Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

Mickyy, daca nevasta mea era gravida si aveam o pisica in casa care se c---pe unde apuca si era plina de purici (desi nu stiu cum naiba nu merge cu nimic...), ei bine, nu mai aveam pisica aia. Poate sa zica cine ce-o vrea.

 

Probabil exagerez si eu cu pisica, dar in mare asa e, are si purici, si ocazional face prin casa!! Eu as da-o si maine, problema's copii, Malina in principal, care nici nu vrea sa auda de "Abandonat" cone stie pe unde. S-o ducem la adapost! Ce naiba adapost pentru pisici exista in Bucuresti? Mai ales maidaneze?

Sa pun anunt pe net ca donez pisica....e plin netul de donatii de maidaneze. Basca faptul ca cica alea's bine crescute, fac la litiera si nu deranjeaza. Eu ce anunt sa pun?

 

Mama isterica, gravida in pragul depresiei Donez pisica. Garantez ca nu va veti plictisi in prezenta ei! Ii place la nebunie sa ne jucam "apa-foc", are zile cand se ascunde intr-un colt de camera iar noi, ghidandu-ne dupa miros, trebuie sa gasim cadoul pe care ni l-a lasat acolo! Uneori ne trage teapa, am uitat sa va spun, da niste vanturi extreme de parfumate, cu toate ca mananca doar crontonele si conserve de pisica (sau cel putin asta-I dau eu, nu stiu ce-I dau copiii ziua). Este o mare iubitoare de animale la randul ei. Are o gramada de prieteni, pe care-I plimba zi de zi dupa ea. Uneori se mai cearta cu ei, si-atunci ii da jos cu labuta din blana, si ne revine noua placuta sarcina de-ai gasi prin casa! Si prietenii ei sunt extrem de glumeti, le place sa joace prinselea cu noi, sau care sare/fuge mai repede. E o adevarata aventura sa-i prinzi, si cand zici ca ai pus mana pe el, iti sare printer degete!

 

Ce ziceti, gasesc doritori?! Macar haz de necaz sa fac.....asta pana chiar o sa clachez si-o trimit inapoi de unde-am luat-o!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Cu parintii, in general cred ca am fost mai apropiata de mama, prin prisma faptului ca e femeie, si chestiunile mai delicate cu ea le discutam (vis a vis de viata sexuala, protectie, relatii sentimentale, sau mai degraba lipsa lor, in cazl meu etc), plus alte subiecte banale... Iar cu tatal meu - alte diverse, sa zicem chestii mai "tehnice", mai ingineresti daca pot zice asa, plus activitati sportive (mergeam pe stadion pe la meciuri, ieseam la tenis, badminton etc), cu fiecare din ei am avut o relatie frumoasa in copilarie.

 

De altfel si acum... Ei eu 62 de ani amandoi, sunt de aceeasi varsta... dar se cam considera batrani... Ok, nu mai sunt nici tineri, de acord, dar nici foarte batrani nu sunt. Mai au divese probleme de sanatate (nu majore, dar sunt - din astea mai ales, dureri de articulatii umeri, picioare), lucreaza pe cont propriu (si impreuna cu mine). De ajutat ma ajuta, cu mancare, cu copii, cu tot ce se poate, nu se pune problema, se mai ocupa de copii perioade din vacante (si na, le mai si cearta pe fete uneori, daca sar calul).

Si mai depinde uneori si de "toanele" lor, de cat sunt si ei de obositi, de ce zi au avut... dar cu oboseala uneori ma ia mama "pe sus" daca ii zic ca-s obosita "pai atunci noi ce sa mai zicem la 60 si de ani?" Asa ma enerveaza chestia asta, de mor.... de parca omul nu poate fi obosit la orice varsta, ca oi fi eu mai in putere ca ei, dar si eu sunt zi lumina pe metereze: serviciu, copii, casa, diverse... seara cad lata..

 

Laura, mama nu e genul din ala care sa te mangaie pe cap, cand te vaiti de ceva, cu toate ca uneori as simti nevoia, de o vorba buna acolo (dar la fel, depinde de dispozitie), are momente cand e linistita, ma intelege, si vine si vorba buna, dar are niste momente in care imi zice "ok, ai problema X, si daca o discuti cu mine, ce rezolvi? Ia si gaseste solutii" "esti obosita? pai trage de tine, ca toti tragem de noi, copiii au nevoie de tine"... e adevarat, gandite la rece, cam asta e solutia, dar zic si eu ca uneori nu vorbesc cu un strain si ma astept si altceva ... (acum a nu se intelege ca ma vait de oboseala zilnic, nu.... se intampla din cand in cand, si nici eu nu spun de fecare data.... dar depinde pe ei - deci si pe tata - in ce pasa in gasesc).

 

Si la fel asta cu imbolnavitul/racitul ma dispera, probbail deriva din "trage de tine, asta e, copiii au nevoie de tine" ... or aveam dar nici eu nu sunt omul paianjen. Stiu, intentiile sunt bune, ca nu-si doreste sa ma simt rau (eu cand racesc, am simptome din alea cu ameteala si furnicaturi ale pielii, si-s slabita; nu zic, imi trece repede pe urma), si apare aceasta ingrijorare ca racesc des... sau daca imi curge nasul (dar asa, fara simtit rau, doar la schimbare de anotimp) - aoleu, iar ai racit, mai fa si tu ceva, ia vitamine, ia nu stiu ce ia nu stiu cum ca nu stai bine cu imunitatea... Ca si cu varicela, crede ea, ca daca aveam o imunitate mai buna, faceam o forma mai usoara... degeaba i-am tot zis eu ca la adulti formele sunt mai severe la bolile astea ale copilariei nefacute la timp, la copii e mai usor...... 

