Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia Basescu si arestarile


Recommended Posts

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Dave Meslin vorbeste despre sistemul politic Canadian si se vede ca are multe elemente comune cu al nostru.

 

Antidot la apatie     (are titrare in romana)

 

(fragment din transcript)

 

Deceneus, nu poti sa culegi un articol de pe net, sa extragi o fraza care se suprapune peste contextul romanesc si sa zici ca e la fel.

 

si numai pentru ca in Canada exista autoritati provincialr si federale sistemul e muuuuuult diferit.

 

in plus, discutia o purtam despre coruptie si cum se reactioneaza la ea, nu vorbim despre apatia sau entuziasmul alegatorilor. Si din punct de vedee al justitiei, diferentele sunt de la cer la pamant intre cele 2 tari. N-o fi canada perfecta, dar condamnatii penal nu stau in parlament cu nerusinare, plagitori dovediti sa conduca institutii n--am auzit, daramite guverne. Aici si studentii plagiatori sunt aspru sanctionati, dar sa zici de oameni publici? Ar fi de neconceput.

 

primarul orasului invecinat celui in care locuiesc a fost gasit vinovat de un tribunal pt inselaciune, abuz, ceva in genul acesta. Ziua pronuntarii = ziua demisiei. Punct. Nu ca stai c-0 fi ca sa ne gandim daca chiar tre' sa-mi dau demisia.

 

ciudat e cazul lui rob ford, dar pana cand nu va fi incriminat de ceva, improbabil sa nu-si vada linistit de viata lui. Mnd you ca n-am auzit d acuzatii clare de coruptie, doar droguri, alcoolism' limbaj profan/ insultator

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

[:D] Serios? nu se intampla nimic nici cu lucruri evidente...dar cu presupuneri?

Jur ca atunci cand am citit ce ai scris (si am citat) gandul mi-a zburat la subiectul ala de la barfe cu Petre Roman, daca avea sau nu amanta inainte de despartirea de nevasta. Ca nici la el nu se stie...dar se presupune.

Eu doar atata iti spun: fii serios mai Deceneus [:)]

 

PS: va spuneam mai demult ca n-am cunoscut in viata mea un om care sa fie convins de toate aberatiile alea de pe antene. Ei bine, l-am cunoscut azi. Intr-o discutie (la care eu n-am participat, ca nu am motive) omul ala (un intelectual) repeta cuvant cu cuvant ce auzi pe la aia. Daca il intrebai ok, dar de unde stii asta? Pai a zis la Antena 3, la Antena x, nici nu stiu ce antene pomenea. Iar mai discutau...de unde stii? Pai am vazut la antena x.

Asa...acum m-am linistit. Am vazut ca exista ceva ce aproape credeam ca e o himera.

Rufus - era undeva o remarca de genul ca suntem ca intr-o cusca si privim realitatea prin ecranul televiziunilor.

In Romania este un embargo mediatic.

O parte din televiziuni dau o versiune, altele alta versiune, si adevarul este ascuns de toti.

Ce se spune despre Antene e valabil si la B1 sau Hotnews.

Antenele au rating mai mare pentru ca au furnizat si probe care sa le sustina informatiile.

 

Eu sunt de parerea lui  Nistorescu Diversiuni peste corupţie, golănii şi înşelătorii

Nu-mi place de nici un fel partizanatul cumplit al Antenei 3. Joacă numai pe interesele patronului şi ale lui Victor Ponta (pe post de soluţie salvatoare la Dan Voiculescu). Şi cu cei doi am definit şi Partidul Conservator, şi PSD-ul. Dar nici nu pot să trec peste dezvăluirile pe care acest post de televiziune le face într-un scandal din ce în ce mai nebun. Faptul că Antena 3 a primit dublele trase de clanul ţigănesc sau că generalul Abraham joacă rolul de avocat, dar şi de comentator, nu mă împiedică să înţeleg evoluţia lucrurilor. Îmi displace excesul de discuţii pe subiectul conflictului dintre clanul Bercea contra Băseştilor. Dar nu pot nici să pretind gramaj de farmacie în abordările celor de la Antena 3.

Si daca vrei sa sti eu nu ma uit la Antene, dar imi iau informatiile de la basisti, despre ce au transmis antenele! [:)]

 

Nu poti sa nu ai opinii si sa astepti sa facajustitia lumina peste n ani.

Opiniile se sprijina pe informatii, si pe rationamente, pe ipoteze  si pe probabilitati.

 

Cand s-a vorbit de "Porumbacu", "Porumboiu" etc... nu a fost o barfa?

S-a facut referire la documente oficiale sau la hotarari judecatoresti?

 

Adevarul nu este cel care ne convine.

Hai sa fim rezonabili.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deceneus, nu poti sa culegi un articol de pe net, sa extragi o fraza care se suprapune peste contextul romanesc si sa zici ca e la fel.

..

primarul orasului invecinat celui in care locuiesc a fost gasit vinovat de un tribunal pt inselaciune, abuz, ceva in genul acesta. Ziua pronuntarii = ziua demisiei. Punct. Nu ca stai c-0 fi ca sa ne gandim daca chiar tre' sa-mi dau demisia.

Nu am sustinut ca situatia din Romania este ca in Canada. Am afirmat ca nici Canada nu este etalon.

In Romania un prefect a demis un primar care nu era condamant, si la presiunea oficialilor europeni a trebuit sa revina asupra deciziei.

 

Nu esti obligat sa demisionezi, dar moral o faci sau faci ce a faci Codruta Kovesi, adica dai in judecata pe cel care te acuza.

Daca nu o face suspiciunea devine tot mai credibila.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

banuiesc ca directorul sri nu bate campii....pana nu faci foc nu iese fum,clar.

 N-am inteles la ce te referi? Maior a zis clar ca informarile SRI nu faceau nici o mentiune de Mircea Basescu sau misculatiile lui financiare cu clanul Bercea. Au zis ca au dat procurorilor tot ce tinea de activitatile criminale ale familiei Bercea.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...