Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Legislatia gravidelor si a proaspetelor mamici


redactor

Recommended Posts

1. Singura conditie legala este sa ramana 42 de zile din cele 126 dupa nastere. Deci teoretic 84 se pot lua anteriordatei nasterii. Insa practic nu ti se vor acorda asa matematic pt ca uin copil nu se naste fix la data X.

2. Nu este pierdut nimic toate cele 126 de zile se pot lua si dupa nastere (teoretic din nou) pt ca nu prea am vazut o viitoare mama care sa mearga de la serviciu la maternitate in ziua in care a nascut.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 40
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

  • 4 months later...

Buna ziua

daca-mi permiteti, as avea si eu o intrebare. Voi beneficia de 12 zile de concediu odihna, pana pe 12 august inclusiv , dupa care incep prenatalul. Doamna doctor nu a stiut sa-mi raspunda. Concediul prenatal trebuielua cu 13 august(sambata ),deci imposibil, 15 august (luni, dar sarbatoare legala, Sf Maria), sau 16 august ?

Multumesc mult

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 2 years later...

Salut, am si eu o intrebare : vis a vis de legea care spune in ultimii 2 ani un an de zile muncit. Eu sunt in situatia asta: am muncit din oct.2017pana in nov.2018. In nov.2018 mi-am dat demisia si in decembrie am ramas insrcinata. Pot beneficia de indemnizatie? Si inca ceva...sotul ar vrea sa ia el prima luna de concediu de crestere al copiului ma afecteaza pe mine in vreun fel?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Corina, probabil se refera la faptul ca daca ii este ei afectata indemnizatia in cazul in care isi ia sotul ei prima luna de CIC. Eu stiu ca nu, ca se calculeaza indemnizatia 85% din veniturile pe cele 12 luni anterioare nasterii copilului, a persoanei care e in CIC. Da, poate varia cuantumul indemnizatiei, daca stai tu sau sotul, depinde de venuturile fiecaruia.

 

Cu dreptul la indemnizatie, se iau 24 de luni anterior nasterii copilului, din acestea min 12 trebuie sa fi lucrat. Inteleg ca dupa demisia din nov 2018 nu ati mai lucrat?

Daca ati ramas insarcnata in decembrie, atunci veti naste undeva in sfarsit de august - septembrie si atunci cred ca v-ati incadra pt indeminzatie.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

in ce oras locuiesti ? intra pe site-ul primariei si/sau al directiei de asistenta sociala si este posibil sa gasesti acolo toate informatiile.

 

"art.5 OUG 111/2010
Cuantumul indemnizației lunare prevăzute la art. 2 alin. (2) se majorează cu suma rezultată din aplicarea unui coeficient de multiplicare de 2,5 la valoarea indicatorului social de referință (ISR este 500 lei in prezent) pentru fiecare copil născut dintr-o sarcină gemelară, de tripleți sau multipleți, începând cu al doilea copil provenit dintr-o astfel de naștere.".

 

asadar vei primi 85% din media veniturilor nete din ultimele 12 luni anterioare nasterii + 1.250 lei .

 

https://www.bzi.ro/indemnizatie-crestere-copil-2019-ce-modificari-sunt-anul-acesta-cat-este-stimulentul-de-insertie-679116

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • 6 months later...

Bună seara, am si eu o întrebare.  Am lucrat cu contract de munca legal in perioada 24 iulie 2017 pana in 16 noiembrie 2018. În decembrie 2019 am rămas însărcinată, ( o sa nas la inceputul luni septembrie 2020) beneficiez de indemnizația de creștere  copil? Si daca nu ce as putea sa fac?

Mulțumesc!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...