Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Marcia, foarte frumoase relatarile din Islanda. Ce repede a trecut timpul, se zici ca se apropie plecarea spre casa. Pana atunci sa ne zici cum e Rejkiavik-ul (sau cum se scrie exact, dar p'acolo)

 

Ica, aiurea cu musafiri pe capul vostru, proaspat iesita din maternitate cu bebe mic. Ai nevoie de liniste. Dar daca tot vin, si nu aveti alta scapare, sper ca nu au pretentia sa fii gazda perfecta, pune-te masa, scoala-te masa, gatit toata ziua buna ziua, ordine etc. Adica sa te puna si la treaba suplimentara. Din contra, sa puna mana sa te ajute la treburile casnice: sa intinda rufa, sa spele vasele, sa se ocupe de mancare etc.... Sa te degreveze de unele treburi, sa nu se supere daca te retragi sa te intinzi un pic, nu sa te incarce... Macar atat...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

La multi ani pt Flo de Aschi!  [balo]  Primim cu placere ce a mai ramas din tort ;)

 

Mihaela_s - mi s-a parut interesant cum a reactionat S. cand "trageai" tu sa mori… 

copiii astia ai nostri nu stiu ce inseamna moartea, ei (si noi la fel) cred ca o sa traim cat lumea, ca o sa fim cu ei la nesfarsit. 

 

Mai fetelor, Ziki, Buflea, Simonna, si care mai sunteti singure la parinti, voi v-ati capiat parintii cu nevoia de a mai avea o sora? sau un frate?  

Citind ce ziceti voi acolo, inteleg mai bine nevoia fetei mele de a avea o sora. Si ea se implica 100% intr-o prietenie, si draga de ea nu-si dadea seama ca "sufoca" pe cealalta cu atentia ei. Asa era cand era mai mica (5-8 ani) acum vad ca e mult mai retinuta. Inca imi mai reproseaza ca ce bine era daca avea si ea o sora…  mai mica, ca sa fi avut grija si sa se fi jucat cu ea, sau  mai mare, de la care sa aiba ce invata. Ba un frate, ca una din prietenele ei are un frate…  m-a innebunit!

Sunt sigura ca ii convine toata atentia si grija pe care i-o acordam amandoi,  dar cum mai mult de 90 % din colegii/prietenii ei au cate un frate, sora, ar vrea sa aiba si ea!

 

Vivi la voi cum e? 

 

 

Strumphitza - vin si eu sa string cercul celor care te imbratiseaza  [grup]

 

 

Noi am umblat zilele astea prin padure (neagra). Va pun si voua cateva poze. 

 

Ah, si voiam sa va spun ca a bagat Wizzair curse directe Basel-Cluj, Basel-Bucuresti. De curiozitate am cautat pt. octombrie si am gasit bilete la 19€ un drum. Cu taxe cu tot un Basel-Cluj, dus intors, pana-n 50€…. 

 

 

 

 

 

post-3629-0-16131100-1407740945_thumb.jpg

post-3629-0-12506200-1407740960_thumb.jpg

post-3629-0-92735300-1407740974_thumb.jpg

post-3629-0-25329200-1407740990_thumb.jpg

post-3629-0-45241200-1407741007_thumb.jpg

post-3629-0-26447100-1407741020_thumb.jpg

post-3629-0-94116500-1407741037_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Si eu sunt singura la parinti si mi-as fi dorit un frate sau sora... dar n-a fost sa fie. 

De aceea mi-am dorit sa am 2 copii (cu mai multi, e greu in zilele noastre), si de aceea si am 2 copii, daca s-a putut si apropiate ca varsta, cu atat mai bine... reversul medaliei este ca se si cearta cand ti-a lumea mai draga, dar se si impaca destul de repede. Oricum frati care sa nu se certe, nu cred ca a vazut pamantul :))

Imi doresc doar sa se inteleaga si sa fie apropiate una de alta cand or fi mari, sa se ajute, sa-si fie sprijin, indiferent de distanta fizica de va fi intre ele (ca cine stie pe unde le-o duce viata)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cu prieteniile dintre fete... nici nu stiu ce sa zic si cum sa incep, cred ca sunt eu un caz atipic. 

Ca si copil, eram un copil timid si destul de tacut... pe de alta parte, eram bucuroasa daca mi se cauta compania, insa eram timida ca sa fac eu primul pas intr-o prietenie cu  un copil.

Si mai tarziu, preadolecenta,adolescenta, data fiind firea mea, eram un om destul de docil, si asa am picat si in capcana preteniilor pe interese (interese ma refer mici copilarii, la varsta aia, nu cine stie ce), isi manifesta vreo colega interesul pt vreo prietenie cu mine, dar dupa regulile ei! Sa fie totul cum zice ea, eu in prima faza, ma mulam dupa respectiva, mergeam unde vroia respectiva, jucam jocurile de le vroia respectiva (astacopii mai mari fiind) si tot asa... Alteori ma simteam folosita si de paravan, la vreo intalnire cu vreun baiat (asta mai incolo, prin liceu, cand incepeau treburile astea [:D]) si atunci fata respectiva era lapte si miere cu mine, pana se vedea cu sacii in caruta, dar mi s-a intamplat sa mi se ceara cumva exclusivitate, adica eu daca ma mai imprieteneam cu altcineva, Doamne fereste, era necazz mare nu aveam voie, si ieseau suparari. Chestie pe care nu am suferit-o, parca ma simteam la inchisoare, cum sa nu am voie sa conversez (mai consistent ma refer) cu altcineva??

 

SI usor usor nu am mai crezut in relatiile de tip "cea mai buna prietena". Prietene si atat, in categorie prietene putandu-se include mai multe persoane, nicidecum doar una.

Plus ca si la cate barfe am auzit de la colege, despre alte colege, care se dadeau la suprafata bune prietene.. de nu mi-a mai trebuit.

Sunt poate un om mai singuratic, mai timid, asta mi-e firea... Oricum, de canda m si copiii, si iesind acum in alte medii, chestia asta s-a estompat, nu mai sare atat in evidenta. Sarea in ochi in perioada de liceu/facultate, cand eram toti fara obligatii, se mergea la chefuri, la suete, la intalniri, trebuia sa stii sa atragi un baiat... chestii la care eu nu am excelat. Rolul actual parca mi se potriveste mai bine :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Am uitat sa va povestesc. Ieri am fost sa degustam o specialitate de aici, carne de rechin. Ne-am oprit sa facem poze unor formatiuni de lava si asa am vazut panoul cu info. Carnea asta e otravitoare la inceput, de-aia se lasa cateva luni afara, sa o usuce vantul, apoi se poate manca. Arata ca slanina afumata pe-afara, inauntru precum branza. Se taie bucatele mici, precum cuburile de zahar. La gust e buna, dar miroase infernal; a amoniac. Al meu vroia neaparat sa o incerce, dupa 2 bucatele a zis ca gata, si-a facut pofta :-))

 

Casele sunt ft simple, in general fara etaj; au culoarea alba, iar acoperisurile sunt rosii, verzi, albastre...am mai vazut si case un grena inchis...si eu sunt curioasa cum arata capitala...

 

Azi e frumos, dar frig deocamdata, adica 8°.

 

O saptamana frumoasa sa aveti !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...