Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Nume interesante de fete


Recommended Posts

Ieri am zburat cu Tarom si cand am iesit din avion - am vazut pe avion scris numele avionului: Deva.

 

Brusc m-am gandit ca e un nume superb de fata si daca as fi avut o fetita mi-ar fi placut acest nume pentru ea.

 

Deva

 

Cum vi se pare?

 

 

Părerile sunt împărțite.Sincer mie imi place..e unic,scurt,simplu si odata avut nu te mai gândești la orașul in sine.E mult mai ok decat cele tradiționale care deja imi ies pe urechi gen Alexandra,Ioana,Raluca,Andreea etc...desi acum sunt la moda numele cat mai scurte eu sper ca daca voi avea fetita,imi doresc enorm de mult sa o cheme Miriam-Șerbana pt.ca Miriam vine de la mir iar mie mi se pare un nume binecuvântat iar Șerbana pt.ca pe tăticul ei il chiama Șerban:) mi se pare un nume unic si rar.
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 32
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Părerile sunt împărțite.Sincer mie imi place..e unic,scurt,simplu si odata avut nu te mai gândești la orașul in sine.E mult mai ok decat cele tradiționale care deja imi ies pe urechi gen Alexandra,Ioana,Raluca,Andreea etc...desi acum sunt la moda numele cat mai scurte eu sper ca daca voi avea fetita,imi doresc enorm de mult sa o cheme Miriam-Șerbana pt.ca Miriam vine de la mir iar mie mi se pare un nume binecuvântat iar Șerbana pt.ca pe tăticul ei il chiama Șerban:) mi se pare un nume unic si rar.

 

"Despre numele Miriam :

 

Nume de origine evreiasca, este o varianta a numelui Maria. In aramaica, Maryam inseamna "doamna", "stapana". Dupa Fericitul Ieronim, in ebraica, numele s-ar compune din mar, ce inseamna "picatura" plus yam ce inseamna "mare", deci "picatura de apa de mare". Dar numele evreiesc Maryam sau Miryam ar putea fi si de straveche origine egipteana, tragandu-se din verbul mri, "a iubi", cu sufixul afectiv ebraic - am, deci "cea draga", "cea iubita"."

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mersi Corina...Știam eu ca este o varianta a numelui Maria dar imi place ft.mult prescurtarea Miri..ma duce cu gândul la mir.Si Maria e frumos desi e des întâlnit.Si eu sunt Adina Mariana iar mami a fost Maria care din păcate deja e sus in cer de 3 ani..sa stii ca si Maryam cum spuneai tu imi place..e deosebit
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...