Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia Basescu si arestarile


Recommended Posts

Hai mai ca pana nu faci foc nu iese fum......

 

cIRC,BINE ZIS....Sa vedem cata corectitudine e in tara asta.....mi se face rau....

 

Capcaune,totusi,inainte de a-l acuza pe Deceneus ca a inghitit unstudio de la A3,nu ti se pare ca  de data asta,nu e nevoie de antene ca sa traga lumea concluzii?

 

Clar ca acele campanii electorale agresive au ca sursa financiara banii murdari ai cumetrilor.....sau bani murdari....dovada ca pe toate posturile sunt prezentate averi si mod de viata al rromilor cu parale multe,nunti si altele.De ce sunt lasati in pace si nu-i intreaba nimeni de unde au palate si averi incat sa plateasca 600000 de euro?Pentru o gaina furata ia amaratul 15 ani....astia o duc ca regii....ha?Aud?Nu-iintreaba nimeni pentru ca sunt mana in mana cu cei care tin fraiele in tara asta.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

De ce n-ar fi? Ce, ai auzit de coruptie in rindul politicienilor canadieni? Cu ce sint ei mai prejos decit politicienii germani, de exemplu? Sau care sint politicienii care pot fi luati ca etalon in acceptiunea ta?

 

Dave Meslin vorbeste despre sistemul politic Canadian si se vede ca are multe elemente comune cu al nostru.

 

Antidot la apatie     (are titrare in romana)

 

(fragment din transcript)

După cum poate ați observat, alegerile din Canada sunt o glumă. Folosim sisteme demodate, care sunt necinstite și care creează rezultate aleatorii. În prezent, Canada este condusă de un partid pe care majoritatea canadienilor nu l-au vrut. Cum putem să încurajăm oamenii să voteze dacă voturile nu contează în Canada? Dacă le punem pe toate cap la cap, normal că oamenii sunt apatici. E ca și cum ai încerca să dai cu capul de un zid.

 

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Voi de ce nu aplicati aceeasi masura pentru toti politicienii?

 

 

Deceneus, Basescu este pus  sub vreo acuzare?

Oficiala, ma refer...nu ce cotcodaceste Ponta sau zbiara Bercea din duba...

Daca era vorba de vreo acuzare oficiala, ceva gen fra-su, si eu as zice sa demisioneze.

Daca ar fi fost acuzat oficial de plagiat, cu dovezi clare, tot asa: demisia. Inainte de vreo pronuntare. Ca e clar, gasit sau nu vinovat, este vinovat.

Dar asa?

Care este "aceeasi" masura? Unii acuzati oficial si altii acuzati...la televizor reprezinta aceeasi masura?

Si eu zic sa lasi antenele...nu fac bine nimanui. [:)]

 

PS: eu nu am inteles, poate ma lamuriti voi: de ce a fost atata deranj ca Bercea a zis, din duba, ca el stie ca niste bani au ajuns la sefele DNA si CSM? De ce s-au agitat atata, de ce s-a spus ca se incearca destabilizarea justitiei? Ce greutate poate sa aiba "marturia" unui infractor, incoltit, care poate spune orice? Mai era putin si bagau cazul in CSAT!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Parlamentul Romaniei, o adunatura de lepre, scuzati expresia, da' alt termen n-am pentru ei.

Cand vine vorba sa fie anchetat un parlamentar voteaza toti cu 2 maini neinceperea urmaririi penale. Cand e declarant incompatibil, ignora deciziile si refuza sa-l dea afara din parlament.

Cand insa o ruda a presedintelui e anchetata (nu spun ca e vinovat sau nevinovat) deja se striga demisia. Asta-i din ciclul prostim poporul cu televizorul.

 

PSD-ul &Co erau oricum un partid de infractori din punctul meu de vedere, PNL-ul e o mare "curva politica", PDL-ul e un partid de oportunisti, PMP-ul parea promitator dar a ajuns sa fie condus de madam Udrea, un om fara viziune, toti o apa si-un pamant, nimic nou sub soare.

 

In toata harababura asta electorala, raman la parerea ca Basescu e singurul cu coloana vertebrala. Probabil de-asta se si chinuie toti sa-l dea jos.

Pentru ca asta cu interventia in justitie e praf in ochi, la cat de repede a fost judecat si cat de mult a fost condamnat bercea mondialul poti spune absolut orice, numai ca si-a bagat presedintele coada nu. Plus ca n-a schitat nici cel mai mic gest sa-si apere public fratele, a lasat justitia sa-si urmeze drumul, spre deosebire de ponta&co care de fiecare data cand cineva de-al lor era acuzat sareau sa-i ia apararea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, Basescu este pus  sub vreo acuzare?

