Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

viviana.. deci nu te cheama Viviana??! Eu eram convinsa ca da... nu am avut ocazia (inca) sa ne cunoastem, daca daca ne-am fi vazut, ti-as fi spun cu glas tare "Viviana" si cu mare convingere  [:-)))] Asa credeam ca te cheama.

Iar numele fetei imi okace foarte mult...

 

Buflea, imi pare rau ca a iesit asa cu campul ala... Astazi cum e, s-au ma i aranjat lucrurile? Mama ta....da, ii lipsesc copiii, si programul pe care il aveau ei impreuna, cu probleme de mate, tin minte de anul trecut. E o perioada grea, cu tatal tau, cu toate cate s-au adunat. Si, cum zicea si Serialbastre.. probabil s-a instaurat, de ani de zile, si o mica concurenta intre mama si soacra...

In fine, de certat e normal sa te mai certi uneori, la voi e si o situatie mai speciala, dar te poti certa si in viata de zi cu zi, in conditii normale (adica fara suparari si factori de stress extrem).

Eu cu ai mei ima inteleg bine, dar uneori ne mai contram, ma mai enervez pe ei, ma mai cert cu mama ca i se pare ei ca m-am exprimat nu stiu cum, iar pe mine ma enerveaza sa stea cineva sa-mi faca analize pe text si sa ma taxeze la fiecare mica greseala. Sunt si eu cu ale mele uneori obosita, cu serviciu, copii, casa, alergatura, ca toata lumea... ea, ei (parintii) au impresia ca eu sunt tanara si parca nu trebuie sa fiu obosita niciodata, nici racita vreodata, sau sa nu ma siimt bine, parca trebuie sa fiu "zmeu" mereu... Li se pare f ciudat ca si eu si ei sa fim obositi, ca deh, avem varste diferite.... ei pot fi obositi, la 60-62 de ani, eu la 35 tb sa zburd si sa am energie la orice ora...

Daca racesc, ca mai iau de la copii, nah, in limite normale, 2-3 ori/an, ma ia mama, ca nu sunt bine pusa la punct cu sistemul imunitar, ca tb facut ceva, ca nu e normal sa racesc atat de des... ei i se pare ca racesc des, ca mai aude ea de oameni care nu au mai racit de ani de zile... Cam asa eram si eu inainte de copii, raceam rar (o data la 2 ani poate, si ea asa era invatata cu mine), dar de cand cu copiii, si intrand in contact cu atatia copii, de la cele 2 clase/grupe unde sunt fetele... nah, se mai lipeste si de mine cate un virus din cand in cand.... ce sa fac... mie nu mi se pare alarmant, dar ei da.... si ma ia ca nu am grija, ca sa ma duc la dr, ca sa-mi dea ceva.... Eu care am analizele ft bune, n-am probleme... si cele 3 raceli/ an imi trec repede, sunt din alea usoare... Si ma mine ma enerveaza chestia asta raaaaau, cand apar asemenea discutii...

Per total, nu am probleme, ne intelegem, dar cand apar astfel de discutii imi vineu uneori sa-mi iau campii...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

mihaela_s  ce mama cool ai tu!  a mea ma enerveaza si prin telefon cateodata :))  nu-i spun nimic atunci pe loc, ca sa n-o supar, dar tot boscorodesc dupa aia in gand… si-mi spun ca o sa-i spun cu prima ocazie ce si cum vad eu treaba. Dar tot nu-i spun. Si stiti de ce? ca am vazut ca ma tulbur si mai rau, cu toata dreptatea mea spusa...

 

 

mie sotul imi spune rar pe nume, cat am fost fara copil  imi spunea numai nasuc

de cand avem fata, nu-mi mai spune nici asa, imi spune Mami, de parca as fi mama lui :))  

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, prin internet sunt scrise o gramada de grozavii. La fel cum eu recomand cu mare caldura sa NU se caute simptome si diagnostice.... ca stiu cam ce se gaseste si cam ce intelege lumea... la fel zic sistomatologi. Eci daca chirurgul zice ca asa se face... stie el ce stie. Tin pumnii, succes! Trubadurul nu are o asigurare basic ceva, fiind student?
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

'neata!

 

Mihaela (din Elvetia [:)]) drum bun spre casa!  

(ce de-a Mihaele suntem si aici! Si pe mine ma cheama Mihaela. Primul nume e Laura, dar acasa, parintii si familia imi spun Mihaela dintotdeauna. In scoala generala  eram vreo 3 Mihaele in clasa si profesorii ma strigau Laura, fiind si primul nume in catalog. De atunci sunt si Laura (imi place mai mult numele asta si acum mi se pare ciudat sa ma recomand Mihaela, desi ai mei tot asa ma striga). 

