Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ghetar: discutii aprinse


Recommended Posts

  • Răspunsuri 621
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Eu folosesc reteta asta la absolut toate muraturile si la ciuperci.Saramura 5L

Ingrediente:
-1/4 otet din vin(eu folosesc Topoloveni)
-3/4 apa
-1/2kg zahar
-5 linguri sare
-piper 
-mustar si orice va doriti pt decor.
Saramura se da in clocot apoi se toarna peste legumele asezate in borcan.Se pune capacul si se baga la bain-marie :20 min castravetii,ciupercile ,etc si 25 min gogosarii.Oala pt bain-marie o pun din timp pe foc astfel incat sa fie pregatita cand infiletez borcanele.

Sterilizarea o fac asa:In cea mai mare oala pe care o am (11L ) pun carpe atat pe fundul oalei cat si pe pereti ,borcanele in mijloc ,le invelesc cu carpele de pe peretii oalei si adaug apa pana aproape de capacele borcanelor,insa la muraturi pun oala din timp pe foc si borcanele dupa ce aceasta incepe sa clocoteasca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Deci Rufus era cu tigaia [yum] .... Sa va fie de bine!

 

Mihaela_s, vezi ca a facut Michelle subiect "Retetele ghetarului" (l-a reactivat de fapt) si gasesti acolo reteta de muraturi cautata, si cea de cozonac, si altele. Asta ca sa nu mai puna Ralu de n ori reteta.

Cu ocazia asta invit gospodinele ghetarului sa dea pe acolo si sa mai dezvolte subiectul, daca se poate. Pun si eu o bananabread si o prajitura cu visine, asa de samanta.

Vreau si eu reteta de prajitura cu frisca si cafea!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

tigaia picanta = Tora

soriciul = comanda speciala de Buflea, au ontait aproape toti pinguinii (eu prima...si l-am nimerit bucata cea mai ..lunga si carliontzata)

rata pe varza si fasolea cu ciolan = poshtit eu cu Papanasha

snitelulmegaextraurias = sot de Elyda, impartit cu Rufus si Elyda

....

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...