Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

  Locuiesc intr-un cartier destul de anglofon al Montrealului, e drept, dar lucrez la o comisie scolara francofona. Cunosc multe scoli din cartier, parintii sunt cam 99% anglofoni si majoritatea imigranti, dar personalul ii "acomodeaza", li se vorbeste si li se trimit scrisori in engleza. Ca sunt exceptii nu contest, totusi persoanele a caror responsabilitate specifica e sa comunice cu parintii (directorii, invatatorii, profesorii), o fac si in engleza daca e cazul.

Cat despre afise exclusiv in franceza, sau in aceeasi nota semne de circulatie exclusiv in franceza (faimosul Arrêt), situatia nu e agreabila, revin insa la ideea ca in Quebec singura limba oficiala e franceza. Deci nu sunt obligati sa puna afise bilingve.

Vrem-nu vrem, in virtutea legii, noi cei care locuim aici suntem obligati macar sa intelegem si sa comunicam functional in franceza, nu invers.

 

Section 1 of the 1974 Official Language Act, which provides that French is 'the official language of the province of Quebec,' is misleading in that it suggests that English is not also an official language in Quebec, which it is by virtue of Section 133 of the BNA Act and the federal Official Languages Act. ... No legislation in the National Assembly proclaiming French the sole official language in the province can affect these bilingual areas protected by the BNA Act.

 

deci nu prea e in virtutea legii, ci in virtutea separatismului:)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Xio cand ai copii altfel vezi lucrurile.

"mami" sau "tati" devine mai important decat "iubi" sau "puiutz " :)) care trec pe planul doi 

Exact! Io la sot nu ii pot spune tata, dar lui ii place sa imi spuna mama :). Ma invinovateste pentru asta ca Silvia nu ii spune tata ci ii spune pe nume, cum ii spun eu :). 

 

Xio, cred ca n-o sa vrei ca ccc copiii sa iti spuna ingeras sau iubi :)).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...