 

Dar nu zic, relatiile profunde sunt ok, n-as avea de ce sa ma plang, astea sunt chestii de suprafata, si le pun eu pe seama gandirii diferite la nivel de generatii diferite.... ca mi se pare ca au tot felul de idei fixe (cum o sa am si eu de altfel, cel mai probabil), mai ales pe chestii de sanatate iar cu asta cu imunitatea ma dispera de-a dreptul... uneori vreau sa ma si ascund de ei cand racesc  [:-)))]  dar nu prea pot, ca stam aproape, lucram impreuna (chiar daca fiecare in directii diferite in firma, in sensul ca nu stam 8 h/zi in acelasi spatiu), ne vedem.... Pana la urma racita am fost prin primavara, luna trecuta a fost varicela asta si cam atat, dar oricum racelile  mele sunt minore, eu zic ca nu am probleme cu sanatatea, analizele sunt bune, tensiune, electrocardiograma, tot...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da-o afara si hraneste-o tot tu, la geam.

Cand fetele vor sa se joace, o bagi in casa, se joaca, apoi afara cu ea.

 

Am vrut sa fac asta intr-o seara, am dat-o afara si-am inchis geamul.

Numai ca vecina de langa nu e fan maidanezi de niciun fel (cum nici eu nu sunt, si nu pot s-o condamn), si cand vede animale sub geam, daca-s caini cheama hinghieri, daca's pisici le stropeste cu apa sau cine stie ce alte lucruri le face pana pleaca de acolo. Cand am lasat-o atunci afara am recuperat-o a doua zi dimineata, uda fleasca, zgribulita langa usa, cand am vazut-o miorlaind acolo, nu m-a rabdat inima s-o las. Ca nu ar fi rezistat sub geamul meu cu un asemenea tratament, sigur trebuia sa plece.

 

Noi am avut anul trecut o intreaga familie de pisici sub geam, cu pui mici, dar n-au rezistat decat vreo 2 luni acolo, nu stiu cum a reusit sa scape de ele, dar sincer ii multumesc, ca era un concert de miorlaituri pe-acolo ceva de speriat. Doamna e foarte ok, ca vorbeam cu ea inainte sa am matza, si are dreptate. Daca-ti iei un animal, ai grija de el, nu-l arunca in strada cand te plictisesti. Nu trebuie ea sa suporte miorlaielile pisicilor altora. M-am certat si cu copii pe vremea cand nu aveam mata, ca ei voiau sa iasa sa le hraneasca pe cele de afara, si le-am interzis, pentru ca le-am fi invatat acolo.

Asa ca acum as fi doar un mare demagog daca as face ceea ce acum juma de an condamnam!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, nu cunosc babele din zona, si nici nu ma leg la cap cu ele.

 

Singura solutie e sa-mi calc pe principii si s-o las pe undeva, cat mai departe de casa.

Am ochit un santier in constructie/paragina in drumul meu (un teren viran de vreo cateva mii de mp, 2 dezvoltatori, unul inca mai construieste, altul a falimentat probabil ca nu a mai facut nimic de cativa ani) desi e destul de aproape de casa, adica la vreo 5-10 minute de mers pe jos. Nu locuieste nimeni acolo, sa zici ca deranjeaza, e o zona ingradita, si fara caini vagabonzi, cand oi ajunge la limita disperarii, o duc acolo c-o punga mare de crontonele, sa-I ajunga vreo saptamana, si ma rog sa reziste! Alternativa ar fi euthanasierea, asta ca sa nu-mi calc pe principii, ca de dat nu am cui, si daca nu vreau s-o abandonez....dar decat s-o omor fara motiv, asta e, pacatul meu......

Dar momentan inca mai incerc poate poate o dresez cumva, sa nu mai avem surprise prin casa, si poate reusesc sa scap si de puricii aia nemernici!

 

Daca aveti solutii/idei de scapat de purici, le primesc cu drag. Laura mi-a zis de-o solutie, dar am cautat-o pe net si e vreo 70-80 de lei un flacon.....inca mai cuget daca sa investesc atat de mult in matza, mai ales ca nu stiu sigur daca e si eficienta. Ca si cea care o am acum, daca-I citesti eticheta, zici ca l-ai prins pe dzeu de picior, si cand o folosesti pe matza, niciun effect, sau ma rog, are ceva effect, omora cam jumate din ei, dar banuiesc ca nu omoara si oualele, de tot apar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu mare lucru

Incepe insa sa se adapteze. Conduce ocazional.

Lucram la imbunatatire, macar dpdv psihic.

 

Nu stiu cum e cu vederea, dar la mine cu auzul a durat adaptarea vreo cateva luni. Sofatul era dificil, pentru ca aveam mereu senzatia ca toate lucrurile se-ntampla doar "pe dreapta", de ex auzeam sirena de la salvare, dar pentru ca auzeam doar cu o ureche, nu distingeam de unde se aude, mi se parea mereu ca-I din dreapta (partea cu urechea cu care aud bine), si eram tentata sa trag stanga de volan, ca sa o evit, la fel si cu telefonul, nu reuseam sa-l gasesc atunci cand suna, pentru ca indifferent unde-l lasam, il auzeam sunand din alta parte, etc.

Plus ca aveam problem si cu echilibru. In imp insa s-au reglat, acum nu mai am probleme de genul.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...