Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: discutii aprinse


Recommended Posts

  • Răspunsuri 621
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu am luat acum 2 ani de la salina Cacica (Bucovina) sare pt muraturi, 10 kg...este alba si fina...ma asteptam sa fie grunjoasa, dar au zis ca la ei asa este...si scria pe ea : sare pt muraturi..o punga avea 5 kg...ai mei m-au pus sa le duc in oct 2 kg de sare, ca nu au gasit in Bucuresti...varza si gogonelele au iesit ft bune cu ea....mama nu are voie iod din cauza tiroidei, spre norocul nostru aici se gaseste si sare fara iod...am vazut sare de bucatarie normala si sare cu iod+fluor....plus alte tipuri de sare, cu diverse minunatii in ea....de Himalaia....de mare...de-asta de mare cumpar si pun in rasnita pt sare....o folosesc la salate....ca imi place ca-i mai mare...aia de cumparat normala e ft fina...si o folosesc doar cand fac mancare...si sarea de aici nu e sarata....pe cand aia din Romania e ft sarata [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Papanascha

hai ca dupa mesajul Corinei nu mai sunt sigura.

 

in secolul trecut, cand eram bucatareasa stiam ca sarea grunjoasa nu are iod, adika e natur, nu e imbogatita cu Iod.

 

Sare fina are iod.

 

Iodul da un gust ciudat muraturilor, dar daca sunt sterilizate borcanele merge si acolo, nici o problema

 

nu stiti ca acum cativa ani s-a pus problema de a se permite comerciantilor sa vand sara fara iod, in perioada muraturilor ? chiar dr menci sustinea initiativa asta.

prin lege este interzisa comercializarea sarii fara iod, singura retea care poate sa vanda sara fara iod este reteaua magazinelor plafar.

http://saccsiv.wordpress.com/2012/04/26/sarea-iodata-pro-sau-contra/

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Salutare,

 

Sper ca toata lumea a scapat de durerile de cap...

 

Mie mi-a ramas gandul la dozatoarele de bere... as cumpara unul pentru masa din sufragerie, si butoiul sub masa. Of!

Am salivat la fiecare platou in parte (a-propos, in tigaie ce este?), mai putin la soricii in forma de spagheti, de fapt sub orice forma nu ii suport. Nu stiu cine si ce a mancat, cu exceptia micilor lui Buflea, bineinteles.

 

A, si sa nu uit, cafeneaua de la Antipa e a sotului unei colege de odisee, si fetele bucurestence de la noi din odisee acolo se intalnesc. Am vazut poze si am auzit ca e un loc super. Deci asa, copiii cu activitatea culturala, voi cu cea forum(ber)istica. Sa le dati si celor mici macar cate o inghetata!

 

Mihaela_s, nu stiu sa-ti raspund la muraturi ca nu am facut niciodata, dar daca sunt moi castravetii eu personal i-as arunca.

La henna deci, radacinile se vopsesc exact la fel ca atunci cand iti faci tot parul. 3 ore, wow, n-as putea sta atat. Aici se face reclama la o vopsea ce prinde in 10 min, fain, dar nici nu vreau sa ma gandesc ce doza de chimicale are in ea.

 

Glimmer, ce frumoase sunteti amandoua, si tu si premianta.

 

Strumph, au un conac superb socrii tai, eu mi-as face vacantele acolo si sigur as lasa copilu, macar o saptamana, e un loc minunat. Pe de alta parte te inteleg, nici eu nu m-am despartit inca nici o noapte de puiul meu si nu pot inca...va veni si vremea aia.

 

Ella, Strumph, asa repede vine toamna la voi? Aici sunt ultimele zile caniculare, ieri am fost cu piciul la piscina, 10 minute fix a stat in ea, voia sa inoate lasandu-se pur si simplu la fund, in rest m-a fugarit in jurul ei.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Sare fara iod folosesc la murături, cum am scris. Nu vreau sa le arunc, încerc sa le salvez.

 

Aqai, Andra si cine mai pune castraveți, scrieti va rog zemurile voastre de castraveți? Stiu ca Andra ai mai scris, dar e tare in urma. Multzam fain!

 

A, inca ceva, cum le sterilizezi Andra? Eu am borcane mari, de 3-4 l. Clasic? Învelite in cârpe si ziare? Si apoi le lași sa se răcească in pătura?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...