Oficiala, ma refer...nu ce cotcodaceste Ponta sau zbiara Bercea din duba... ....

Basescu nu-i pus sub acuzare, dar Mircea Basescu nu are acces la "butoanele" care actioneaza la DNA, si atunci este normal sa presupui varianta cea mai plauzibila. 

PS: eu nu am inteles, poate ma lamuriti voi: de ce a fost atata deranj ca Bercea a zis, din duba, ca el stie ca niste bani au ajuns la sefele DNA si CSM? De ce s-au agitat atata, de ce s-a spus ca se incearca destabilizarea justitiei? Ce greutate poate sa aiba "marturia" unui infractor, incoltit, care poate spune orice? Mai era putin si bagau cazul in CSAT!

Eu tot spun, dar scriu degeaba.

Avum un sistem piramidal centralizat, care se preteaza la coruptie ca o "manusa".

Nu trebuie sa corupti toti procurorii dintr-un parchet, este suficient sa corupi pe prcurorul sef.

Nu e nevoie sa cumperi toti procurorii DNA e suficient sa cumperi, sau sa santajezi seful DNA, sau pe seful lui.

Nu e nevoie sa corupti toata justitia, este suficient sa o corupi la varf, la Inalta Curte de Casatie si Justitie unde se dau solutiile defintive.

 

Acestea sunt punctele vulnerabile, pentru ca sistemul ierahic functioneaza la comanda ca un sistem militar, fara proceduri de autocorectie.

 

Nimeni nu incearca sa reformeze sistemul, sa-l descentralizeze, sa faca subsistemele sa functioneze independent si pe baza de proceduri.

Toti ataca persoanele de la varful ierarhiei, ca sa preia controlul puterii.

Cand critici sistemul toti incearca sa-l apere si sa-l conserve.

 

Asa se intampla si cu administratia.

Dragnea vrea sa imparta bani direct pe obiective de invetitii catre primarii.

Il deranjeaza sistemul de a repartiza fondurile la Consiliile Judetene si acestea sa repartizeze dupa prioritatiile lor, pentru ca nu mai poate aloca banii la firmele clientelare.

Toti apara sistemul centralizat, se opun regionalizarii si se limiteaza sa acuze pe adversari de modul cum repartizeaza fondurile, ca sa-i decredibilizeze sa preia stafeta.

 

Mondialul a indicat un punct vulnerabil al justitiei, elementul central care nu are control.

Cu siguranta stie mai multe decat mine, despre cum functioneaza coruptia in justitie, doar a scapat de nenumarate dosare.

Asta nu inseamna ca ce spune ele este adevarat, dar nici nu putem considera ca-i fals!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Este posibil un complot al rusilor, care cu siguranta au multe "conserve" si "cartite" in Romania.
Poate fi o actiune cinica. Americanii au cerut "curatenie", si adversarii americanilor in procesul de curatenie au inceput cu omul lor.
Cam cum s-a desfasurat deconspirarea informatorilor, de au deconspirat mai multi fosti detinuti politici decat tortionari.

Problema este ca Romania este vulnerabila din cauza centralismului, si a modului corupt si netransparent in care s-a facut privatizarea.
In anii '90 s-au utilizat ca paravan firmele arabilor, ale tiganilor si firme sub acoperire ale serviciilor.
Asa s-a ajuns la o increngatura de interese in care serviciile nu au cum sa loveasca lumea interlopa, pentru ca efectul este ca in relatia UE cu Rusia si cu energia.
Vorba aia comunista, "dai in mine, dai in tine ...".

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mada s-a referit la tari cu democratie recunoscuta.

Presedintele Germanieie a demisionat fara sa astepte acuzarea.

Severin nu a demisionat ca-i roman, dar ceilalti doi europarlamentari au facut-o fara sa fie condamnati.

Deci depinde la ce ne raportam, la democratie sau la regimuri autoritare si la politicieni fara bun simt.

 

Anul trecut vuia forumul Ponta sa demisioneze.

Eu am sustinut ideea demisiei lui Ponta pentru plagiat!

Voi de ce nu aplicati aceeasi masura pentru toti politicienii?

 

Am considerat ca principiul prudentei din jusitie, "al prezumptiei de nevinovatie", nu este oportun pentru politica, unde trebuie sa functioneze principiul "mai presus de orice banuiala", pentru ca in politica se considera ca ar trebui sa fie "crema" societatii.

 

Stiu ca o sa spuneti ca Basescu nu este implicat.

Suspiciunile si probele indirecte sunt zdrobitoare, pentru ca:

- fratele Mircea nu avea influenta asupra justitiei.

