Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Vitiligo 4


Recommended Posts

  • 3 weeks later...
  • Răspunsuri 17
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 2 weeks later...
Eu am vrut sa iau lampa NUVB si Dr de familie i-a zis sotului ca mai bine trec pe la dermato intai ca ei stiu mai bine daca e eficienta sau nu, sa nu araunc banii degeaba.Asa ca astept sa-mi dea trimitere la dermato.Bine ca nu mai fac tratamentul cu soare ca se vedeau mai tare si ma si chinuiam rau sa ma acopar in rest sau sa stau in curte 30 de minute- pr mine e tortura - ba vant ba rece ba soare. "To be uncertain is uncomfortable; but to be certain is ridiculous." Goethe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare! ce mai faceti? sunteti bine? arinna cum iti merge? aveti zapada??? noi suntem bine, cel mic acum e cam racit, cu tuse, muci ...inca stau in dubii daca sa-i dau antibiotic sau sa mai astept putin...in rest cel mare la gradi, eu ocupata pana peste cap cu ei, si tot asa. la capitolul "pete" nimica nou, acum in iarna mainile sunt mai aspre, nu se vede mai nimica, asteptam primavara si atunci vom mai vedea.o mai frec cateodata cu usturoi, cateodata cu tinctura de telina, si mai rar cu elidel. dar numai cand imi aduc aminte. sanatate tuturor! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Clara, ce bine ca ai mai dat pe aici[pup] Da, iarna e in toi, dam zapada, racim, zacem etc. Au fost -15 grade.E foarte schimbatoare vremea.Nu am scapat de furtuni de zapada si nameti. De ce nu termini intai Elidelul, macar stii o treba. Eu am fost azi la medic si mi-a zis ca nu e recomandat tratamentul cu raze in cazul meu ca am pe zone putine-tratamentele se fac in functie de stadiul bolii, doar daca e extins se recurge la raze.Apoi pe maini e f greu de tratat si iar nu merita sa dau 1000 de dolari pt asta.Astia sunt f stricti cu banii te avertizeaza sa nu ii arunci pe geam.Asa ca am primit Protopic ( contine tacrolimus) pt o pata mica pe antebrat si Dermovate ( corticosteroid puternic) pentru maini ( 3 saptamani si 2 pauza, pana la 3 luni ) apoi merg la control iar dupa 3 luni.Mi-a dat si analize de sange sa vada daca nu am cine stie ce dar urmeaza sa le fac.I-am spus ca am probleme cu tiroida si ca fac tratament dar nu e rau sa mi le repete si pe astea. "To be uncertain is uncomfortable; but to be certain is ridiculous." Goethe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 3 months later...
Am rezultate bune sau foarte bune as putea spune cu Dermovate ( sau Clobetasol propionat, nu gasisem Dermovate la farmacie ai am luat echivalentul)dupa trei luni .Nu stiu cum merge pe zone extinse dar la pete mici-chiar pana in cativa cm a fost bine, unele au disparut altele sunt f. pale. Am dat 3 luni, cate 3 saptamani si doua pauza si merg in continuare cu asta,am fost la control si asa mi-a spus Dr. Asta a fost prima iarna in care nu mi-au mai aparut pete noi si nici nu s-a extins nimic, fara regim, dimpotriva, mancat la liber si inghitit si stres doza buna. In continuare o sa ma feresc cat pot de soare la primavara(iarna nu am mai dat cu creme, soarele l-am vazut f rar si inca ne mai asteapta pe putin luna martie cu zapezi si frig. Numai bine. Sperante pentru tratare vit http://www.postamedicala.ro/stiri-medicale/stiri-generale/piper-negru-pentru-vitiligo.html "To be uncertain is uncomfortable; but to be certain is ridiculous." Goethe
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 4 weeks later...
arinna, ma bucur ca ai mai scris aici, ca in ultimul timp a murit subiectul!!! Si ma bucur din suflet pt. tine ca ai rezultate bune! La mine nimica nou, alte pete nu vad , cea veche nu ma deranjeaza ca nu se prea vede inca, dar o mai frec cu usturoi din cand in cand cand gatesc si imi ramane putina coaja de la usturoi. si noi asteptam primavara, e tot vant si frig si urat! Restul fetelor, ce mai ziceti? nimica noutati? Ioana, sa-ti traiasaca bebelasul, sa fie sanatos si sa aveti parte de o viata fericita! Sanatate tuturor! Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 1 month later...
Salutare! vad ca a murit subiectul! arinna, zici ca dermovatul a dat rezultate la tine? am si eu un tub si cateva pete noi pe mana care incep acum sa se zareasca, sunt inca mici si ma gandeam sa incerc si eu atunci pana nu se mai extind daca zici ca e bun! (deocamdata le vad numai eu, il tot intreb pe al meu dar el nu vede nimica, insa sunt acolo, eu sunt mai deschisa la piele si de aceea nu se vad asa tare) mie mi-a dat dermovatul un prieten de al nostru ce e dermatolog in elvetia, si mi-a scris sa-l folosesc concomitent cu protopic 3 saptamani, adica in prima saptamana numai dermovate o data pe zi, a 2 a saptamana tot a doua zi protopic, si in a treia saptamana ...nu mai stiu exact, trebuie sa ma uit pe hartia ce mi-a lasat-o! Ar trebui sa-i fac o vizita si dr meu, dar ma gandesc sa-l schimb! Tu cum mai esti? a venit primavara la voi? mult succes in continuare![pup] Claudia
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 months later...
Buna seara, De aproape 2 ani, sotul meu sufera de Vitiligo. primele pete au aparut pe frunte si in zona intima, dupa o perioada foarte stresanta la job. Medicul dermatolog i-a recomandat Vitix; l-a folosit vara trecuta, pata de pe frunte s-a inrosit usor, dar pe durata iernii a redevenit din nou alba. Intentionam sa face o programare la dr. Nedelcu. Ma puteti ajuta va rog cu un nr. de telefon? Pana atunci, ce masuri putem lua? Am tot citit din urma, am retinut sa dam in continuare cu Vitix, iar ca si tratamente naturiste tinctura de telina si catina. Apoi, sa inlocuim unele produse cosmetice, iar dintre cele recomandate ar fi game ca Eucerin, Sebamed. Ce sfaturi ne mai puteti da in acest sens? Sunt foarte ingrijorata de faptul ca intre timp i-a aparut o dunga alba in dreptul sprancenei Adriana, mami de Tudor alias 'Dudu'(26sept2006) [url="http://tickers.baby-gaga.com/t/dogdogard20060926_-8_Tudor-Andrei+is.png"]Uite ce mare am crescut...[/url] [url="http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=86045"]O raza de speranta...sau cum a venit pe lume Tudor[/url] [url="http://www.totsites.com/tot/tudorandrei"]Povestea merge mai departe[/url]...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 5 months later...
Fetelor, ce mai faceti? Arinna, cum esti? Nu te-am mai citit de mult timp! Sanatate tuturor! Din pacate eu nu prea am mai intrat la subiect pt ca nu m-a mai preocupat deloc. Momentan sunt bine, petele mici de pe spate nu s-au mai extins, in schimb inghinal am o pata destul de maricica. Ideea e ca nu ma deranjeaza, pt ca nu se vede si deci ma simt bine cu mine insami. Mai dati si voi un semn de viata. Saptamana asta a fost la TV o emisiune la care a fost invitata dr. Mihaela Leventer. A fost careva la ea? Ioana si David, cel mai scump martisor
Mergi cu incredere in directia visurilor tale. Traieste viata pe care ti-ai imaginat-o.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...