Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Moda care vine din China


redactor

Recommended Posts

  • Răspunsuri 20
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

moda ca moda, dar care este totusi scopul acestor masti ? sa le pastreze posesoarelor pielea fetei nebronzata, sa nu mai fie nevoite sa foloseasca lotiuni/creme cu FPS ? o fi revenit moda "pielii de portelan" printre micile chinezoaice, ca pe vremea gheiselor ?

vad ca cele 2 din prima poza au si bluze anti-UV, semn ca vor sa se protejeze de soare cu orice pret. ma rog, sper ca-si dau pe maini cu lotiune, ca ar atata ciudat cu fata, bratele, picioarele albe si mainile negricioase...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am gasit explicatia pe net.

masca nu a aparut de ieri-alaltaieri, ci acum 9 ani.

principalul ei scop este sa le asigure utilizatorilor o piele cat mai alba pe fata, deoarece pielea fetei bronzata inseamna ca faci parte dintr-o categorie sociala inferioara, a celor care lucreaza pe camp, la ferma, in constructii, samd.

http://www.businessinsider.com/chinese-beach-face-maskes-2014-8

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma regasesc in poza.. oarecum [:D]

Eu pun vreo trei straturi de cremuri cu SPF (crema hidratanta, primer, fond de ten) + pudra cu SPF 50. Trec peste vara cu fatza alba [:)]

 

Recunosc ca nu prea inteleg de ce si-ar dori cineva sa se bronzeze.. Pe langa aspectul pe care unii il gasesc simpatic, ok - dar care dureaza doar cateva saptamani, damage-ul (dauna) e pe viata.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ma regasesc in poza.. oarecum [:D]

Eu pun vreo trei straturi de cremuri cu SPF (crema hidratanta, primer, fond de ten) + pudra cu SPF 50. Trec peste vara cu fatza alba [:)]

 

Recunosc ca nu prea inteleg de ce si-ar dori cineva sa se bronzeze.. Pe langa aspectul pe care unii il gasesc simpatic, ok - dar care dureaza doar cateva saptamani, damage-ul (dauna) e pe viata.

Pai apeleaza si tu la o masca de asta-uite vezi ,acum ai solutia,decit sa-ti incarci fata cu atitea smackuri si chimicale!!! [:-)))] [:-)))] Ba mai faci si-o economie ,ca sub masca aia nici crema de fata nu-ti trebuie... [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Mie imi place la soare, cu damage-uri cu tot [soricel]

Nu exagerez. Imi place sa stau pe sezlong la umbra, sa citesc, cu un fresh rece la indemana si o inghetata. Din cand in cand cate o baie in mare sau piscina. Folosim cu totii creme de protectie. Dar masca din aia... nu, nu cred ca as purta. in primul rand nu as suporta-o. Abia suport fular iarna!

Credeam ca noi ca omenire am depasit de ceva vreme clasificarea in categorii "superioare" si "inferioare". E trist ca unii inca traiesc in evul mediu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...