Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama vitrega la 28 de ani


Recommended Posts

 

Este oare corect pentru tata,obligatia de a asuma ceva ce ...nu-ti doresti,pentru ca nu e timpul,nu te simti in stare,nu esti destul de matur,nu ai posibilitati financiare si mai sunt sute de cazuri?

 

Eu cred ca da. 

Fiecare barbat si femeie de asemeni, daca se baga intr-un pat majori si vaccinati, apai sunt responsabili pt ce fac in patul ala!

Daca sti ca vrei o cariera si nu ai timp sau bani pt un copil... ai face bine sa-ti alegi o protectie buna. Daca nu... iti asumi niste riscuri.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 180
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Eu cred ca da. 

Fiecare barbat si femeie de asemeni, daca se baga intr-un pat majori si vaccinati, apai sunt responsabili pt ce fac in patul ala!

Daca sti ca vrei o cariera si nu ai timp sau bani pt un copil... ai face bine sa-ti alegi o protectie buna. Daca nu... iti asumi niste riscuri.

Ei...pentru mine e un bla-bla si atit!

 

Asa ai sa spui si cind fiul tau va fi pus in fata faptului implinit,desi conventia initiala era nu copii?

 

Dana

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...pentru mine e un bla-bla si atit!

 

Asa ai sa spui si cind fiul tau va fi pus in fata faptului implinit,desi conventia initiala era nu copii?

 

Dana

 

Deja ne-am pus problema asta  [:-)))]

destul de caraghios dat fiind varsta fiului meu.

I-am spus sotului ca indiferent de decizia fiului nostr de a creste sau nu respectivul copil, daca copilul se dovedeste ca fiind a lui eu o voi sprijini pe mama care se hotaraste sa-i creasca singura copilul.

Pana cand el va fi suficient de matur consider ca daca pot financiar nu o dau faliment pt cativa pampersi si diverse altele. E totusi copilul copilului meu ...

Daca fata mea ma va anunta ca isi asuma o sarcina singura ii voi oferi acelasi ajutor... nu inteleg de ce pt baiat trebuie sa fie altfel...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...pentru mine e un bla-bla si atit!

 

Asa ai sa spui si cind fiul tau va fi pus in fata faptului implinit,desi conventia initiala era nu copii?

 

Dana

 

N-am decat fete, recunosc, dar si daca as avea baiat, nu s-ar schimba cu nimic situatia.

 

Fum fara foc nu iese! Ipotetic vorbind, daca el n-ar fi calcat pe bec, acel copil n-ar fi existat. Nu zice nimeni sa fi abstinent sau virgin pana in noaptea nuntii, dar odata ce-ai facut pasul, indiferent ca esti un el sau o ea, trebuie sa fi constient ca exista niste consecinte. Iar consecintele alea nu's deloc neglijabile, nu e ca si cum te-ai trezi cu dureri de cap a doua zi, iei 3 aspirine si-ti trece!

Ca atunci cand suntem tineri noi nu le prea bagam in seama, ca majoritatea fetelor cand se confrunta cu o "problema" de genul, nu stiu cum sa scape mai repede de ea, ceea ce usureaza considerabil partea barbatului in afacerea asta, asta-I partea a doua.

 

Iar eu ca mama sunt pregatita sa ofer suport copiilor in orice directie vor alege sa mearga - daca vor fi vreodata pusi in fata unei asemenea situatii. Evident, inainte voi face tot ce e omeneste posibil ca sa previn (o sa le burdusesc geanta de prezervative daca va fi nevoie, in caz ca de explicatii si argumente nu vor vrea sa inteleaga - e doar o gluma!), dar daca totusi se va ajunge la asa ceva vor putea conta pe mine.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:)] .... Totul e perfect mai putin cand ... nu este. 

Adica?

 

Vrei sa spui ca daca fiica ta vine intr-o zi si iti spune ca e insarcinata si vrea sa pastreze copilul desi tatal copilului ia recomandat avortul, tu vei incerca sa o convingi sa faca un avort. Si daca nu vrea? O lasi singura cu un copil... "sa si-l creasca ce am puso eu sa-l faca?"

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ei...pentru mine e un bla-bla si atit!

 

Asa ai sa spui si cind fiul tau va fi pus in fata faptului implinit,desi conventia initiala era nu copii?

 

Dana

 

Dar copilul rezultat ce vina are? Ce legatura are el cu asa-zisa conventie nu copii a doi adulti insufficient de responsabili? Cum ii poate explica cineva unui copil de ce nu l-a vrut unul din parinti sau eventual nu l-au vrut ambii?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu cred ca nu as putea sa dorm noaptea ... cred ca tot timpul m-as intreba daca copilul ala are ce manca, imbraca etc. E totusi nepotul meu nu al vecinului...

Iar eu mama baiatului... nu am spus ca o sa-mi oblig fiul sa recunoasca copilul sau sa se casatoreasca cu mama. Dar eu ... pot sa ajut, ca tot pe copilul il ajut. Nu se stie cum va gandi peste 20 de ani. Viata ne schimba mult de la 20 la 40 de ani.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Karina, ai intrebat ce am face noi; iti spun ce as face eu: in primul rand i-as spune sotului meu exact ce simt eu referitor la situatia asta. Apoi, i-as spune ca ii sunt alaturi, indiferent ce decizie va lua. Daca el isi doreste o relatie cu fiica lui, o va avea, indiferent ca tie iti convine sau nu. Acum, depinde doar cat de mult iti mai doresti tu sa ramai in casnicia ta. Insa, asa cum ai spus, tu ai luat deja decizia. Mie mi se pare ca mult prea usor iti distrugi casnicia. Probabil gresesc, dar eu cred ca tu incerci acum sa iti asiguri partea aia de avere care consideri ca ti se cuvine, pana nu e recunoscuta fata si tre sa imparti cu ea.

Personal, eu as ramane langa sotul meu, chiar daca ar mai aparea inca 2-3 copii pe langa cea pe care o are deja dintr-o casnicie anterioara.

Mai e o solutie: spune-i ca esti de acord sa o cunoasca, sa aiba o relatie cu ea, dar tu nu vrei sa o vezi, sa o cunosti, sa sti nimic de ea si ca daca o fi sa se intalneasca, sa o faca oriunde, dar nu in casa voastra. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica?

 

Vrei sa spui ca daca fiica ta vine intr-o zi si iti spune ca e insarcinata si vrea sa pastreze copilul desi tatal copilului ia recomandat avortul, tu vei incerca sa o convingi sa faca un avort. Si daca nu vrea? O lasi singura cu un copil... "sa si-l creasca ce am puso eu sa-l faca?"

Nu. Discutam despre alta idee. Nu am sa revin.

Cat despre presupunerea ta....fiica-mea este majora deci decizia ei este ... a ei si o voi respecta ca atare asa cum respect orice decizie a unui om care are cel putin 18 ani.

Cat despre ce as face dac as face in cazul in care daca .... deja nu este genul meu de discutie..... nu cred ca sunt un partener prea bun pentru scenarii.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...