Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nume interesante de fete


Recommended Posts

Tot in categoria numelor interesante se incrie numele de Talida  - l-am auzit de curand la o adolelescenta din Romania. Cum vi se pare?

Si nu e confundata cu Dalida?

 

Nu stiu in alte tari cum e, dar in Fr, dupa numele copiilor iti dai seama de clasa sociala a parintilor. Adica, prin anii 80, aia mai din clasele populare, isi botezau copiii cu nume americanesti: Johny, Steve, Kevin, Franck, Dylan. Aristocratii scormoneau printre prenumele vechi, Sixtine, Constance, Honorine, Domitille. Cum si in Ro, in anii 90, printre mamele iubitoare de telenovele au inflorit prenume la Francisco, Gaviota, ahh... Casandra!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Ieri am zburat cu Tarom si cand am iesit din avion - am vazut pe avion scris numele avionului: Deva.

 

Brusc m-am gandit ca e un nume superb de fata si daca as fi avut o fetita mi-ar fi placut acest nume pentru ea.

 

Deva

 

Cum vi se pare?

 

Deva e nume de oras romanesc. Ca nume de om, are rezonante indiene. Devi = zeita, Deva = zeu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pentru cineva care s-a nascut/ locuieste in india sau intr-o comunitate hindusa, deva e un prenume ok, are si o semnificatie aparte - zeita lunii.

la noi, in romania, n-ai ce face, asociezi automat prenumele cu localitatea deva.

asta e "capcana" prenumelor, daca intr-o tara e ok, in alta ar putea avea o semnificatie cu totul aiurea.

 

Forma feminina e cu "i" la sfarsit, nu cu "a".

 

Am dubii legate de "Deva = zeita lunii", pentru ca...

 

The Shandrani - moon goddess in Hindi

CHANDRA means Moon Goddess in Hindi

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si pe una din strabunicile mele o chema Casandra,insa Marox are dreptate ,asta era un nume complet demodat si nefolosit(erau "ciudati" cei ce dadeau asemenea nume copiilor intr-o anumita decada)pina n-au aparut telenovelele.

 

La fel au fost Smaranda,Ileana,Maria,Ioana...nume ce ani la rindul au fost ascunse ca apartinind doar celor din mediu rural...apoi dintr-odata au fost scoase la iveala ,devenind nume de top.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...