu inca nu il pot ierta, am intrebato pe sora mea vitrega daca are nevoie de ceva... bani etc pt ca ea s-a ocupat de tot.

Mie... nu imi trebuie nimic. Daca el nu a vrut sa-mi dea nimic cat a trait... cum sa cer eu ceva dupa ce moare... e tot o usa inchisa pt totdeauna.

Pt mine a fost doar un parinte biologic... Patintii mei au divortat cand aveam 8 ani.

Daca el nu avrut sa ma cunoasca mai bine ... eu am vrut sa-l vad... ca si cum te uiti la arborele tau genealogic, sa stiu ce le spun copiiilor mei si nepotilor mei cand ma vor intreba. Dar atat.

 

  Sper ca te-am mai linistit. Vad ca mai sunt specimene ca mine  [:)]  eu la 31 de ani am simtit nevoia sa fac pasul asta. Probabil ca tanara despre care tu vb e mai matura decat mine.

[flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este oare corect pentru tata,obligatia de a asuma ceva ce ...nu-ti doresti,pentru ca nu e timpul,nu te simti in stare,nu esti destul de matur,nu ai posibilitati financiare si mai sunt sute de cazuri?

 

andacos, exact cum ai spus chiar tu mai sus, mama si-a asumat cresterea copilului pana la 20 de ani, fara niciun fel de sprijin din partea tatalui. Poate ca acea mama nu s-a simtit in stare sa renunte la copil (mai stiu cazuri), si a ales sa mearga mai departe singura pe drumul asta, fara sa-l mai implice pe tata.

Si banuiesc, la fel ca voi, ca la varsta asta fata a fost cea care a decis ca vrea sa isi cunoasca tatal!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,si eu iti inteleg punctul de vedere,insa nu pricep deloc ,deloc,deloc,de ce barbatul TREBUIE neaparat sa-si asume,o decizie ce o ia femeia 100 %.

 

Da,existau condoame,exista avortul,s-a intimplat,au discutat(ma gindesc)dara daca el nu vrea...de ce sa fie obligat?

 

femeia daca nu vrea ,rezolva imediat problema,barbatul insa TREBUIE sa-si asume decizia femeii,chiar daca nu e de comun acord.

 

Eu consider ca femeia,mama fetei de 20 ani ,a procedat ,foarte,foarte corect!!!!!

 

Daca nu te intereseaza parerea celui d elinga tine,iti asumi pina la capat consecintele faptelor tale.

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

andacos, exact cum ai spus chiar tu mai sus, mama si-a asumat cresterea copilului pana la 20 de ani, fara niciun fel de sprijin din partea tatalui. Poate ca acea mama nu s-a simtit in stare sa renunte la copil (mai stiu cazuri), si a ales sa mearga mai departe singura pe drumul asta, fara sa-l mai implice pe tata.

Si banuiesc, la fel ca voi, ca la varsta asta fata a fost cea care a decis ca vrea sa isi cunoasca tatal!

Nu ma refeream la cazul de fata,ci in general!

 

Am scris in mesjaul anterior exact ce ai spus si tu!

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,si eu iti inteleg punctul de vedere,insa nu pricep deloc ,deloc,deloc,de ce barbatul TREBUIE neaparat sa-si asume,o decizie ce o ia femeia 100 %.

 

Da,existau condoame,exista avortul,s-a intimplat,au discutat(ma gindesc)dara daca el nu vrea...de ce sa fie obligat?

 

 

Copilul se face in doi si a fost facut in doi, nu a pomenit ca el ar fi fost mintit.

E drept ca mama e cea care ia decizia.

 

Nu stim nimic din ceea ce s-a intimplat intre parinti, insa pina la semnatura contrara (te duci la notar si scrii negru pe alb ca nu), tatal e responsabil si el de copila. Ca o vrem sau nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mik,si eu iti inteleg punctul de vedere,insa nu pricep deloc ,deloc,deloc,de ce barbatul TREBUIE neaparat sa-si asume,o decizie ce o ia femeia 100 %.

 

Tine de barbat, asa cum nici o femeie nu poate fi obligata sa faca avort (da, poate fi constransa, amenintata, santajata, batuta, habar n-am, dar tinuta cu forta pe masa unui ginecolog ca sa ii faca intreruperea de sarcina - exclus), nici un barbat nu poate fi fortat sa-si asume decizia.

Ok, tu ca mama alegi sa faci copilul, dar pe el in cel mai fericit caz il poti forta sa-I plateasca o pensie alimentara. Nu-l poti forta sa aibe o legatura cu acel copil, sa faca parte din viata lui, sa se implice in cresterea lui, nu-l poti forta sa-si asume vreo alta responsabilitate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu stiu ce as face in locul tau....cu siguranta as incerca sa nu mai fac scenarii, sa las trecutul si sa vad ce fac in prezent si viitor. Nu m-ar incalzi cu nimic daca as afla ca a stiut si nu mi-a spus, nu m-ar incalzi cu nimic explicatiile....practic nu stiu daca m-ar interesa....eu iau faptele ca atare, fiecare om daca face sau nu face ceva, nu are decat sa-si asume....eu m-as gandi, pot sa-mi asum situatia de fata, situatie in care am fost implicata fara s vreau, sau nu pot, atat. 

Tu poate nu esti egoista, insa asa suna ceea ce scrii....e absolut normal sa te pui pe tine pe primul plan, daca n-o faci tu n-o va face nimeni altcineva....doar ca acum nu esti doar tu si dorintele tale plus ca, ce-ti doresti tu nu se naruie o data cu aparitia acestei fete.

Ca si sfat...lasa urile, frustrarile si furiile si incearca sa nu mai pui etichete gen "nenorocita"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...