Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Pregatiri de intalnire pe Ghetar


Recommended Posts

  • Răspunsuri 595
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

buna si de la noi.

obositor e sa stai acasa si sa nu faci nimic :))) din fericire piciorul e aproape in parametri normali, insa eu tot trantita in pat mi-am petrecut trei sferturi din zi. mai putin dimineata, cand am avut program artistic. cum insomnia in sarcina e la ordinea zilei, stateam si eu ca omul la un film, pe la 6 dimineata, cand mi s-a parut ca aud miorlait de pisica. si da-i si cauta, am deschis larg geamurile si am inceput sa ma uit si in fata si in spatele blocului, prin toti copacii si toate tufisurile, incercand sa ma prind de unde vine miorlaitul. nici urma de bella mea, care disparuse de 4 zile, dar miorlaitul era in continuare acolo, asa ca imi trag repede niste haine pe mine, o pereche de papuci in picioare hotarata sa ies s-o caut cu simt de raspundere, nu doar din coltul geamului. nici n-apuc sa deschid bine usa de la intrare ca un ghem de blana mi se strecoara fuga printre picioare: bella mea era in fata usii :)) cum s-o fi strecurat in scara blocului, habar n-am, cert e ca-i bine sanatoasa, vesela si sper eu fara pui la purtator (asta daca rufus avea dreptate ca e deja la varsta cand ii trebuie motan).

asa ca azi la 6 dimineata eu spalam si depuricam pisica. vad ca toate eforturile mele de depuricare au inceput sa dea roade, cu toate ca nu mai avea zgarda anti-purici la gat (ceea ce ma face sa cred ca cineva a avut grija de ea zilele asta, ca zgarda putea fi scoasa doar de un om, ea sau vreun alt motan nu ar fi reusit). 90% din puricii de pe ea erau deja morti, cadeau la baie in apa imediat. am mai fugarit eu cei 5-6 purici inca vii care-i avea si se pare ca e cam gata cu ei, nu mai vad nimic prin blana. i-am mai dat preventiv cu un start de praf anti-purici si sa vad cum fac sa ajung la o farmacie sa ii iau frontline sa fiu sigura ca n-a mai scapat vreunul.

de cand a revenit acasa e o adevarata alintatura, de unde inainte era semi-salbatica si cu greu o prindeai cu chef de alintat, acum numai in brate sau pe langa picioarele noastre se gudura si toarce. ce aventuri o fi avut in astea 4 zile, ea stie, dar atata timp cat in loc de alpinism pe perdele alege torsul in bratele mele, eu ma declar multumita!!

 

greu cu tastatul de pe mobil :)) voiam sa spun mai multe, dar deja am uitat jumatate din ele tot butonand.

 

in alta ordine de idei m-a sunat ieri barbatul foarte incantat, saptamana viitoare ar trebui sa aibe un interviu, job fain, pe specializarea lui, in orasul in care e el acum, doar ca din pacate e temporar 3-6 luni. insa daca reuseste sa il prinda e un urias pas inainte in gasirea altor joburi in viitor, odata ce va avea si experienta in uk, nu doar in romania. sper sa fie in sfarsit jobul lui asta!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Se poate vedea trasatura definitorie a Dobrogei: in 300 de metri Moscheea, Catedrala Catolica si cea Ortodoxa.

 

Am vazut Braila o singura data, intr-un septembrie timpuriu, mirosind a struguri negri, peste, baclavale, ceara de lumanari, musaca si vinete perpelite. Biserici cu cruci romanesti si grecesti, Necropola, biserica armeneasca, geamia. Ce talmes-balmes aromat! Atunci, in ziua aia de 5 septembrie 2004 am hotarat ca pe prima mea fetita o va chema Chira. (Iar Iana a venit firesc, in completare  [:)] ).

O sa iubesc mereu Tulcea, Braila si Constanta. E un balansoar peste tara, de cealalta parte stand Timisoara, Aradul si Oradea. Dintr-un imperiu in altul :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Ziki, in romana (e-bookul Polirom). De Dan Croitoru n-am auzit, recunosc. De regula ma ghidez dupa traducere, mai ales la Polirom, pe cei mai multi ii cunosc, dar la McEwan, Coe sau Javier Marias de ex. halesc tot ce prind :) O mare teapa de traducere am luat la una dintre cartile lui Pennac, si Pennac in original chiar nu ma incumet sa citesc :))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Motanul nostru e atat de alintat...ii faceam baie Marciei si auzim un miau...am zis ca sunt matele pe-afara...iar miau, miau, miau....deschid usa la baie si era domnul Luis...a trebuit sa mergem cu el jos, sa asteptam sa manance, apoi sa ne urcam impreuna in dormitor...s-a urcat direct pe scaunul lui si acum doarme...cu botul pe labe  [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...