Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

Buna seara dragii mei,

 

Sa nu uit repede sa spun si eu Multi Ani pentru cei care mai adauga unul …lui Flo insa ii mai spun suplimentar, sa creasca mare si voinic, sa aibe grija de surioara lui si sa isi bucure parintzii …

 

Am avut o zi foarte, foarte proasta azi … incredibil !!! Epopeea taberei de ieri s-a sfarsit azi cu o mare cearta cu mama, care s-a suparat ca de ce am trimis-o pe G sa se duca sa ia detalii despre camp, in loc sa o sun pe ea, care aparent stia toate detaliile (ma indoiesc) si ma putea lamuri.

 

Cu ocazia asta mi-am dat seama ca mama e singura persoana care ma poate face praf, dar praf efectiv. Pentru ca pur si simplu nu pot sa ii tin piept … am vorbit de 7 ori. De 3 ori i-am inchis telefonul in nas, de 2 ori mi l-a inchis ea in nas …a reusit sa ma faca sa plang,la varsta si kg mele, a reusit sa ma faca sa plang din vorbe . Fix aici, in fatza computerului, la serviciu, unde m-a auzit toata lumea … interesant este ca toti colegii au crezut ca ma cert cu barbatul. Pfuuu, eu nu ma cert asa cu barbatul cum ma cert cu mama. De fapt sunt stupefiata de cata putere are asupra mea.

Sunt convinsa ca nici eu nu i-a fost bine ... macar daca s-ar fi bucurat de victorie.

 

Tot cu ocazia asta am avut confirmarea ca mama sufera enorm ca nu mai este ea responsabila pentru copii si nu se mai poate ea ocupa de ei … este pur si simplu invidioasa si este foarte deranjata ca eu am vrut sa o tin departe de activitatile copiilor din Bucuresti. La nervi, mi-a spus ca nu trebuia sa trimit copiii in Romania, ca trebuia sa vin eu cu ei si sa am eu grija de ei.

 

Stiu, ar trebui sa ii dau maica-mii orice fel de circumstantze, pentru ca numai ea stie ce mai este in capul ei …mi se pare culmea ca in loc sa ne sustzinem una pe alta si sa ne concentram pe situatia cu care trebuie sa luptam amandoua, ne risipim in reprosuri si certuri pe intamplarea nefericita de ieri, care pana la urma este un nimic …mda un nimic in care s-au implicat maica-mea, soacra-mea, barbata-meu, eu si G – totul conform zicalei “copilul cu 7 moashe moare cu buricul netaiat”.

 

Sunt efectiv epuizata emotional … asa ca vreau doar sa va intreb : cum treceti voi peste certurile cu parintzii ? Cat de mult ii protejatzi intr-o discutzie in contradictoriu ? Cat de mult va ranesc ei, daca va ranesc, si cum treceti peste asta ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ah Buflea...big hug.... Eu nu am stiut si nici nu stiu sa ma cert cu ai mei. Ultima oara m-am carait cu taica-meu pe politica EU  [:-)))] . Ne-am suparat amandoi, ne-a trecut la urmatorul telefonat. Asa ca am taiat politica de pe lista de discutii, dau din cap si zic da, da pt ca sincer imi face rau fizic si psihic sa ma cert cu el. 

 

Eu zic ca cearta e un mod de comunicare. Din ea inveti multe si poti sa tragi niste concluzii pe care nu le obtii din discutiile normale. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 eu l-am vazut in urma cu vreo 2 ani - adica la... nu spun cati ani dupa perioada de liceanca romantica [:)]

 

Si si si? Ti-a placut? (inseamna ca mai ai inima de liceanca, sac!). 

 

E singurul lui film pe care il am ca DVD. Eu nu cumpar multe filme, doar pe alea de suflet pe care le vad de vreo 5 ori pe an cand ploua, sunt racita sau pur si simplu cade capacul borcanului peste mine.  

 

Snif, imi plipseste colectia mea de poezie, am lasat-o in tara ca sunt cateva zeci de kile (pt cine crede ca poezia e usoara, sa cumpere volumul de poezie completa a lui Kipling, ia sa vedeti cate kg are!). Nu stiu de ce, nu pot sa citesc poezie pe calculator, chiar nu am mai citit de mult *iesit in goana sa caut poezii de Blaga*.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

elyda


Eu am o problema si poate e cineva pe aici care a trecut prin asta si imi poate da ceva informatii.

