Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Familia Basescu si arestarile


Recommended Posts

deceneus, fara suparare, tu l-ai citat de acest domn Meslin si ai concluzionat ca exista multe elemente comune intre sistemul policit ci cel canadian. tu cu manuta ta :)

 

Deceneus, pe 25 Iun 2014 - 00:40, a spus:http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/snapback.png

Dave Meslin vorbeste despre sistemul politic Canadian si se vede ca are multe elemente comune cu al nostru.

 

 

dar, iti dau dreptate: elementul comun sunt oamenii, si oamenii sunt supusi greselilor si tentatiilor. depinde apoi de organizarea sistemului ce se intampla dupa.

 

in rest, ma bucur are ca eista si in ro pedepse pentru cei care o merita. dar astept cu nerabdare  sa vad 3/ 4 din parlamentari afara din parlament, a[proximativ jumate in inchisori, astept sa vad cum lui ponta i se retrag titlurile universitare si sa vad cum este renegat n spatiul politc - social romanesc, astept sa vad ca indivizi ca tariceanu nu mai sunt citati in presa si nu mai apar ca "modele" si initiatori de "cereri in parlamnet"....

 

serios, pleava asta care reprezinta romania e atat de jenanta, zau asa, arunca mizerie peste intregul popor.

 

pana nu te indepartezi nu sesizezi cu adevarat cat de jegoasa e atitudinea asta de superioritate si "sunt de neatins si pot sa fac tit ce vreau eu" si sa se si scape cu asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 85
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

deceneus, fara suparare, tu l-ai citat de acest domn Meslin si ai concluzionat ca exista multe elemente comune intre sistemul policit ci cel canadian. tu cu manuta ta :)

 

Deceneus, pe 25 Iun 2014 - 00:40, a spus:http://comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_images/master/snapback.png

Stiu ce-am spus si nu retractez.

Am spus ca politica din Canada nu este etalon si ca are multe elemente comune cu a noastra, dar asta nu inseamna ca nu este cu cateva clase mai sus decat politica din Romania.

Nu am pus nicaieri semnul egalitatii intre politica de aici si cea din Canada, dar nu se poate pune semnul egalitatii nici intre politica din Canda si cea din Germania, Olanda, sau Elevetia.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guvernatorul bancii nationale elvetiene si-a dat demisia acum  2 ani ...de ce ? pt ca a fost acuzat de furnizare de informatii interne...cui i le-a dat ? sotiei....inainte ca banca elvetiana sa stabileasca cursul Euro/franc la min.1.20, doamna a vandut valuta, ca apoi sa o cumpere si sa castige destul de mult...chestia asta a ajuns in presa si omul si-a dat imediat demisia..in aceeasi zi....nu a asteptat nici o ancheta, a demisionat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Guvernatorul bancii nationale elvetiene si-a dat demisia acum  2 ani ...de ce ? pt ca a fost acuzat de furnizare de informatii interne...cui i le-a dat ? sotiei....inainte ca banca elvetiana sa stabileasca cursul Euro/franc la min.1.20, doamna a vandut valuta, ca apoi sa o cumpere si sa castige destul de mult...chestia asta a ajuns in presa si omul si-a dat imediat demisia..in aceeasi zi....nu a asteptat nici o ancheta, a demisionat...

Nu este comparabil. A facut ceva ... si a demisionat. Basescu nu a facut nimic deci chestia cu demisia de onoare este dincolo de o aiureala fara fond, fara nici o baza legala si doar de imagine... 

Interesant insa ca sunt atatea probleme grave in Romania care nu sunt rezolvate de luni de zile de aceeasi parlamentari si sunt amanate fara o motivatie ceea ce imi provoaca un dezgust profund.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Te inteleg, insa in acel caz exista o legatura directa exista un fapt exista ceva.

Aici nu exista nimic, zero ... e o diferenta de fond.

 

Dar nu uit si sper ca si Basescu sa fie tras la raspundere pentru distrugerea (vanzarea) flotei navale romanesti. Nu am uitat! Acolo e extrem de grav... 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu este comparabil. A facut ceva ... si a demisionat. Basescu nu a facut nimic deci chestia cu demisia de onoare este dincolo de o aiureala fara fond, fara nici o baza legala si doar de imagine... 

 

 

Nu ai inteles...era vorba de demisia de onoare...onoarea lui Ponta. [:)]

Si, pe onoarea lui Ponta, e clar ca se poate demisiona imediat...

 

Ma tot gandesc...daca Basescu stia ceva de afacerile lui fra-su (adica daca fusese informat oficial sau neoficial, daca auzise de pe la terti), ma refer la afaceri ilegale, trebuia sa-l denunte?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

N-am apucat sa citesc tot (doar prima pagina) si nici nu sunt vreun fan infocat al lui Basescu (dar nici al lui Ponta & co nu sunt), insa am o intrebare:

De ce este considerat vinovat un om pentru faptele altui membru al familiei (fratele in cazul lui Base)? Ca pana la urma nu este el direct implicat, cu fratele lui, care e major si vaccinat, cum se spune, nu este in custodia lui Base... Intreb si eu, nu dau cu parul.. Sau se considera ca el era la curent cu faptele fratelui si a tacut? Atunci ok, sa-l acuze atunci de complicitate sau ceva de genul asta, in mod oficial, nu doar asa, ca fratele a facut, fratele a dres.. Care e rationamentul totusi?

Ca nu mi se pare normal sa acuzi un om pentru faptele tuturor rudelor sale...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...