Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Neatza! Azi dau eu cafeaua, ca maine sunt libera. Yeeee! E si al meu liber asa ca avem o jumate de zi numai a noastra, ne facem de cap :). 

 

Simona, la noi nu e nimic complicat cu scoala, noi platim taxe grele si ca atare nu ne batem capul sa luam ceva, totul primesc la scoala, inclusiv creioane, radiere, caiete, de restul nu mai vb. Si mancare, la pranz. :) 

Cand a inceput Silvia, am fost in prima zi, dar apoi pana anul trecut a ramas la fritids, after school adica pana veneam de la scoala/munca, etc. Acum vine acasa dupa scoala, de la inceputul anului, din ianuarie adica. N-am avut nicio greutate cu scoala. :)

Ce bine ca face scoala tot! La noi furnizeaza o parte din chestii, trebuie sa le scriu un cec, niciodata n-am priceput de ce, daca tot comanda stuff, nu le comanda pe toate si ne scapam de-o grija. (De fapt stiu, sint o gramada de parinti care nu cumpara marcile recomandate de scoala, deci ar refuza sa plateasca o radiera de 2 dolari in loc de una de un dolar samd.).

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona,

la noi e intre suedia si voi. De fapt prima zi e mare tam tam. Noi avem cu doua zile inainte de marea incepere sedinta si primim Carti & caietele speciale de la scoala.si scriam numele lor.

Si in anii urmatori nu incep caiete noi, Ci le termina pe cele incepute.

La noi exista ziua nasterii si obligativitatea dar poti lejer sa amabil copilul, de ex Nr 1 al meu era 12.09 si ziua delimitarii 30.09 si l- am amanat. Asa cum Sunt si cezariane la cerere.

Dar avem si noi tolba plina de uscaturi.:)

Da, asa e delimitat si la noi, pe 30 septembrie, Catrina e nascuta pe 22 (ca stateam cu picioarele crucis  pe masa de nastere si aveam dilatatie 8 si ii spuneam doctorului sa faca ce stie, ca eu nasc numai pe 1 octombrie ca sa nu trimit copilul la scoala LOL), dar nu poti sa amini anul scolar. Am intrebat la Comisia Scolara si-au zis ca si daca avea dovada de la dr ca nu e pregatita (chiar si handicap, sa zicem), tot trebui sa o duc, dar in clasa speciala.

Cum zice si CGE, aici parintii cu copii nascuti in octombrie - noiembrie se agita sa faca derogari ca sa inceapa mai devreme, ca e mai ieftin sa ai copilul la scoala decit la gradinita, you know?!

As putea sa nu o duc la maternelle, clasa zero adica, pentru ca nu e obligatorie, dar la anul tot in clasa 1-a ar merge. Si intre timp eu ar trebui sa platesc o gradinita privata, ca statul nu mi-ar mai da subventie de nici un fel pentru gradinita, nici macar deduceri la taxe.

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simona, asa e cu scoala si aici, tot in functie de data la care e nascut copilul. De aia trebuie eu sa planific copilul, ca am promis ca urmatorul o sa iasa ori la inceput de an devreme ori sfarsit de an, dupa 1 sept ! [:D]

Asa sa faci, macar stii un lucru. :)

Ah, si imi mai spunea verisoara mea care sta in UK ca nu poate sa scoata copilul de la scoala ca asa i se pare, sda mearga in vacanta, sa zicem, ca o amendeaza! Well, bine ca stau in Canada, ca noi sintem tot intr-o vacanta in timpul scolii :)

 

Si mai vroiam sa iti spum, apropos de Number 2 si ce scriai zilele trecute despre posibilitatea de a merge in Ro gravida... Ah, ce nu stiu sa-mi exprim sentimentele in scris! I feel for you, draga mea, sper sa iei decizia cea mai buna. Sint sigura ca Miss Cirliont o sa fie tare happy de Number 2 :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Wow Roxana, ce frumusete ai tu acolo!!!! [il] Are carnaval sau pentru ce e rochia?

I-a adus-o sora mea de la Versailles (ca nici ea n-are toate tiglele pe casa... :)) ). N-am vazut niciodata asa o rochie.... Maimuta asta zici ca e nascuta in ea:))))

De ce nu ii sunt de ajutor lectiile de soferie din Romania? Ce pacat!:(

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

In alta ordine de idei...a fost Diana azi la prima ora de soferie aici in oras. E tare dezamagita...a facut in Ro 20 de ore in ideea ca ce mult o va ajuta aici...dar nimic din ce a invatat acolo, nu se potriveste aici...

ce anume? poti sa dai niste exemple? (macar sa inteleg de ce eu inca nu ma vad in stare sa conduc in alta tara, ca pana acum traiam cu idea ca-i fix aceeasi mancare de peste)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Repede sa ii scriu Simonnei ca si eu am experienta cu "la rentrée de la plus jeune de toute l'école".

 

Ideal e ca ptr prima sapt. de scoala de la maternelle un parinte sa fie in concediu si sa stea dupa fundu' copilului.

La maternelle, ptr ca sunt mici si nu stiu de ei, ii imparte in 2 grupe A si B. Si incep sa lucreze cu grupuri mai mici.

 

Si cand grupa A are scoala, grupa B are concediu.

De aia, mandra ta incepe cu un concediu. Pe 27 aug, e deschidere festiva dimineata, daca ea n-are scoala, poate ramane la service de garde (trebuie sa te duci sa o inscrii).

 

De raspuns nu raspunde nimeni la scoala, cred ca secretara e inca in vacanta [:)]

 

Nu uita ca sapt. viitoare intr-o zi o sa aveti si voi scoala, trebuie sa mergi cu mandra sa ii asezi lucrurile prin clasa (cel putin asa a fost la noi).

 

O sa fie ok, mandra noastra a fost super ok la maternelle, singura chestie e ca la siesta ea adoarmea de-a binelea, ii lua ceva invatatoarei sa o trezeasca.

 

Acum, fug si eu la etichetat rechizite.

 

Scuze, ca am dat buzna la subiect!

Sarumina, multumesc, uitasem ca si Ancuta e nascuta asa tirziu.

 

Am inscris-o la service cind am fost la portes ouvertes in mai, m-am uitat pe lista si nu tre sa pun numere, nici Radu n'a avut si e in aceeasi scoala, tot nu m-a sunat nimeni (nu e in vacanta femeia aia, am vb cu ea sapt trecuta) si tot nu stiu daca pe 27 o duc la scoala sau la gradi...

 

Daca deschiderea festiva e acelasi spanac la care-am fost ani de-a rindul cu Radu... pai o duc la gradi LOL (rid da' nu e risul meu!)

 

Simonna

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

maine mergem la niagara cu familionul. ma pregatesc moral pt inca un esec turistic, fiindca pe langa cascada mergem si la 

 

Safari Niagara

 

si experienta ultimilor ani mi-a dovedit ca la pomul laudat nu trebuie sa mergi cu sacul.

 

ne consolam cu ideea ca atunci cand esti copil, oricum toate par fantastice, eu si cu dl jumatatea vom face un exercitiu de stoicism incoronat cu criticile pe care le voi auzi eu seara acasa de la o persoana care face tot posibilul sa scoata in evidenta diferente negative.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...