Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: discutii aprinse


Recommended Posts

  • Răspunsuri 621
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ica, cat de frumos este Saul. Este minunat!

J G, intoarcere din vacanta, lina. Mi-e groaza cand te aud cu dintii Carlei. Sper sa reusiti de data asta.

Profa de engleza pentru copii atomici in Buc cunoasteti? Nu stiu ce sa fac. El face engleza la after, dar poate i-ar prinde bine si o ora/sapt acasa. Ma tenta sa il duc la un curs insa e cam greu cu logistica. As putea doar seara cand nu cred ca sunt cursuri, plus ca el ar fi mega obosit.

Buflea, vesti?

Laura, sari cu pozele

Gata. Ma apuc de treaba.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai si cand o sa iasa altii noi in spatele celor de lapte? Lui fi-miu i-a iesit inclusiv o masea sus in gingie, deasupra celei de lapte. Te bazezi pe faptul ca atunci va fi mai mare si va sta la exctractie?

In momentul asta are dinti definitive in spatele celor de lapte, care nu se misca, au radacina completa. Nu vot cadea niciodata, ramane cu dinti de rechin. Si la stomatolog, treaza, nu reuseste sa stea, ii e prea frica. Avem de scos 3 dinti rapid... un dinte definitiv a iesit de aproape 2 luni, stramb, va trebui bineinteles aparat :(

 

Da, sper ca la urmatorii sa fie mai mare si stea.. oricum, se pare ca numai la incisive are problema asta, caninii si molarii cresc sub dintii de lapte si probabil vor face rizaliza cum trebuie.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna dimineata,

Sper ca Buflea a ajuns cu bine fara alte peripetii si acum dorm cu totii. Sper ca a trecut cu bine dulceturile, carnatii, carnurile afumate si alte bunatati autohtone

=====

 

Am sa reiau, asa cum a sugerat Mianna, problemele cu profesorii fetei.

 

Istorie - trec peste faptul ca e un aspru inchizitor, are un sistem de predare anacronic. Ce-i reproseaza:

- dicteaza fara oprire 4-5 pagini de caiet studentesc, fara alineat - cand invata ii ia 2 ore sa-si structureze lectia mai intai si sa adune ideile principale care de cele mai multe ori sunt imprastiate in continut.

- nu le sintetiteaza lectiile si nici nu ii invata pe ei cum sa o faca corect - la bac se cer sinteze

- la teste  e o aventura. Niciodata nu stie ce si cum sa raspunda. De exeemplu daca intrebarea este: in ce an  fost edictul de la Nantes si scrie doar anul e depunctata si i se atrage atentia ca nu a scris in ce consta el, cine l-a dat, samd.

Daca scrie cate ceva din toate astea i se atrage atentia ca a scris prea mult si ca nu aia era intrebarea.

Romana - este indamisibil ca in clasa a X-a sa aiba scris in caiet doar 8-9 pagini. Sa spuna copiii ca azi sunt obositi si nu au chef ca apoi sa se uite pe cataloage Avon sa discute de moda etc. Este inadmisibil sa le spuna copiilor ca ar fi trebuit sa faca Enigma Otiliei, dar mai bine stau si o sa le-o faca intr-a XI.

La teze le da subiectele de la bac, fara sa le arate passii pe care ii au de urmat intr-o argumentre sau un eseu.

Face meditatii cu 5-6 copii din clasa (pe astia ii stie fata sigur).

Fii-mea are boala pe o colega care e cam agramata si are numai 10.

(Apropo de Enigma Otiliei - are o colega foarte buna, cea mai buna din clasa cu 10 pe linie. Nu face meditatii - probabil parintii nu au atatea posibilitati - care e disperata si apelat la fii-mea sa-i dea ce a facut ea la meditatii din Enigma....)

Stiintele socio-umane (tot materii de bac la alegere - cu teze): logica, psihologie, sociologie, filozofie. Logica in clasa a IX-a au cacat-o pentru ca proful era directorul liceului si a stat mai mult in sedinte decat la ore - a fost si scandal dar degeaba.

La psihologie au avut o profesoara la vreo 40 si ceva, psiholog la o firma de marketing ce a venit sa le predea lor. Si mai multe nu trebuie spuse.

