Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Mama vitrega la 28 de ani


Recommended Posts

Meb, eu cred ca nu e mama cea care a facut pasul de a-l cauta pe el, ci tinara la 20 de ani. La virsta asta incep sa fii si sa actionezi ca un adult si atunci te intrebi de unde vii si incotro o apuci. Mai ales cind e vorba de viata.

 

Mi se pare sanatos ca tatal sa-si intilneasca fiica si sa-i acorde sprijinul pe care orice parinte ar trebui sa-l acorde. Nu vorbesc de bani, asta n-ar trebui sa fie o problema si nici macar evocat, ci de realtii umane si de sprijin moral.

 

Karina, copilul a aparut pentru ca a fost dorit de mama lui si poate ca a facut totul ca sa il aiba, tatal trebuie sa-l asume. Poate ca fata asta a avut o viata grea, poate ca mama era prea mindra ca sa ceara ajutorul la care avea dreptul si ea a decis pina acum. (Astea nu sunt decit supozitii.)

Acum situatia s-a schimbat si trebuie sa o iei in considerare. Tinara asta de 20 de ani nu e un copil si nu e in concurenta cu copiii tai viitori. Are dreptul sa existe si sa aiba tata.

....sau poate tatal chiar este un ticalos si un lash si nu a dorit sa stie de acest copil. Poate de aia nici nu vrea sa faca test de paternitate, pentru ca nu se simte pregatit pentru un raspuns pozitiv. Orice ar fi, reactia actualei sotii este exagerata si nefireasca. Sa destrami o casnicie pentru astfel de motive mi se pare doar un pretext fara drept de apel. Oricum el nu are cum indrepta situatia.

Mai cred ca are dreptate cand a spus "nu te baga tu", chiar daca fraza e cam nepoliticoasa ...dar este numai decizia lui, sotia actuala nu are nici un drept sa comenteze, nici macar sa-si spuna parerea ...sunt greselile lui, responsabilitatile lui, deciziile lui.

 

Declaratia ca " eu m-am casatorit cu un om fara obligatii" pare foarte "fara sentiment". Te-ai casatorit pentru ca il iubeai sau pentru ca nu avea obligatii ? ...daca partea cu obligatiile a contat atat de mult, atunci DA, retrage-te si cauta pe altcineva care sa-ti indeplineasca conditiile. In zilele noastre poti face si background check financiar, social, de sanatate, ii poti verifica trecutul, accidentele de masina, amenzile, stramosii si bolile din familie ...

 

Dar asculta ce iti spun eu ...il parasesti nu din cauza acestui eveniment intamplat acum 20 de ani, ci pentru ca nu mai vrei / nu mai poti sa stai cu el, din motive numai de tine stiute, si ti se pare ca intamplarea asta te scuza in ochii celorlalti pentru plecarea din relatie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 180
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

....sau poate tatal chiar este un ticalos si un lash si nu a dorit sa stie de acest copil. Poate de aia nici nu vrea sa faca test de paternitate, pentru ca nu se simte pregatit pentru un raspuns pozitiv. Orice ar fi, rectia actualei sotii este exagerata si nefireasca. Sa destrami o casnicie pentru astfel de motive mi se pare doar un pretext fara drept de apel. Oricum el nu are cum indrepta situatia.

Mai cred ca are dreptate xand a spus "nu te baga tu", chiar daca fraza e cam nepoliticoasa ...dar este numai decizia lui, sotia actuala nu are nici un drept sa comenteze, nici macar sa-si spuna parerea ...sunt greselile lui, responsabilitatile lui, deciziile lui.

Declaratia ca " eu m-am casatorit cu un om fara obligatii" pare foarte "fara sentiment". Te-ai casatorit pentru ca il iubeai sau pentru ca nu avea obligatii ....daca partea cu obligatiile au contat atat de mult, atunci DA, retrage-te si cauta pe altcineva care sa-ti indeplineasca conditiile. In zilele noastre poti face si background check financiar, social, de sanatate, ii poti verifica trecutul, accidentele de masina, amenzile, stramosii si bolile din familie ...

Si ca orice targ mai trebuie sa fii si tu acceptata.... treaba este exact reciproca  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu conteaza cifra in sine ci faptul ca de la 18 ani nu poti sa impui ci doar sa accepti sau nu decizia unei persoane care are toate drepturile de a face exact ce, cand si cum doreste, fie ca-ti convine, fie ca nu.

 

Marius, gresesti, in cazul unui copil major nimic nu e doar ALB sau NEGRU, asa cum incerci tu sa insinuezi.