- blocarea numeroaselor dosare ale mondialilor si schimbarea procurorului de caz nu putea fi opera lui M Basescu.

- campaniile electorale din 2009 cu mitinguri la care participau tiganusi dusi cu autobuzele au costat bani. Cine le-a finantat si cine a profitat? Mircea Basescu?

- cine a facul "lipeala" lui M Basescu cu camatarii? Presedintele si Stolojan!

 

Pai presedintele Germaniei a demisionat pentru ca o ruda apropiata a comis sau a fost suspectata ca a comis o ilegalitate? Sau a demisionat pentru ca el era cel care a comis-o?

In afara de faptul ca Mircea Basescu este fratele presedintelui mai e o dovada de implicare a presedintelui? S-au gasit banii care au ajuns la presedinte? S-au gasit inregistrari cu el personal luand banii sau intervenind?

Se ancheteaza traficul de influenta, nu chestii aditionale. Hai sa facem plangere la parchet pentru restul cu tot cu dovezile aferente apoi cerem demisia ok?

Adu o singura dovada concludenta si fac si eu petitie pentru demisia presedintelui. Pana una alta desi toti clameaza influenta lui in justitie, in prim plan si as putea sa spun chiar in cel mai mare rahat se afla fratele lui de sange, si nu vad nici o incercare de presionare a justitiei. Imi aduc insa aminte chiar clar de onoratii membrii PDS care i-au deplans soarta lui Nastase sau s-au aliat cu cei pentru care DNA ceruse inceputul anchetei. O si sa nu uitam cireasa de pe tort, intre timp au votat sa se arunce la gunoi criteriile de incompatibilitate (evident cei mai silitori fiind aia care erau deja cu musca pe caciula). Teorii putem face toti, si crede-ma am auzit niste teorii extra fanteziste care merita premii de creatie, pana la urma dovada conteaza.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un medalion de aur prins la gatul Mariei Basescu de chiar Bercea Mondialu, se pune?

O fi costand mai putin decat  vacantele presedintelui Germaniei

 

Demisia preşedintelui Germaniei, un triumf al moralei – şi al presei

 

producătorul a plătit, în anii 2007 şi 2008, vacanţele familiei Wulff pe insula germană Sylt, vizitată cu predilecţie de elitele ţării. Atât Wulff cât şi Groenewold susţin că preşedintele i-ar fi înapoiat producătorului banii în cash, iar sumele care sunt în discuţie nu depăşesc, în ambele rânduri, câteva sute de euro. Cu toate acestea, procuratura din Hanovra a deschis o anchetă împotriva celor doi - cerând joia trecută parlamentului german să retragă imunitatea lui Wulff.

 

Mai curge apa pe Dunare, pana sa triumfe morala in Romania.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Un medalion de aur prins la gatul Mariei Basescu de chiar Bercea Mondialu, se pune?

O fi costand mai putin decat  vacantele presedintelui Germaniei

 

"acel obiect  este de fapt, o monedă de aur.  Ea a fost predată statului, în conformitate cu legislaţia în vigoare, şi se află în patrimoniul Administraţiei Prezidenţiale, deci al statului român. De altfel, aşa cum cere legea, acel obiect a fost declarat, la vreme respectivă, în Lista bunurilor primite cu titlu gratuit cu prilejul unor acţiuni de protocol în anul 2009, tabelul care este disponibil de atunci pe pagina de internet a Administraţiei Prezidenţiale."

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Basescu nu-i pus sub acuzare, dar Mircea Basescu nu are acces la "butoanele" care actioneaza la DNA, si atunci este normal sa presupui varianta cea mai plauzibila. 

 

[:D] Serios? nu se intampla nimic nici cu lucruri evidente...dar cu presupuneri?

Jur ca atunci cand am citit ce ai scris (si am citat) gandul mi-a zburat la subiectul ala de la barfe cu Petre Roman, daca avea sau nu amanta inainte de despartirea de nevasta. Ca nici la el nu se stie...dar se presupune.

Eu doar atata iti spun: fii serios mai Deceneus [:)]

 

PS: va spuneam mai demult ca n-am cunoscut in viata mea un om care sa fie convins de toate aberatiile alea de pe antene. Ei bine, l-am cunoscut azi. Intr-o discutie (la care eu n-am participat, ca nu am motive) omul ala (un intelectual) repeta cuvant cu cuvant ce auzi pe la aia. Daca il intrebai ok, dar de unde stii asta? Pai a zis la Antena 3, la Antena x, nici nu stiu ce antene pomenea. Iar mai discutau...de unde stii? Pai am vazut la antena x.

Asa...acum m-am linistit. Am vazut ca exista ceva ce aproape credeam ca e o himera.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...