Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Cont bancar copii-in ce valuta?


Recommended Posts

fa-ti timp si mergi la cele mai importante 3-4 banci de la noi, intreaba despre planurile de economisire pentru copii si/sau "banca pentru locuinte". 

apoi, dupa ce te documentezi (intrebi despre toate taxele si comisioanele posibile), vei putea lua decizia in deplina cunostinta de cauza.

mai exista varianta fondurilor de investitii, care au randament mai bun decat clasicele depozite. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 23
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Francul e o moneda stabila si puternica...dobanzile insa sunt mici...si tind spre 0...daca nu se va introduce in curand dobanda negativa...nu ma refer doar la franc...

 

Mada, nu are nimic de-a face ce s-a intamplat cu paritatea franc/euro...asta e alta poveste...francul s-a apreciat.. e aproape 1:1 cu euro...

 

Aici lumea investeste in imobile...

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Francul e o moneda stabila si puternica...dobanzile insa sunt mici...si tind spre 0...daca nu se va introduce in curand dobanda negativa...nu ma refer doar la franc...

 

Mada, nu are nimic de-a face ce s-a intamplat cu paritatea franc/euro...asta e alta poveste...francul s-a apreciat.. e aproape 1:1 cu euro...

 

Aici lumea investeste in imobile...

A mai pus cineva mai sus o intrebare foarte buna (se pare ignorata) vis a vis de valuta (moneda) in care obtine salariul....

Stabilitatea unei valute este in raport cu alte valute dar ce relevanta are vis a vis de moneda in care castiga cineva salariul pe termen lung?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mie mi se pare ca vorbind de economii e indicat sa cauti o valuta mai stabila DACA iti asumi costul valutar.

 

nu mai stiu care e inflatia in romania, dar daca consideram economisirea atunci ar trebui sa existe vreun fel de indicatie ca inflatia + comisioanele + piatza (produse de economisire care au incluse de fapt investitii) nu vor fi mai mari decat castigul nominal.

 

foarte grea decizie. noi am facut copiiilor asigurare privata de studii pe care am lichidat-o la plecare, am pierdut bani. cu mintea de acum insa gandesc ca pt studii in romania asigurarea/ investitia pt studii e inutila.

 

e greu de estimat ce se va intampla pe piatza produselor financiare si cum va merge inflatia.

 

sincer, nici eu nu stiu ce as face in cazul asta.

 

Edit: de fapt, am o idee dar e cu bataie lunga. daca te gandesti ca vor studia ai tai copii in strainatate, poate ar trebui sa te gandesti unde si sa economisesti in moneda tarii respective?

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Asigurarile astea pentru copii nu sunt precum pensiile private: cand aduni si scazi, la final, de fapt primesti mai putin decat ai dat?  (tinand cont si de devalorizarea monedei intre timp)

 

Mai ales daca vrei sa le desfiintezi inainte de termen, ramai cu mai nimic.

 

Eu cred ca pe termen lung e cel mai bine sa investesti divers: diferite valute + imobiliare usor inchiriabile si usor vandabile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

 

foarte grea decizie. noi am facut copiiilor asigurare privata de studii pe care am lichidat-o la plecare, am pierdut bani. cu mintea de acum insa gandesc ca pt studii in romania asigurarea/ investitia pt studii e inutila.

 

 

Da, in general daca lichidezi asigurarea mai devreme pierzi bani. Asigurarea are niste costuri care se amortizeaza cam in 5 ani.

Asigurarea pentru studii nu e inutila. Nici macar in Romania. E doar o formulare pentru o alta metoda de a economisi bani.

La sfarsit fii-mea va primii niste bani din care isi va putea plati facultatea in Romania sau afara (dar asta ne-o asumam noi) sau poate isi va lua masina.

 

Dar azi sunt optiuni si instrumente bancare de a pune deoparte pentru studiile copilului.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Noi am investit in valuta (euro + dolar) + imobiliare.

 

Cand am inceput investitia in dolar acum 10 ani am strans din dinti si am acceptat riscul de diferenta valutara. Am gandit ca o facem pe termen lung, am avut rabdare si nu am disperat cand dolarul era foarte jos.

Si acum il aud pe barbata-miu, harsit in domeniul petrolier: cat va exista petrol va exista si dolarul, cand va scadea barilul dolarul va creste.

Recunosc ca a mai atarnat in balanta si faptul ca sora mea e cetatean american.

 

Acum o luna cu x dolari nu puteam investi intr-o garsoniera (sa zicem) pentru ca pretul era in euro si paritatea 1.28, 1.29.

Acuma s-a schimbat socoteala. Am pierdut ani de zile la paritate, insa am castigat pe termen lung.

 

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...