 

La 18 ani, la fel ca la 10, 15, 17 sau 20 de ani poti sa discuti cu acel copil, poti sa-l ajuti sa ia decizia cea mai buna (sau ma rog, pe cea care o consideri tu buna in cazul respectiv - si inclin sa cred ca in general, cel putin cat copii sunt mici, parintii au suficienta experienta de viata incat sa nu prea ia decizii gresite). Evident ca daca el va dori cu tot dinadinsul sa faca asa cum vrea el, nu ai alta alternative decat sa-l lasi sa faca. Insa repet, acest lucru e valabil in majoritatea cazurilor si daca are 17 ani, si daca are 18!

 

 

Si eu te-ntreb altceva pe tine, daca la 17 ani si 11 luni copilul tau vrea sa faca ceva cu care tu nu esti de acord, ce vei face?? Il pui sa mai astepte o luna pana poate decide singur, ii interzici pentru ca ai puterea legala de-a face asta, accepti pentru ca stii ca oricum intr-o luna va face asta??

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu exista copil major. Exista minori sau majori. Despre asta vorbesc. Tu te agati de ideea este un doar un copil. Nu mai este un copil. Nu conteaza cifra in sine ci faptul ca de la 18 ani nu poti sa impui ci doar sa accepti sau nu decizia unei persoane care are toate drepturile de a face exact ce, cand si cum doreste, fie ca-ti convine, fie ca nu.

 

Exact la fel se poate intampla si la 14 ani si la 16, chiar si la 2. Victoria mea la 2 ani a facut crize de plans ptr. o rochita! Eu am insistat sa o poarte, ea a insistat ca nu-i place. In final, a castigat ea. Am inteles ca nu o pot imbraca in ceva ce nu-i place, asa cum nici eu nu as purt ceva daca nu-mi place. Si daca la 2 ani a fost vorba de o rochita, la 4 ani de geaca si la 6 ani de pantofi, la 17 ani va fi vorba de o universitate si la fel cum acum eu ii respct dorintele si alegerile, la fel (sper ca nu ma prostesc intre timp) ii voi respecta deciziile si dorintele si la 18 ani si la 30 si la 16.

Acum as vrea sa te intreb pe tine, Marius, cand fetele tale au ales ceva ce tie ti s-a parut nepotrivit, ce ai facut? Intrebarea e foarte personala, daca nu vrei sa raspunzi, inteleg.  [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius, gresesti, in cazul unui copil major nimic nu e doar ALB sau NEGRU, asa cum incerci tu sa insinuezi.

 

La 18 ani, la fel ca la 10, 15, 17 sau 20 de ani poti sa discuti cu acel copil, poti sa-l ajuti sa ia decizia cea mai buna (sau ma rog, pe cea care o consideri tu buna in cazul respectiv - si inclin sa cred ca in general, cel putin cat copii sunt mici, parintii au suficienta experienta de viata incat sa nu prea ia decizii gresite). Evident ca daca el va dori cu tot dinadinsul sa faca asa cum vrea el, nu ai alta alternative decat sa-l lasi sa faca. Insa repet, acest lucru e valabil in majoritatea cazurilor si daca are 17 ani, si daca are 18!

 

 

Si eu te-ntreb altceva pe tine, daca la 17 ani si 11 luni copilul tau vrea sa faca ceva cu care tu nu esti de acord, ce vei face?? Il pui sa mai astepte o luna pana poate decide singur, ii interzici pentru ca ai puterea legala de-a face asta, accepti pentru ca stii ca oricum intr-o luna va face asta??

Te inteleg ce vrei sa spui. Intrebarea mea a fost simpla si seaca. Are 18 ani, decide un anumit lucru, tu nu esti de acord. Asta e.... la o adica decizia lui/ei este suverana. Atat am vrut sa spun. Nu vreau sa tot extrapolez cu daca si sa vezi ca ...

Ok

Hai sa nu mai continuam ideea ... ne invartim in cerc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Exact la fel se poate intampla si la 14 ani si la 16, chiar si la 2. Victoria mea la 2 ani a facut crize de plans ptr. o rochita! Eu am insistat sa o poarte, ea a insistat ca nu-i place. In final, a castigat ea. Am inteles ca nu o pot imbraca in ceva ce nu-i place, asa cum nici eu nu as purt ceva daca nu-mi place. Si daca la 2 ani a fost vorba de o rochita, la 4 ani de geaca si la 6 ani de pantofi, la 17 ani va fi vorba de o universitate si la fel cum acum eu ii respct dorintele si alegerile, la fel (sper ca nu ma prostesc intre timp) ii voi respecta deciziile si dorintele si la 18 ani si la 30 si la 16.

