Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Taitei de casa


Recommended Posts

  • Răspunsuri 48
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Las' ca incerci din nou. Ii rasfiri cu mana dupa ce ii tai si mai presari faina peste ei.

Asa am facut,insa pina sa desfac rotocoalele alea... [fri] [fri]

 

Poate o s aincerc si eu sa fac ca voi din doua oua si apoi sa-i pun la uscat si sa-i bag in borcan...

 

Oare merg uscati un pic in cuptor ca la noi e umezeala mare rau de tot si sa stau cu ei insirati in sufragerie...?????

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, dana, oricat ar parea de ciudat, nu am mancat niciodata pana acum taitei de casa. mama nu face, soacra nu, bunicile nici atat nu faceau.

oricum eram certata cu ciorba/supa in adolescenta, am avut ani in sir cand nu am pus deloc gura pe ciorba sau supa, satula pana-n gat de mancatul de ciorba impus de parinti, in copilarie.

nici acum nu ma omor cu supe/ciorbe, le fac foarte bune (dupa spusele celor care le mananca), dar se intampla nici sa nu mananc dintr-o serie.

pur si simplu supa/ciorba, oricat de buna ar fi, nu-mi da acea placere a mancatului, mai ales ca eu nu mananc paine (foarte rar, si nu cu mancare, ci cu salata de vinete, icre sau ceva de genul asta). daca mi-e foame rau de tot si nu am altceva de mancare pe placul meu, accept si ciorba/supa. dar nu ma multumeste, ca sa zic asa.

oi fi eu mai defecta/ciudata cu preferintele in materie de mancare, nu stiu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dana, foaia ( numita si patura ) de taitei se lasa putin la uscat ( nu sa se usuce de tot ca pe urma se rupe, nu se indoaie etc ) ci asa putin cit sa nu se lipeasca cind suprapui sau rulezi( depinde de tehnica) ... La fel si taiteii dupa ce i-ai taiat ii mai lasi putin sa se usuce, rasfirati... de obicei se intindeau pe pat pe un cearceaf curat spalat ca pe vremuri fara  cocolino si alte arome. ( cum se face si cu macinicii muntenesti)

 

Pastele din comert pot fi si foarte bune si identice cu cele facute in casa daca sunt facute de cine trebuie si cu ingrediente de calitate. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina si eu eram si am ramas certata cu zemurile (borsh, supa, supe creme, supe limpezi). Am ramas cu pasiune doar pentru marar si patrunjel. 

 

Insa, taiteiii cu lapte, e asa ceva [8**]  [yum] . La copii le plac foarte mult. Imi scot chiar borcanul cu taitei uscati si mi-i lasa la vedere.  [jamaica]

(eu am oua de la gaini "cunoscute" si hranite natural)

 

Si, da, mama ma complexeaza la intins foaia si la taiat. Copiii (in "delicatetea" lor) mi-au spus ca bunica ii face mai frumosi. poftim educatie !

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina...eu cred ca ai mincat insa n-ai stiut,asta incerc eu sa spun!!! [;)]

 

Crista(erai disparuta aseara cind faceam eu taiteii [detectiv] )tu spui sa lasi foaia aia intinsa sa se usuce putin inainte de a o rula?Ce inseamna putin?

 

Uite asa nu-mi amintesc deloc nici d ela mam ,nici d ela bunica mea.Taiteii taiati lasati un pic la uscat pina se pun in ciorba...da,operatiunea asta o stiu,insa treaba cu foaia...nu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daaa...decit "sa strici"o ciorba de asta cu paste din comert...mai bine o lasi balta!!!!Zau asa!!!

 

Mie-mi pare un pic ciudat asa ce spune Corina Dani mai ales cu bunicile...hai ca poate mama era mai moderna,insa pe vremea cind eram eu copil ,nici nu-mi amintesc de alte paste in comert in afara de macaroane si melcisori.