Acum sociologia si filosofia le va face tot cu acelasi director a carui prezenta la ore e din cand in cand.

Colectivul: au fost 28, acum sunt 34. Ceilalti copii provin din transferuri de la alte licee unde au intrat cu medii mici (7 - 7 si ceva), din pacate sunt prost pregatiti si au coborat nivelul clasei.  De exemplu una dintre domnisoare (la istorie) nu a stiut ce limba se mai vorbeste in Transilvania. Alta nu a putut sa arate Mexicul pe harta (il cauta prin Europa)

====

 

La un transfer legea zice cam asa:

- se face in limita a 30 de locuri (mai multe, daca aproba consiliul scolii si inspectoratul) - clasele la origine sunt de 28.

- media anuala/semestriala nu trebuie sa fie mai mica decat media ultimului clasat din clasa in care se transfera.

- nota obtinuta la evaluare conteaza si  ea

 

La Cantemir mi-a cerut sa aiba peste 8.50 media clasei a X-a, sa fi avut la evaluare peste 9 - criterii pe care fata le-a indeplinit, a dorit sa o cunoasca si ea sa-si ia angajamentul ca in clasa a xI-a va avea medie peste 9.

Din pacate, a venit intre timp o eleva a liceului care a dorit mutarea de la mate-info pe sectia de socio-umane si a avut prioritate.

Dupa 3 ore de asteptat sa se termine sedinta de consiliu mi s-a spus ca cererea nu a fost acceptata dar daca se elibereaza vreun loc va fi sunata bla, bla, bla....

Mai mult de atat nu am ce face.

 

La alte 2 licee la care am fost ieri nici macar nu am fost primita de director. Intr-un loc mi s-a spus ca nu primesc decat copii ai caror parinti au meserii deosebite.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

neata

ce bine e sa te simti bine!!

 

Viviana, uff. sper sa rezolvi cu mutarea, daca asta chiar vrea domnita. ca si sa fie nefericita.. nu e ok.

 

Ica, e un dragut Saul :) (io-s de acord cu Karu, sunt nemaipomeniti când dorm :)))). eu inca fac poze copchiilor când dorm.. ultima a fost ieri :)))) )

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG, se vede in radiografie ca molarii si caninii ies bine?

Cum spuneam lui fi-miu i-a iesit si un colt de masea sus in gingie, a trebuit sa-i scoatem maseaua de lapte ca sa-i facem loc la cea noua. Si mi se pare ca si in dreptul caninilor e gingia cam alba. Tare mi-e teama ca ies si aia pe alaturi.

 

In ceea ce priveste anestezia generala, eu tocmai am trecut prin asta vineri cu cea mica. Totul ar fi fost ok daca as fi fost acolo cand se trezea. Pe toti peretii spitalului erau afise cu " mama e acolo cand te trezesti". N-a fost cazul si la noi si s-a speriat tare-tare. Ma bucur ca i-am rezolvat problemele dentare, din pacate erau multe si era necesar, dar n-as vrea sa mai treaca vreodata prin asta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

si-a lui Celcesforaie nu e suficient de deosebita? sau erau "deosebite"?

Nici nu mi-am batut capul sa gasesc raspuns la asa ceva. Pur si simplu am ramas uimita pana unde s-a ajuns intr-o scoala de stat care se lauda ca toti elevii sunt egali si au loc.

Criteriile astea de departajare dupa meseriile parintilor si nu dupa potenta copilului imi fac o nemasurata scarba.

====

Cand eram la Cantemir, mama celeilalte fete si-a laudat copila cum ca e foarte buna la desen, ca a luat nu stiu ce premii.

Directorul s-a intors spre mine si m-a intrebat daca eu am de spus ceva. I-am zis ca fii-mea sta bine cu engleza si are un examen Cambridge. Reactia lui a fost: toti copiii au examen Cambridge.

M-am simtit ca la piata.

 

In ciuda a celor ce probabil arat, atunci cand trebuie is foarte bataioasa si argumentativa, insa ieri toata treaba asta mi-a creat o stare de profund disconfort.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare!