Acum as vrea sa te intreb pe tine, Marius, cand fetele tale au ales ceva ce tie ti s-a parut nepotrivit, ce ai facut? Intrebarea e foarte personala, daca nu vrei sa raspunzi, inteleg.  [flo2]

Nu e nici un secret. In general m-au consultat. Insa decizia le-a apartinut. Eu mi-am spus parerea si de ce. Atat.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

....sau poate tatal chiar este un ticalos si un lash si nu a dorit sa stie de acest copil. Poate de aia nici nu vrea sa faca test de paternitate, pentru ca nu se simte pregatit pentru un raspuns pozitiv. Orice ar fi, reactia actualei sotii este exagerata si nefireasca. Sa destrami o casnicie pentru astfel de motive mi se pare doar un pretext fara drept de apel. Oricum el nu are cum indrepta situatia.

Mai cred ca are dreptate cand a spus "nu te baga tu", chiar daca fraza e cam nepoliticoasa ...dar este numai decizia lui, sotia actuala nu are nici un drept sa comenteze, nici macar sa-si spuna parerea ...sunt greselile lui, responsabilitatile lui, deciziile lui.

 

Declaratia ca " eu m-am casatorit cu un om fara obligatii" pare foarte "fara sentiment". Te-ai casatorit pentru ca il iubeai sau pentru ca nu avea obligatii ? ...daca partea cu obligatiile a contat atat de mult, atunci DA, retrage-te si cauta pe altcineva care sa-ti indeplineasca conditiile. In zilele noastre poti face si background check financiar, social, de sanatate, ii poti verifica trecutul, accidentele de masina, amenzile, stramosii si bolile din familie ...

 

Dar asculta ce iti spun eu ...il parasesti nu din cauza acestui eveniment intamplat acum 20 de ani, ci pentru ca nu mai vrei / nu mai poti sa stai cu el, din motive numai de tine stiute, si ti se pare ca intamplarea asta te scuza in ochii celorlalti pentru plecarea din relatie.

 

 

Buflea, cu ce am subliniat cu rosu sunt de acord si nu prea. Sa explic: in timp ce e responsabilitatea lui si decizia lui, sotia are, totusi, dreptul sa aiba o parere fata de o situatie care le poate schimba casnicia, viitorul. Singura problema aici e ca autoarea subiectului face presupuneri referitor la ce vrea, de fapt, fata. E foarte posibil ca fata sa nu vrea altceva decat sa isi cunoasca tatal. Autoarea, insa presupune ca fata vrea mosteniri si drepturi. Stii expresia cu "hotului de hot ii e frica", asa si aici. autoarea e interesata in primul rand de avere, crede ca fata e la fel. Nu e speriata/ingrijorata deloc de cum ii va afecta aceasta situatie moral sau emotional, ci doar financiar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg ce vrei sa spui. Intrebarea mea a fost simpla si seaca. Are 18 ani, decide un anumit lucru, tu nu esti de acord. Asta e.... la o adica decizia lui/ei este suverana. Atat am vrut sa spun. Nu vreau sa tot extrapolez cu daca si sa vezi ca ...

Ok

Hai sa nu mai continuam ideea ... ne invartim in cerc.

 

Marius, dar exact la fel se intampla si la 16 ani si la 17 ca si la 18. Mickyyy si eu asta incercam sa spunem. Si tu tocmai mi-ai raspuns ca exact la fel faceai, si la 16 ani si la 17 si la 18. Doar ca aici pari sa predici altceva...sau nu chiar, insa spui ca pana la 18 ani ai puterea legala, dupa 18 ani puterea legala de decizie le apartine. Insam doar ca din punct de vedere lkegal poti lua tu, ca si patinte, decizia care iti convine tie, nu inseamna ca asa si faci! Eu inteleg de ce ptr. tine primeaza aspectul legal insa nu despre asta vorbim.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

O, Nadia, a mea face la 5 ani 1/2 crize nasoale rau, pentru ca, citez, "am niste parinti tampiti, care stabilesc reguli in casa asta! Si care nu inteleg ca MIE IMI PLACE SA DECID! CA NUMAI EU VREAU SA DECID!"

 

Na, cum e?

 

Singurul lucru pe care aleg sa il fac este sa raman calma, sa rezist furiei ei, sa o strang in brate, sa o las sa-si verse nervii si frustrarile si sa ii explic a mia oara de ce avem nevoie de reguli. 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...