 

La tara la mamaie...nici macar nu erau asa ceva la magazinul satesc,asa ca zau ...nu stiu ce sa spun...

 

erau dana, se gaseau si in comert. fidea sub forma de cuibulet (asa ii ziceam noi) si taitei cu ou (ma rog, asa scria pe punga). oricum atunci erau mai "naturale" decat cele din comertul modern :-))).

la tara la mamaie, daca nu se gaseau la "MAT", cumpara tataie din oraselul invecinat, e la 5 km, ajungea imediat cu bicicleta. si mai aduceam si noi diverse chestii "de la oras" cand mergeam la bunici.

eu cred ca bunicile incercau sa faca economie, sa tina faina si ouale pentru alte preparate sau sa ni le dea noua, la oras, ca aveam alimentele de baza pe cartela (ulei, zahar, faina, malai) sau se gaseau foarte greu. iar bunica din partea tatalui era o maestra in bucatarie, din pacate nu mai traieste, chiar as fi fost curioasa s-o intreb de ce nu facea taitei de casa.

va mai spun un secret. de fapt e o realitate constatata in randul celor din jurul meu : nu mai suporta lumea gustul puiului/gainii de tara. mai ales daca au foarte rar ocazia sa manance asa ceva. pe bune si nu exagerez, chiar despre asta discutam cu colegii, acum 1-2 saptamani.

toti comenteaza ca are gustul mai nu-stiu-cum, ca e carnea atoasa, ca fierbi o gramada daca nu ai oala sub presiune. toti recunosc ca da, e mai sanatoasa pasarea de curte, ca e crescuta natural, ca nu e indopata cu hormoni si concentrate, dar la fel, spun ca nu le mai place gustul pasarii de curte.

inseamna ca atata ne-am obisnuit cu puiul din comert, incat gustul celui de tara chiar nu ne mai place.

eu n-am mai mancat carne de pui/gaina de la tara din copilarie; e posibil, daca as manca acum, sa nu-mi placa nici mie...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina imi amintesc de fideaua aia cuibulet...insa de la noi de la oras.

 

probabil ca mamaia mea nici nu concepea sa cumpere paste din magazin...habar n-am ce sa spun si asa era tot neamul ei,ca n-am vazut nicio rubedenie sa apeleze la magazin.

 

mcoca stiu masina aia,cred ca si crista are...insa la mine nu se merita investitia.(desi mi-ar place niste tagliatelle facute in casa [clo] )

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina...eu cred ca ai mincat insa n-ai stiut,asta incerc eu sa spun!!! [;)]

 

Crista(erai disparuta aseara cind faceam eu taiteii [detectiv] )tu spui sa lasi foaia aia intinsa sa se usuce putin inainte de a o rula?Ce inseamna putin?

 

Uite asa nu-mi amintesc deloc nici d ela mam ,nici d ela bunica mea.Taiteii taiati lasati un pic la uscat pina se pun in ciorba...da,operatiunea asta o stiu,insa treaba cu foaia...nu.

 

mey, si daca ar fi fost taitei de casa in ciorba/supa, mancam doar zeama strecurata, dadeam la o parte tot ce insemna legume,verdeata, fidea/taitei.

mama, saraca, era multumita si daca mancam zeama aia si putina carne fiarta, iesea cu scandal daca ne punea (pe mine si pe fratele meu) sa mancam si "continutul" ciorbei.

singurele chestii gen paste facute in casa, mancate in copilarie, au fost mucenicii - pe care noi i-am numit ciorba de ochelari [:-)))] .

mai tarziu, dupa ce am descoperit bunatatea mucenicilor moldovenesti, mama a renuntat la mucenicii fierti, ne facea doar din cei moldovenesti.

mama si soacra au renuntat de ani buni sa mai faca mucenici clasici in casa (din cei care se fierb), daca au pofta, cumpara din comert o punguta, si-asa ele ii prepara, ele ii mananca, noua nu ne plac.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...