Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


Recommended Posts

Vreau si eu o programare la dna doctor, sau la cineva priceput la bolile copilariei: cand e contagios varsatul de vat, numai dupa ce apar veziculele? De curiozitate, ca daca face si Cezara... asta e! Mai bine acum, decat la 27 de ani ca ma-sa. 

 

Mickyyy, bine ca e numai atat! 

 

Mada, simpatica semnatura! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Seri albastre, noi tocmai am avut varicela luna trecuta, atat fetele cat si eu, ca nu facusem in copilarie.

 

Omul este contagios cu vreo 3-4 zile inainte de aparitia acelor vezicule (cand nu ai habar, numai daca stii sa te astepti la asa ceva) si in continuare, pana ce nu mai exista vezicule pe corp, toate bubitele facand coji. Veziculele alea pot aparea in mai multe "transe", astfel incat la un moment dat sa ai pe piele atat cojite de la transa 1, cat si bube mai noi, de la transa 2,3 ... Trebuie sa  nu  mai existe deloc vezicule, ci doar acele cojite.

 

Sunteti in pericol cu varicela, a facut cineva cu care v-ati intalnit? Perioada de incubatie este aproximativ de 2 saptamani de la presupusul contact. Posibil sa nu luati, daca nu ati intrat prea mult in contact cu respectiva persoana. La mine si la Andreea era clar ca vom lua de la Ana, caci am stat mult impreuna, traim in aceeasi casa...

 

La copii  nu au fost probleme, fetele au avut stare buna, fara febra, fara oboseala, aveau chef de joaca, daca n-ar fi fost bubitele, nici n-ai fi zis ca au ceva. Eu in schimb m-am simit rau, am avut febra cateva zile 38,7-38,8, dureri de cap etc... Deh, la adulti e mai greu..

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Monica, da, suntem in pericol. A fost sambata si duminica in contact cu un baietel caruia i-au aparut bubitele ieri seara. Luni a fost apatic si a facut febra.

Eu am avut pe la 27 de ani, stiu ca la adulti e nasol.

 

Deci socotesc cam 2 saptamani de duminica, dupa 1 septembrie aflam daca furat-o sau nu. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...