 

 

 

 

Uau, ce poză cu bebe drăgălaş am văzut! Ica, fiică a gheţarului, să-ţi trăiască, să fie sănătos şi să aibă noroc cu carul! Şi mie îmi plac bebeii când dorm, îmi place figura lor drăgălaşă liniştită şi felul în care arată de parcă ar fi transportaţi în alte sfere.

 

 

 

 

Eu sunt bine, atâta vreme cât nu sunt rău... Sunt tot cu treburile mele "de gât", doar că tânjesc după ceva diversitate. Soţul meu apucă azi drumul bejeniei, deh, ştiam că va veni ziua, ne-am bucurat totuşi de aproape trei luni în care a fost acasă.

 

 

 

 

Sunt mai puţin de două săptămâni până începe şcoala şi am ceva emoţii pe care mi le-a răscolit un pic Viviana... Eu înţeleg nemulţumirile legate de profesori şi mi se pare atât de incorect faptul că practic elevii şi părinţii pierd din start "bătălia" cu un profesor care îşi bate joc de meserie. Când s-au făcut înscrierile la liceu, la clasa noastră, o parte din părinţi, mai mult de jumătate, (printre care şi eu), am înaintat o petiţie prin care am solicitat să nu avem la clasă doi profesori. Normal mi se părea să fim invitaţi la o discuţie pe tema asta de către conducerea liceului, la urma urmei copiii ăştia nu sunt buni numai ca să claseze liceul pe un loc fruntaş în ţară prin mediile pe care le-au avut la admitere şi la bac. În loc de asta, la modul cum decurg lucrurile, mi-e teamă că vom avea exact acei profesori pe motiv că "le-a venit rândul" să ia şi ei clasa asta. La fiică-mea în clasă sunt copii care au fost la olimpiade faza naţională, ba chiar o fată a ajuns la o olimpiadă internaţională, au copii care au avut media de admitere 10, nu înţeleg de ce unor copii capabili de perfomanţă nu li se dau profesori capabili şi ei de perfomanţă, orice s-ar spune într-o şcoală se ştie care sunt aceia. Oh, şi deja şi la clasa asta s-au realizat primele "transferuri". În loc de 28, vor fi 30. Înţeleg că au "jonglat" cu locurile pentru rromi.

 

 

 

 

Acuma, mie nu mi se par anormale transferurile, nici de la un liceu la altul, dacă nu îţi convin profesorii, nici de la un profil la altul, dacă diferenţele chiar ar fi pe bune şi dacă s-ar respecta regulamentele. La urma urmei nu trebuie să fii tributar o viaţă unei alegeri pe care ai făcut-o la 14 ani. Numai că se întâmplă ca regulamentele să fie făcute astfel încât să lase porţi deschise doar pentru unii. Eu, ce să zic, dacă fiică-mea ar dori să se transfere aş face tot posibilul să o ajut. Deşi sper să nu o dezamăgească alegerea pe care a făcut-o, şi-a dorit foarte mult liceul ăsta şi clasa asta.

 

 

 

 

Trecând la lucruri mai fumoase, v-am admirat pozele din vacanţe, pozele de la întâlniri, v-am urmărit "din umbră" dar cu mare interes. [:)]

 

 

 

 

Să auzim numai de bine!

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

JG, se vede in radiografie ca molarii si caninii ies bine?

Cum spuneam lui fi-miu i-a iesit si un colt de masea sus in gingie, a trebuit sa-i scoatem maseaua de lapte ca sa-i facem loc la cea noua. Si mi se pare ca si in dreptul caninilor e gingia cam alba. Tare mi-e teama ca ies si aia pe alaturi.

 

In ceea ce priveste anestezia generala, eu tocmai am trecut prin asta vineri cu cea mica. Totul ar fi fost ok daca as fi fost acolo cand se trezea. Pe toti peretii spitalului erau afise cu " mama e acolo cand te trezesti". N-a fost cazul si la noi si s-a speriat tare-tare. Ma bucur ca i-am rezolvat problemele dentare, din pacate erau multe si era necesar, dar n-as vrea sa mai treaca vreodata prin asta.

 

Da, asa se vede la radiografie, bineinteles in stadiul de crestere in care se afla. Pana vor iesi n-o sa stim sigur.

Spune-mi, te rog, unde ati facut interventia?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...