Trubadurul a dat de necaz.:)
Trebuie sa isi monteze aparat dentar fix si ortodontul a zis ca se vede pe radiografie ca maselele de minte de pe maxilarul de jos sunt aproape paralele cu maxilarul.Nu au crescut inca, sunt in maxilar si ne-a trimis la alt medic sa il opereze pentru ca altfel nu o sa i se indrepte dintii cu toate aparatele de pe lume.Si nu ar trebui lasate sa dreasca pentru ca va fi mai rau.
Si problema este ca operatia asta nu e simpla.Trebuie taiata gingia, decupat osul maxilarului si scoasa maseaua.Asta in ambele parti pe maxilarul inferior.
Am tot cautat pe net si m-am speriat pentru ca am citit si despre complicatii f grave, paralizii, infectii ale maxilarului...si alte nenorociri.

Aveti ceva experiente asemanatoare, ca m-a apucat frica ?Imi fac un milion de griji.

eu avut operatie maselede minte to asa crescute pralel, nu e big deal, am avut latoate 3 maselele intro singura zi, am fostla un chirurg bun  pe atunci staeam in tara

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

aoleu buflea, ai pus degetu'pe rana.

 

nici nu stiu de unde sa incep.

 

recent ne gindisem sa-l aducem iar pe tata in vizita, dar de ddata asta pt vreo 10 luni, ca ne gindeam e singur(de fapt e vecin cu fratele meu...), vine iarna, sta in casa...nu are ce face...etc...etc/

 ma pomenesc cu barbatu , sambata, dupa ce a vorbit cu tata la telefon, ca "hai sa-l aducem aici, ca e singur saracu".

am fost surprinsa dar am zis sa stam sa rumegam, duminica la ffel ne-am gindit ...si pana la urma ne-am razgindit, din pacate, luand in considerare antecedentele.

se fringe inima in mine ca am luat decizia assta...dar cred ca e cea mai buna pt familia mea.

 

cand am stat in Romania 8 luni, erau cu ochii pe sot ca pe butelie, orice ziccea, facea/nu facea...il analizau si incepeau cu rapoarte la mine.

 

cand a venit tata la noi in urma cu 2 ani, s-a lasat cu cearta. eu l-am adus aici , sa stea linistit, sa se relaxeze...el a venit si a inceput sa munceasca la 100 grade caldura...cite 8-10 ore ...imi era frica ca pica si moare.

 

plus ca ne facea in gradina ce vroia, iar sotul cum e f picky, tipicar...nu ii convenea treaba facuta aiurea.

degeaba ii spuneam ca nu avem nevoie, ca putem sa angajam lucratori...nu aveam cu cine sa ne intlegem.

se supara si daca ii spuneam, se supara si daca nu-I spuneam, daca ii spuneam cum sa faca, zicea ca facem pe desteptii, si daca nu-I spuneam cca el de unde sa stie ce vrem noi...nicicum nu era bine si au iesit scintei.

 

ori dupa 10 ore de munca il punea pe sot sa munceasca cu el...ori simbata la fel sotul in loc sa se relaxeze...tata ii dadea de lucru.

 

cu William la fel nu puteam sa-I facem nici o observatie, sa ii zicem nimic, ca tata sarea cu gura pe noi...ca suntem rai, ca bietul copil...

 

tata si el e un om f pretentios, f vanitos...si chiar daca nu-I ziceam nimic, el isi incchipuia te mir ce, punea vorbe in gura noastra...a fost ca la balamuc, a vrut sa plece inainte de vreme , sau se ducea in camera si nu vorbea cu noi.

 iar eu in toata povestea eram la mijlloc si chiar daca sotul avea dreptate...nah...cum sa-l fac pe tata sa inteleaga.

 

recunoscc ca ne-am ales cu multa treaba facuta, dar si cu mult sacrificiu, discutii, stress...

 

eu urasc sa ma cert cu cineva, de fapt nici nu stiu sa ma cert...pur si simplu nu-mi vin cuvintele pe buze si nici nu tin supararea, dar tata isi aminteste discutii si din urma cu 20 de ani.

 

ce sa zicc buflea, greu e sa gasesti cale de mijloc. mama ta treb sa intelegi ca poate spune lucruri care nu vrea, e prea stresata...asa ca nici tu nu punela inima.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, si eu mi-am scos toate maselele de minte, la mine tot asa crescute aproape orizontal, neiesite, impingeau in radacina maselelor vecine. Operatia a durat maxim o jumatate de ora, pe urma am plecat pe picioarele mele de acolo, anestezia nu e in coloana ci prin injectie. Trezirea e un pic nasoala, ai o senzatie tampita de tot in gura si esti ametit, mi-a luat vreo ora sa imi revin. Eventual sa ai la tine muzica lui favorita.

