Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Plimbari domoale pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 614
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

pana se dezmeticeste Ella, sa mai pun eu cateva poze :))

 

din St. Bauzille-de-Putois ( 30 km de Montpellier)  am urcat vreo doi km pana la grota, in cantec de cigales, 

stiti voi, sasaitul ala specific sudului Frantei. Colinele erau  pietroase cu tufisuri de maslini salbatici si coniferi pitici. Ne uitam dupa Manon a lui Pagnol pe-acolo :))

 

Grota in sine e impresionanta atat prin marime cat si prin bogatia de draperii de stalagmite, stalagtite si coloane, culminand cu catedrala in care se gaseste  - vazuta din fata - statuia maicii Domnului cu Pruncul, iar vazuta dintr-o parte, un cap de crocodil. Totul e natural, creat in zeci de mii de ani. Mana omului a imbunatatit  numai accesul la catedrala subterana si accesul in grota (se intra cu un funicular). 

 

post-3629-0-22956100-1407951972_thumb.jpg

post-3629-0-41710300-1407952007_thumb.jpg

post-3629-0-05099200-1407952043_thumb.jpg

post-3629-0-87473500-1407952086_thumb.jpg

post-3629-0-34576700-1407952127_thumb.jpg

post-3629-0-70824400-1407952147_thumb.jpg

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cat va invidiez ca va intalniti! Asta imi lipseste cel mai mult aici, dupa membrii familiei, iesitul la o terasa cu prietenii. Terase sunt, prieteni...(mult) mai putini, timp...deloc.

Sa va distrati maxim si sa beti o bere si pentru noi, cei instrainati si insingurati, ca mine...

 

Yagmur, Ela, sa va fie de bine vacantele.

Nasuc, superbe poze, visez deja la un concediu in sudul Frantei, in dulcea Provence. Franta am vizitat-o in mare in copilarie, e prea mult de atunci.

 

Mada, Viviana, miniconcedii reusite si fara nici o problema va doresc.

 

Legat de nick-uri si de nume, sunt de acord cu Buflea, ar fi mai nostim sa ne spunem pe nickuri, fac parte, daca vreti, din personalitatea noastra de acum, chiar daca au fost alese mai mult sau mai putin intamplator. La Seri e mai complicat, dar ne descurcam noi.

 

Si mie imi plac numele Silvia, Flavia, cu variantele lor masculine, in general frumoasele nume romanesti cu rezonanta latina. Din pacate unele sunt greu de pronuntat, in special de anglofoni, altfel ii puneam si eu baiatului un astfel de nume.

 

Eu am al doilea prenume Ioana, e traditie in familie de la strabunica, ambii bunici, tata, iar pe baiat il cheama si Ioan. Nu imi spune insa nimeni asa, decat functionari care nu ma cunosc, cand ma suna. Nu stiu de ce le e mai usor sa pronunte Ioana decat primul meu prenume, romanesc dar usor de pronuntat.

 

Sunt si eu in clubul copiilor unici, in copilarie nu mi-am dorit frati/surori, aveam gasca de la bloc iar acasa ma bucuram de exclusivitatea iubirii parintesti. In tinerete si la maturitate insa tare mi-as fi dorit, mai ales in momentele grele ale vietii, un umar pe care sa ma sprijin, chiar daca am avut prieteni buni...simt ca imi lipseste ceva de necomparat.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...