Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Declaratie notariala sau nu - iesire din Romania, copil - SPLIT


Recommended Posts

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu te obliga sa-i faci pasaport romanesc.

Si nici un vames zelos nu poate opri un copil sa se alature parintilor la domiciliul oficial, atata timp cat circula cu pasaport strain.

Daca pe pasaportul american scrie Cosptel Popescu...da ,poate,ca legea nu face nicio precizare referitor la domiciliul actual al copilului.

 

E cetatean roman si gata...

 

Legea are multe non sensuri si multe chestii ilogice...eu personal am facut 3 cruci cind a impliniti copilul 18 ani!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu te obliga sa-i faci pasaport romanesc.

Si nici un vames zelos nu poate opri un copil sa se alature parintilor la domiciliul oficial, atata timp cat circula cu pasaport strain.

 

ba conform legii te obliga pt ca are din oficciu cetatenie romana iar legea e pt cetatenii romani....si ccopilul cu dubla cetatenie cat timp e in Romania cetatenia romana e cea care e luata in consikderare.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Viviana, daca nu ma crezi da un telefon la politia de frontiera si/sau pune pe soruta sa sune si la consulatul din los angeles.

 

mai ales pt cei care calatoresc in USA si fac escala in Europa, pun problema ca daca eu unde fac escala nu ma mai urc in avionul spre America sa mearga la tac-su...si rapesc copilul si raman in Europa.

 

asta e un scenario auzit tot de pe la consulat sau frontier...

 

legea asta era prin 2006 cand ni s-a intimplat noua...daca s-a mai scchimbat ceva, nu stiu ...imi cer scuze pt info eronanta.

 

la noi a mai fost problema ca nebunii de la frontiera...scuze ca zic asta...dar nu acceptau nici macar copia-fax...vroiau originalul [batcap] .

sotul meu atunci statea in los angeles si a putut imediat sa se duca la consulat si sa o faca fax de acolo ca in citeva ore aveam eu avionul...si astia de la frontiera, ca nu...ei nu accepta fax... vroiau ca cineva sa se urcce in avion si sa le aduca procura-original...ori sau sa fac eu drum dus intors....ori sa pierd biletele de avion sa astept procura in posta. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am mai avut discutia asta ...

 

Tu ai avut probleme pentru ca tu aveai pasaport romanesc si copilul american ...

 

Cand doua persoane se prezinta la frontiera cu pasaport strain atunci sunt cetatenii acelei tari. Nu se uita nimeni la nume, asta e irelevant ...numele poate fi romanrsc sau nu ...nu toate numele Romaniei se termina in escu si asta nu e un criteriu.

Te prezinti la vama cu pasaport strain, atunci esti strain.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

mi-au spus ca am nevoie de procura pana sa ma duc la aeroport, de fapt cu o zi inainte , cand am dat telefon sa confirm...si printer altele mi-au spus sa nu uit procura acasa. proccura, care procura ca habar nu aveam de ea.

 

desigur la aeroport puteau sa imi ceara sau nu procura...poate eram red flag eu cu pasap romanesc si el cu numele "...cu escu la sfirsit". dar legea e clara, e cetatean roman indifferent cu cine circula...si daca vor iti pot cere procura.

cine vrea sa se riste...sa se riste...poate are nu o cere cum s-au intimplat in "n" ccazuri...dar eeu va spun ca asa e legea.

 

da Viviana pasaportul se face la cerere, dar indifferent de pasaport pt copil cetatean roman cu /fara pasaport...treb procura sa iasa din tara. la fel cum treb procura sa obtina pasaport.

 

iti ia doar citeva minute sa dai telef la frontiera...sa vedem daca ss-a mai schimbat ceva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cred ca am mai avut discutia asta ...

 

Tu ai avut probleme pentru ca tu aveai pasaport romanesc si copilul american ...

 

Cand doua persoane se prezinta la frontiera cu pasaport strain atunci sunt cetatenii acelei tari. Nu se uita nimeni la nume, asta e irelevant ...numele poate fi romanrsc sau nu ...nu toate numele Romaniei se termina in escu si asta nu e un criteriu.

Te prezinti la vama cu pasaport strain, atunci esti strain.

 

 

buflea, am mai avut disccutia...si nu e asa, in ccazul cet cu dubla cetatenie...esti cetateanul tarii pe teritorul care te afli in primul rind.

 tu dacca faci ceva rau in Romania esti considerat cet roman nu American.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Michellino, cand te prezinti la vama cu un pasaport strain si cu numele Popescu, nu are dreptul nimeni sa spuna ca dupa nume esti roman, deci ai cetatenie romana ...ce Dumnezeu !!!

 

Cetatenia se dovedește cu acte legale, nu dupa nume si miros de roman. 

 

Tu, pentru ca aveai pasaport roman, inseamna ca te supuneai legilor romanesti care nu lasa nici un adult sa iasa cu un copil din tara fara dovezi.

 

Copiii mei cand pleaca in Romania cu bunicii sau alte rude, desi au pasaport american, calatoresc cu o persoana cu pașaport românesc.  Intotdeauna le-am dat procura notarizata aici 8n care noi, ambii părinți,  permitem aceasta calatorie.

 

Eu cand vin in Romania, aproape anual, calatoresc cu pasaport american. Copiii la fel ...niciodata, dar absolut niciodata nu am avut probleme ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...