 

Mi-a luat dupa doua saptamani sa ma refac (durere de maxilar, neputinta sa deschid bine gura, mancat numai piureuri, banana, plus obrajii umflati vreo luna). Dupa trebuie sa fii atenta sa nu manace ceva foarte dur precum coaja tare de paine sau nuci, eu am simtit cam vreo 6 luni maxilarul slabit). Sunt multi care au trecut mai usor decat mine peste, probabil ca si la apendicita cand esti tanar te refaci cu mult mai repede, eu le-am scos prea tarziu. 

 

Nu s-a infectat nimic, nu am avut probleme cu nervii fetei (la noi era trecut printre pericole f rare). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

FYI, singura limba oficiala in Quebec este franceza, dar de regula esti servit peste tot, ireprosabil, si in engleza. Canada are 2 limbi oficiale, engleza si franceza.

 

Wow! Unde locuiesti? Sau pe unde te invirti? Ca daca merg de-aici pina la job imi iese o lista nesfirsita de servire "reprosabila" in engleza... De la tanti care vinde la alimentara pina la echipajul lui AirTransat cu care-am mers in Mexic acum citiva ani si care nu numai ca nu intelegea ce ziceam eu in engleza da' nici nu se straduia! Ca sa nu mai zic de afisele din metrou, ca daca esti anglofon si ti se face rau in metrou poti sa mori acolo din punct de vedere francofon, o instructiune nu e in engleza! Ah, sau la scoala lui Catrinel: secretara, sefa de la service de garde, una din cele trei invatatoare care o sa aiba maternelle, una nu stie engleza si, din nou, nici nu incearca sa te acomodeze.

 

Ma duc sa recuperez la citit, sper ca toata lumea e bine!

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dap, exact la fel. Mi-am dorit cu disperare o surioara, scriam scrisori Mosului sa il rog sa mi-o aduca, ascultam dimineata cu rasuflarea taiata daca se aude vreun plans de bebelus prin casa, nebunie. Mai apoi am aflat si eu cum sta treaba, si m-am lasat pagubasa, dar mi-a lipsit mereu acea surioara fictiva.

Am zambit la povestea alter ego-ul din oglinda, Simonna, si eu am vorbit singura multa vreme, ba ma si contraziceam. Pana am gasit solutia jurnalului si acum se fac 16 ani (si tot atatea mormane de agende) de cand tot scriu.

 

Si ce faci cu jurnalele? Le cari dupa tine pe unde te muti? Pe-ale mele i le-am dat cele mai bune prietene din facultate, ca sa ma cunoasca ma bine, dovada de incredere suprema (parerea mea de copil prost, a se vedea urmarea!) fantastic ce bine ne-a fost impreuna... 3 ani. Pina in ziua in care, in plina sesiune de vara in anul trei, o asteptam sa mergem la sala de lectura, s-a asezat linga mine pe banca si a zis sec: "Nu mai putem sa fim prietene, iubitul meu nu te place deloc".

Bei, si s-a ridicat si a plecat si din ziua aia nu mi-a mai zis nici macar un cuvint, UNUL. Desi eram colege de camera, ma rog in patru si cinci n-am mai fost, ca doar nu eram chiar asa de proasta, dar de camin, ne intersectam in baie, pe hol, la scoala la cursuri si laboratoare... 

Asa ca iaca-asa jurnalele mele, duse-au fost, cu prietenia cea mare cu tot! :)

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

nu putea si fata mea sa faca parte din categoria lui Xio sau a fetei de BellaDonna?  adica bucuroasa ca e sg la parinti... 

nu, ea e ca Simonna si Ziki!   [flo]   io ce sa mai fac acum?   continuam cu aranjamente de weekend cu prietene, de jocuri si activitati impreuna cu mine (cat m-o mai accepta) si de trimis in tabere.  Ma apuca depresia cand ma gandesc ca oricum o dadeam, nu iesea bine... daca aveam mai multi, era greu in alt fel, daca avem numai unul, e nemultumit ca nu are frati...  ma duc sa-mi fac o cafea ... [cit]

 

Da, da, si fa-i si ei o cacao si povestiti ca fetele :) 

Si zi-i ca are -o mama grozava, ok? Care se da peste cap sa-i fie copilul fericit, asa singur la parinti cum se afla! [pup]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...