 

elyda, nasol cu maselele astea! Bafta sa luati cea mai buna decizie si sa o rezolvati fara complicatii! Fetei mele ii cresc dintii din fata strambi si ala-n-dala (i-au iesit in spatele celor de lapte 2, care cumva s-au cam aliniat la locul lor, dar cei definitiv sunt mai mari decat locul unde ar trebui sa intre, asa ca se sucesc si ei sa creasca pe unde gasesc loc). Vreau sa ii pun aparat, dar inca nu i-au terminat de crescut toti cei 8 din fata si nu stiu daca are ce intrepta acum ortodontul. Oricum, in septembrie sigur o duc sa o vada si pe ea un medic. 

 

buflea, treceti printr-o perioada foarte aiurea si tu si mama ta, e de inteles ca nervii sunt intinsi la maxim si se pun vorbe care in mod normal nu s-ar spune.  Pe de alta parte, imi amintesc cum povesteai o cearta a ta cu Alex (care facuse /sau nu facuse ceva la scoala) si cum te-ai indarjit sa-l 'break' si cat de greu s-a lasat Alex. Cred ca tu semeni foarte mult cu mama ta. Ai imprumutat acceasi dorinta de a domina si de 'strivi' adversarul (acu nu e momentul de sfaturi si filosofari, dar nu ma pot abtine sa nu spun 'ce tie nu-ti place, altuia nu-i face! [:)]).  

 

Eu cu parintii ma inteleg foarte bine, chiar ieri intr-o conversatie cu colegii de munca am concluzionat ca eu nu m-am mai certat cu tata de prin facultate (in adolescenta ne certam la cutite, ajunsesem sa cautam motive de cearta, urlam parte-in-parte). Cu mama ma mai "harai" dar din motive banale (vine la mine si in entuziasmul de a face treaba in locul meu imi muta lucruri de la locul lor si ma enerveaza ca nu le gasesc sau face /spune ceva copiilor care e in contradictie cu ce cred eu, dar nu chestii 'catastrofale')  si niciodata nu ajungem sa ne certam la modul serios.

Ai mei sunt genul de parinti-closte, mereu ne intreaba cu ce pot sa ne mai ajute, ce pot sa ne mai dea, ce pot sa ne mai faca. Tata inca ma mai tine in brate [:)]. Mama nu mi-ar reprosa niciodata de ce spun ca sunt obosita sau de ce m-am imbolnavit, ci m-ar caina minute intregi la telefon si ar intreba daca poate sa vina la mine sa ma ajute, ce poate sa faca sa imi fie mai bine.  Eu tin sa cred /sper ca am copiat modelul lor in relatia mea cu copiii.  E drept ca in felul asta ei greu mai au o viata a lor, nu s-ar duce niciodata sa se distreze, sa se relaxeze daca ar sti ca in momentele alea sau cu banii cheltuiti ar putea face ceva pt copiii sau nepoti. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cand nu imi spune pe nume,  barbatul imi zice "Botz" [:D] 

 

Vroiam sa intreb cum suportati /acceptati voi (apropo de ce zicea Viviana cu silvia ei care facea militarie cu nepotii/finii)  reprosuri, "puneri la punct" si rastiri ale altor persoane (familie, apropiati, nu zic de cei de pe strada sau din parc)  la adresa copiilor vostri ?  

Pe mine ma scot din minti. Bunicii inteleg sa le mai reproseze, sa ii mai certe, sa le spuna cate ceva, ca se ocupa de ei cateva saptamani bune pe an. Dar cand vine cineva care ii vede ocazional si incep sa "faca educatie", sa se rasteasca, sa le reproseze sau sa le ordone lucruri (mai ales ca multe din cele reprosate eu nu le vad ca probleme de comportament, ci reactii firecti ale unor copii) , imi vine sa fac precum emoticonul din semnatura Madalinei. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ioana, prin internet sunt scrise o gramada de grozavii. La fel cum eu recomand cu mare caldura sa NU se caute simptome si diagnostice.... ca stiu cam ce se gaseste si cam ce intelege lumea... la fel zic sistomatologi. Eci daca chirurgul zice ca asa se face... stie el ce stie. Tin pumnii, succes! Trubadurul nu are o asigurare basic ceva, fiind student?

 

 

Trubadurul e cel mic, are 15 ani.:)

Si oricum ne ducem la o clinica privata care nu are contract cu Casa.

Astazi ii pune aparatul fix pe dintii de sus.Maine ii extrage chirurgul una dintre maselele de minte.

