Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia Basescu si arestarile


Recommended Posts

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Daca luam in considerare ca subiectul e vechi, parca din 2011, si scos acum pe tapet, cu cateva luni inainte de niste alegeri, poate privim altfel. O mascarada care ar trebui sa ne convinga sa votam asa si nu altfel.

Ma astept sa vina si altii cu diverse povesti, de acelasi gen, ca sa contrabalanseze situatia.

In rest...eu nu ma mai agit din motive de acest fel.

Mircea Basescu e un prost, cum zice Viviana, probabil ca statutul de frate al presedintelui l-a facut sa nu-i pese ce face, ca nu-l atinge nimeni...fix asa cum au gandit si altii, acum sunt in puscarie.

Cat despre demisia de onoare, e o inventie hazlie, dupa mine, dar vad ca altii o iau de buna si mai si cred ca intr-o alta tara, presedintele si-ar da demisia cand fra-su e anchetat. Care or fi tarile alea? Nu conteaza...daca asa zice Ponta&comp...

Pana una-alta Nastase mai are 6 luni in plus de Puscarie...si unora incepe sa li se faca racoare, asa...umbla disperati pe legile amnistiei...nu prea mai conteaza cine ai fost sau cine esti. Tot in puscarie ajungi.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Macar ar fi bine sa fie asa.....mi-e sa nu fie praf in ochi.....

 

Pur si simplu nu cred ca exista atata prostie pe lume.....

 

Ca-si da sau nu demisia Base,saracu` Base [clo] [clo] ....e problema lui...dar oare frate-su` atat de prost e incat sa fi mers la sigur ca fratele sau il ajuta?Sau initial chiar a fost ajutat apoi ,intrucat cumetrii au luat mana in loc de deget, n-a mai fost ajutat?

 

Sau cumetrii au scos inregitrarile alea ca sa faca jocul altcuiva?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada, chiar nu conteaza...tu nu vezi?

In raportul SRI se spune ca Bercea era urmarit de toate structurile din 2001, iar Iliescu si Basescu (ca presedinti) au fost informati de activitatile lui ilegale.

Pai acum, dupa mai bine de un deceniu, cineva cu capul pe umeri mai poate crede demersurile lui Ponta, care se preface ca acum a auzit si el de treaba asta? Sau ale lui Tariceanu care i-a trimis personal un bilet, de care a aflat toata lumea, lui Basescu ca sa intervina pentru Dinu Patriciu?

Oare chiar mai are vreo scuza cineva care priveste serios la tot circul din politica?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu, in alta tara (la mine de ex)  nu si-ar da demisia decat daca ar fi gasit vinovat in justitie sau daca ar fi anchetat direct

Mada s-a referit la tari cu democratie recunoscuta.

Presedintele Germanieie a demisionat fara sa astepte acuzarea.

Severin nu a demisionat ca-i roman, dar ceilalti doi europarlamentari au facut-o fara sa fie condamnati.

Deci depinde la ce ne raportam, la democratie sau la regimuri autoritare si la politicieni fara bun simt.

 

Anul trecut vuia forumul Ponta sa demisioneze.

Eu am sustinut ideea demisiei lui Ponta pentru plagiat!

Voi de ce nu aplicati aceeasi masura pentru toti politicienii?

 

Am considerat ca principiul prudentei din jusitie, "al prezumptiei de nevinovatie", nu este oportun pentru politica, unde trebuie sa functioneze principiul "mai presus de orice banuiala", pentru ca in politica se considera ca ar trebui sa fie "crema" societatii.

 

Stiu ca o sa spuneti ca Basescu nu este implicat.

Suspiciunile si probele indirecte sunt zdrobitoare, pentru ca:

- fratele Mircea nu avea influenta asupra justitiei.

- blocarea numeroaselor dosare ale mondialilor si schimbarea procurorului de caz nu putea fi opera lui M Basescu.

- campaniile electorale din 2009 cu mitinguri la care participau tiganusi dusi cu autobuzele au costat bani. Cine le-a finantat si cine a profitat? Mircea Basescu?

- cine a facul "lipeala" lui M Basescu cu camatarii? Presedintele si Stolojan!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si politicienii din Canada sunt model de moralitate, sa poata fi luati ca etalon?

 

 

Bineinteles ca nu. Doar vroiam sa-ti atrag atentia ca nu se potriveste replica ta cu democratia consacrata.

 

ca idee, a fost recent un scandal cu politicieni care au decontat bani publici necuveniti... Auditati fiind, au fost nevoiti sa returneze sumele nu doar sa fie suspendati din parlament.

 

sanctiunile au aparut insa doar dupa producerea dovezilor de vinovatie, nu inainte

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...