Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Sa stii Karula ca si eu pun muraturi si varza murata NUMAI si numai de cand m-am facut mare. Suedeza adica :). Mare suedeza :). Si nici cozonac n-am facut decat tot pe la 39-40 si sa stii ca tot reteta Andrei o fac si eu! :) Dar numai dupa ce am primit cadou masina de paine...pana atunci am aruncat vreo trei craciunuri la gunoi. Nu craciunurile. Cozonacii :). 

 

Andra  [flo2] . Reteta ta e minunata! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Rox, frumoasa foc printesa ta...

 

Si aici e scump hreanul, 20 fr/kg...eu iau de la nemti, din Real; acolo e mult mai ieftin...ridichile aici sunt 2 fr legatura (5 ridichi), la Real 50 centi parca (si o legatura face cat 5 aici)...

 

Am facut pizza in seara asta si in paralel tocanita de cartofi (cu carnati afumati) pt maine...am avut o viteza, de nu mi-a venit sa cred...

 

ma retrag la culcare, a fost o zi stresanta azi...joia asa e mereu...avem de trimis niste mesaje speciale si muncim de ne sar capacel...traduceri, corectari...

 

Seara buna!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Stiti voi ca nevoia de invata. :) Cum sa fie Craciun fara varza murata? Primul l-am avut asa, cu varza dulce pusa doua saptamani in zeama de saramura de la castraveti cumparati din magazin. :))) Mirosea demential, am zis ca ies niste sarmale tzutz! Si cand au fiert, s-a dus aroma in aer si n-a ramas nimic in oala! Varza luase numai miros nu si gust :)). Ei si atunci m-am hotarat ca musai sa ma pun pe treaba! :) 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Simonna,

Io's Kamik, da' ma tot jur ca trec la Pajar. 

(Cred ca Bella sta pe undeva prin Ohio or so, ca am retinut ca trec pe linga ea cind merg la cumnata mea, asa ca, prin comparatie, la zapada lor eu as purta sandale  [aerob] )

 


 

[flo2] si la noi e zapada da o curata astia obsesiv de pe toate drumurile si cararile [:D] , vad ca sant dragute Pajar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, la multi ani..sa va iubiti mult...

 

Noi punem doar varza la butoi...cu sare de la salina din Cacica; am luat 10 kg de sare acum 2 ani...am pus si gogonele anul trecut, luate de la magazinul turcesc..ft bune au fost...astia au aici doar castraveti cu otet...si castraveti de pus la murat nu exista...am cimbru uscat din Romania, leustean uscat...exista ardei capia la borcan, gen gogosari...sau gogosari umpluti cu varza si morcov...facute pt sarbi...pe-astea le cumpar...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai eu nu am unde sa merg sa cumpar, nah...nici macar pe continent nu imi merita, ca ma costa mai mult drumul :). La noi nu mai stiu cat costa, nu am luat inca anul asta...dar e la kg. O sa ma uit. 

 

Castravetii au fost 2 euro jumate kg si mararul, legatura de 4 fire(din alea o coada si o floare) 1 euro si 25 centi (eu va traduc din coroane, ca degeaba va scriu asa). Si mai trebuie sa iau castraveti, ca am trei borcane de pus pe iarna. Nu pun mai mult, ca numai doua borcane cat am luat azi au fost 10 euro :). Nah, Suedia! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aici exista varza murata la supermarketul elvetian..se cheama per sarma :-) dar de obicei e ft sarata...sau foile sunt ft tari...asa ca de multi ani punem noi varza la murat...plus ca folosim si zeama la ciorba...sau o bem cand facem fasole cu afumatura...
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...