Sa vedem cand ne cheama pentru cea de a doua masea.

 

Londonezul e cel mare, 21 de ani.Si tot la privat o sa se duca, cred ca la aceeasi clinica , asa ca asigurarea e inutila.

 

Deci" doua zile ma distrez" de nu mai pot la usa stomatologilor.

Cica dureaza aprox.2 ore sa ii monteze aparatul pe arcada si o sa iasa de acolo ca mistretul cu colti de argint.:))

Si eu o sa plec de acolo Lefter Popescu.:))

 

 

Ce de probleme au copiii astia cu dintii!

Aud ff des parinti care spun ca copiii lormau dintii strambi, iar ortodontii au mereu agenda plina.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata ghetar si de la noi [:)]

 

Ahh ce dimineata linistita si tarzie.. am si uitat ca mai pot exista zile de acest fel. Am ramas singura singurica, de fapt numai cu bebe dar nu imi pare rau.. ba chiar mi-a fost dor tare de asemenea vremuri. M-am apucat sa fac curatenite generala in urma turmei care a fost aici dar de cand am aprins laptopul parca o forta magica ma atrage la ghetar [:-)))]  [:-)))]

 

Au plecat surorile sotului meu cu familiile lor si nu se mai intorc decat ca sa isi ia ramas bun inainte sa plece in Austria. Ce bine!

 

 

Michelle am citit ceea ce ai scris legat de tatal tau si sunt de aceasi parere cu tine.. decat sa oti strici linistea din familie mai bine il lasi pe tatal tau in Romania si il sprijini de acolo asa cum poti. Nu are rost sa il  duci la tine si sa se amestece in fiecare lucru din viata voastra...

 

Buflea iti doresc curaj si forta sa rezisti [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da, stiu. M-am saturat sa-i tot spun fii-mea. O cheama Silvia. Printre prieteni are o porecla Veve.

Veve vine de la Veverita. Veverita i-a spus fostul ei profesor de mate, directorul scolii, din cauza ca se catara pe tot ce prindea in cale si in 8 ani de zile nu a reusit sa o aduca pe calea cea buna.

 

Pe caietele ei de mate, pe teste, pe teze ii taia tot timpul numele si scria cu rosu VEVERITA.

===

 

La numele de Silvia a tinut foarte mult ta-su. Eu nu. Recunosc  ca nu mi-a placut.  Mi-ar fi placut Teodora, Irina, Raluca, Andreea, Ioana.  Pe toata papusile mele le chema Raluca. Dar de cand cu cantecul ala obscen (de care ea mi-a spus) m-am felicitat ca nu i-am zis Raluca.

Barbata-miu nu era acasa cand am nascut-o ( a facut cunostinta cu ea abia la 3 luni) si eu am declarat-o la primarie. As fi putut atunci sa schimb de drum, dar am gandit ca s-asa nu e prezent la cel mai important eveniment din viata lui deci Silvia sa fie.

Silvia si atat.

Acum m-am obisnuit si imi place. Mi se pare un nume potrivit pentru ea ca si cand si-ar fi pus amprenta pe caracterul ei. Noi ii zicem Silvi.

Americanii ii pronunta numele foarte frumos.

 

Dar cand era ea bebe, cu capul tuguiat si portocalie o priveam si-a ziceam "Hello, ce mai faci doamna Silvia de la contabilitate?" si imi inchipuiam o baba cu par alb si coc asa ca i-am zis simplu: Prodigy - ca avea par mult si sculat in varful capului.

A fost Prodigy pana pe la vreun an.

 

Acuma imi reproseaza ca nu  are un nume de sfant... ca are un singur nume

 

 

 

Cantecul ala cu Raluca... hehe, nu stiu ce i-a facut o Raluca lui Margineanu, dar mna. :)))))

 

Si mie imi place ff mult Teodora. Si Maia, Mara, Zoey. KIMi place si Heidi, dar e cam ciudat :)))

 

 

Ce va invidiez cu caldura asta din Ro! La noi sunt 24-25 de grade, e placut, dar eu vreau sa fie caaald de tot, sa ma bronzez in continuare. Am mers acum in weekend la lac, o sa un poze. superb a fost. am zacut la soare, am adormit scurt, am facut baie, dupa aceea am mers la antrenament. o placere.

Cand ma gandesc, ca vine iarna, singurul lucru care ma incalzeste cat de cat e ca imi voi cumpara niste haine de iarna :)) in rest...nu stiu, desi sunt nascuta in ianuarie nu ma mai incanta anotimpula sta asa ca in copilarie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...