Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Religia nu mai este obligatorie in scoala


Recommended Posts

  • Răspunsuri 31
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Totusi , ce vor face cei care au predat religia ? Majoritatea sunt preoti , nu e o problema pentru ei , dar eu cunosc cel putin doua profesoare care au terminat teologia si nu au avut decat acest job dupa terminarea facultatii .Mai pot preda si altceva sau trebuie sa se reprofileze .

 

Religia nu a fost scoasa din programa, ci vor trebui sa faca cerere cei care vor sa participe la ora. Cum marea majoritate s-au declarat ortodocsi si bisericosi (asa zice BOR si aparatorii actiunilor bisericii)  nu ar trebui sa fie probleme, toti vor face cereri.

 

 Daca nu e chiar asa, atunci profesorii de religie ar face bine sa faca lobby pt ora lor : sa mearga la prima sedinta cu parintii din an la fiecare clasa si sa prezinte programa, manualul, ce are de gand sa ii invete pe copii, de ce ar fi bine sa participe elevii la ore. (asa cum fac profesorii de sport de la liceul sportiv din oras la noi care merg prin scoli si invita copiii sa mearga la orele de hadbal /voley/ fotbal organizate de ei, in felul asta atragand copii destui sa isi poata tine orele si sa ia bani pt acele ore).

 

Ce ma bucura pe mine este ca in mod normal, in urma acestei decizii, scolile vor fi obligate sa ofere alternative copiilor care nu cer sa participe la ora de religie. Pana acum, avea grija directorul sa fie cat mai putini copii retrasi de la ore si nu ii durea capul. De acum, ar trebui sa faca ceva si pt acei copii. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu e chiar asa de simplu. Intr-o scoala sunt x clase I - VIII, cu 5 zile de ore si banuiesc profesorii de Religie nu sunt fara numar alocati la fiecare scoala.

 

Una peste alta, eu cred ca se va merge tot in grup la optionalul asta. Daca se vor organiza astfel incat cererile sa para piece of cake, cred ca cel putin 50% din copii vor urma aceste cursuri. Asta chiar daca acum nu mai sunt inscrisi by default ci trebuie sa se faca acea cerere sau ca este ora in mijlocul sau la inceputul/sfarsitul orelor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Pai nu prea au cum sa puna ora prima sau ultima daca sunt multe clase intr-o scoala.

Stiti ca profesorii merg doar 4 zile la scoala si au declarat a 5 a zi , zi didactica , norma e de 21 de ore pe saptamana asa ca le impart la 4 si ies 5 ore in 4 zile .

 

Anyway , m-am lamurit un pic cum e cu profesorii de religie , ei cica au alte specializari , asistenta sociala si profesori de limba romana pe diploma , si desigur prof de religie . deci se pot reorienta cu usurinta .

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cel mai simplu ar fi sa puna ora aia prima sau ultima. Problema rezolvata...  Sau, si mai rau, sa puna intentionat ora la mijlocul programului, ca sa fie siguri de prezenta copiilor...

Pai nu stiu daca e chiar asa usor pt nici una din parti.  Profesorii nu pot avea doar ore de la 8 la 9 sau de la 11 la 12, pt ca nu le ajunge timpul pt cate ore au /saptamana. Iar parintii nu au toti solutii care sa 'acopere' aceste ore. Poate multi incep programul de lucru la 8 si nu au nici o bunica /bona disponibila sa stea cu copilul pana la 9, sau nu are cine sa il ia cu o ora mai devreme. normal ar fi sa ofere scoala o alternativa, pt ca practic copilul de la 8 la 12 (13, 14, 15 depinde cate ore sunt prevazute in program fiecarei clase)  trebuie sa fie in scoala si este responsabilitatea scolii ce face copilul in acel interval orar

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

e posibil sa nu se schimbe prea multe daca ne referim la participantii acestui optional. Problemele sunt pentru fiecare si scoala va trebui sa gaseasca o cale de mijloc. E important ca aceasta modificare sa ramana in vigoare si lumea sa tina de ea.

 

Totusi schimband modul de abordare pune o oarecare ordine in lucruri. Ar fi bine ca biserica sa inteleaga pana unde i se intinde plapuma si sa nu mai exagereze. Sa nu mai faca politica ci sa se ocupe de credinta. [:D] De aia care nu se impoziteaza. [:)] ca iar imi aduc aminte si de alte matrapazlicauri pe care le face cu sprijinul politicienilor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...