Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Declaratie notariala sau nu - iesire din Romania, copil - SPLIT


Recommended Posts

Hai ca Buflea mi-a luat vorba din gura: exact asta voiam sa spun si eu, daca circul cu fii-mea si amandoua avem pasaport American pe ce baza ma opresc la frontiera sa ma intrebe de acte semnate si aprobate de sot sa scot copilul din R? Numai pentru ca ma cheama Popescu in pasaport american???

Sa zicem ca mergem cu absurdul pana acolo, as putea spune ca am renuntat la cetatenia romana. Doar n-o sa umblu cu dovada in buzunar.

 

Inteleg ca problema apare cand parintele care scoate copilul din R are pasaport romanesc, iar copilul orice pasaport. Atunci da, pot sa iti faca necazuri si sa iti ceara hartii doveditoare cate in luna si in stele.

Cand ne-au expirat noua pasapoartele romanesti am renuntat sa le reinnoim datorita modului in care se facea atunci. Consulatul din Chicago lucra doar cateva ore pe zi, si numai 2-3 zile pe saptamana, acte interminabile, scump si dura vreo 3 luni.

Pasaportul American l-am facut la posta si in 2 saptamani l-am primit acasa prin posta.

 

Revenind la Delia, daca are ajutorul parintilor atunci da, vad o mare usurare in programul ei zilnic. Cat despre birocratie o sa vada cum este si o sa se descurce...

Daca nu-I mai place se urca in avion si se intoarce la sot.

 

Mult success Freedelia indifferent de hotararea luata!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Michellino, cand te prezinti la vama cu un pasaport strain si cu numele Popescu, nu are dreptul nimeni sa spuna ca dupa nume esti roman, deci ai cetatenie romana ...ce Dumnezeu !!!

 

Cetatenia se dovedește cu acte legale, nu dupa nume si miros de roman. 

 

Tu, pentru ca aveai pasaport roman, inseamna ca te supuneai legilor romanesti care nu lasa nici un adult sa iasa cu un copil din tara fara dovezi.

 

Copiii mei cand pleaca in Romania cu bunicii sau alte rude, desi au pasaport american, calatoresc cu o persoana cu pașaport românesc.  Intotdeauna le-am dat procura notarizata aici 8n care noi, ambii părinți,  permitem aceasta calatorie.

 

Eu cand vin in Romania, aproape anual, calatoresc cu pasaport american. Copiii la fel ...niciodata, dar absolut niciodata nu am avut probleme ...

 

buflea de citiva ani de cind ne contrazicem pe tema asta...ai fi putut dda telefon la consulatul rom din ny ori la frontier din bucuresti si sa intrebi si sa te convingi.

 

poti sa ma iei pe mine la citi bani marunti vrei...eu ti-am spus ca asta e legea-asa cum era acum citiva ani si poate mai e si in prezent...face nu face sens se poate aplica oricand la orice ora de oricare lucrator vamal zelos.

 

ps. procura cred ca e pt copil -cetatean roman, chiar daca e scos de un parinte de cetatenie straina...are nevoie de procura celuilalt parinte -cetatean roman....

 

 

eu asa am inteles , as am vazut...asta va spun...cine ma crede bine, cine nu...nu...sa se riste ca nu o face pe banii si timpul meu.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am spus de "n" ori ca, orice copil cu parinti romani este considerat pe teritorrul romaniei -cetatean roman....indifferent de pasaportul cu care calatoreste, indifferent daca are certificate de nastere roman sau nu....

 

si pt orice copil cetatean roman-treb procura facuta la consulat de la celalat parinte ca sa fie scos din romania

Gresit. Cetatenia este data de actele corespunzatoare care le prezinta.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Sunt cetateni romani, in conformitate cu prevederile art. 5 alin 1 si 2 din Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane, copiii nascuti in urmatoarele situatii:

  • nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani;
  • nascuti pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
  • nascuti in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
 
deci nu scrie ca daca au certificate de nastere...sau au fost sau nu inregistrati....pur si simplu sunt din oficiu.
 
era sa pierd avionul pt procura assta.

 

 

 

Sunt cetateni romani, in conformitate cu prevederile art. 5 alin 1 si 2 din Legea nr. 21/1991 a cetateniei romane, copiii nascuti in urmatoarele situatii:

  • nascuti pe teritoriul Romaniei, din parinti cetateni romani;
  • nascuti pe teritoriul statului roman, chiar daca numai unul dintre parinti este cetatean roman;
  • nascuti in strainatate si ambii parinti sau numai unul dintre ei are cetatenia romana.
 
deci nu scrie ca daca au certificate de nastere...sau au fost sau nu inregistrati....pur si simplu sunt din oficiu.
 
era sa pierd avionul pt procura assta.

 

Cetateni romani este una si doar romani (de origine romana) este cu totul altceva. Exemplul dat de tine ca si dispozitie legala este corect insa motivatia ta ca parintii sunt romani deci si copilul lor este cetatean roman este falsa.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Daca dai peste un vames zeolos...da,poate produce efecte,ti-o baga la inaintare ca e cetatean roman prin nastere si deci se suspune legii romane.Indiferent ca acel copil e in stativele statului roman sua nu...el e cetatean roman si daca vamesul nu vrea ,nu-ti da drumul.

 

Legea nu face nicio precizare referitor la acest aspect,de fpat nu face mult precizari importante de altfel.

Gresit - Viviana are dreptate. Totul se reduce la documentele oficiale prezentate.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ba conform legii te obliga pt ca are din oficciu cetatenie romana iar legea e pt cetatenii romani....si ccopilul cu dubla cetatenie cat timp e in Romania cetatenia romana e cea care e luata in consikderare.

 

ba conform legii te obliga pt ca are din oficciu cetatenie romana iar legea e pt cetatenii romani....si ccopilul cu dubla cetatenie cat timp e in Romania cetatenia romana e cea care e luata in consikderare.

Unde scrie ca are cetatenie romana? In ce document?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Cetateni romani este una si doar romani (de origine romana) este cu totul altceva. Exemplul dat de tine ca si dispozitie legala este corect insa motivatia ta ca parintii sunt romani deci si copilul lor este cetatean roman este falsa.

Marius ce vrei sa spui,chiar nu inteleg ce vrei sa spui ca un copil nu obindeste automat cetatenia romana prin nastere(cind unu din pariti este roman)?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 ani barbatu se iintorcea din Rom cu baiatul cu pasapoarte britanice. La imbarcare un lucrator zelos i-a tinut vreo 20 de minute, spunind ca daca barbatul e nascut in Romania atunci sint amindoi cetateni romani si le trebuie procura, ca doar daca au renuntat la cetatenia rom nu mai sint cetateni etc. Barbatu se albise, s-a tinut pe pozitie, a spus ca suna la ambasada britanica, i-au lasat sa treaca in final, dar daca isi punea mintea putea sa-i tina acolo acolo pina pierdeau avionul. Legea e ambigua si interpretabila, daca n-ati avut probleme, nu-i timpul pierdut [:)]  si nu inseamna ca nu ati putea avea pe viitor. Cum bine a zis Lara, tineti ambasada on speed dial just in case.

 

Lara si daca sun la ambasada, ce pot aia sa faca, cum pot convinge lucratorul roman sa imi dea voie sa ma imbarc? Am sanse mari sa pierd avionul, nu?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...