Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Declaratie notariala sau nu - iesire din Romania, copil - SPLIT


Recommended Posts

Gresit - Viviana are dreptate. Totul se reduce la documentele oficiale prezentate.

Nu o da dupa cires si tu,daca unul dintre parinti are pasaport romanesc si copilul pasaport strain...automat si copilul se suspune legii romanesti,deci parintele trebuie sa prezinate procura.

 

Nu e obligatoriu ca si parintele sa aiba alta cetatenie,asta nu ar insemna ca legea sa fie impartiala pentru cei ce circula cu pasapoarte diferite.

 

oricum o asemena lege (cel putin necalara)nu am intilnit decit la noi...eu cum spuneam am scapat,urez restul calatorilor [pk] toate cele bune(eu plecam cu dosarul dupa mine ca nu stiam niciodata ce-mi va cere cineva desi la mine situatia era foarte clara)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Acu 2 ani barbatu se iintorcea din Rom cu baiatul cu pasapoarte britanice. La imbarcare un lucrator zelos i-a tinut vreo 20 de minute, spunind ca daca barbatul e nascut in Romania atunci sint amindoi cetateni romani si le trebuie procura, ca doar daca au renuntat la cetatenia rom nu mai sint cetateni etc. Barbatu se albise, s-a tinut pe pozitie, a spus ca suna la ambasada britanica, i-au lasat sa treaca in final, dar daca isi punea mintea putea sa-i tina acolo acolo pina pierdeau avionul. Legea e ambigua si interpretabila, daca n-ati avut probleme, nu-i timpul pierdut [:)]  si nu inseamna ca nu ati putea avea pe viitor. Cum bine a zis Lara, tineti ambasada on speed dial just in case.

 

Exact la genul asta de situatii m-am referit si eu,daca nu ni s-au intimplat,nu inseamna ca nue xista,doar ca n-ai dat peste vamesul portivit! [:-)))] [:-)))]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Acu 2 ani barbatu se iintorcea din Rom cu baiatul cu pasapoarte britanice. La imbarcare un lucrator zelos i-a tinut vreo 20 de minute, spunind ca daca barbatul e nascut in Romania atunci sint amindoi cetateni romani si le trebuie procura, ca doar daca au renuntat la cetatenia rom nu mai sint cetateni etc. Barbatu se albise, s-a tinut pe pozitie, a spus ca suna la ambasada britanica, i-au lasat sa treaca in final, dar daca isi punea mintea putea sa-i tina acolo acolo pina pierdeau avionul. Legea e ambigua si interpretabila, daca n-ati avut probleme, nu-i timpul pierdut [:)]  si nu inseamna ca nu ati putea avea pe viitor. Cum bine a zis Lara, tineti ambasada on speed dial just in case.

 

Lara si daca sun la ambasada, ce pot aia sa faca, cum pot convinge lucratorul roman sa imi dea voie sa ma imbarc? Am sanse mari sa pierd avionul, nu?

 

 

Letitia

Eu sunt chiar curioasa cum de unii sunt opriti si altii nu. Ce declanseaza excesul de zel? Locul nasterii? Numele?

E clar ca nu mintim nici unii nici altii. De aia sunt curioasa.

 

Si iarasi nu mai inteleg ce fac cu noi sau cu copiii daca nu ne lasa sa plecam? Ne dau vreo casa sociala? Ajutoare? LOL

Nu toti  mai au parinti / case in Ro.Unii poate vin din nostalgie....ca turisti.  Daca sotul e strain cum trimite procura( daca nu s-a facut inainte de calatorie ma refer)? Cum o face?

Ce se intampa cu o romanca de origine cu o alta cetatenie acum  mama singura din diverse motive.  Si nu are certificate de divort sau deces....se mai intampla ca unii viitori tatici sa nu fie interesati ca peste tot in lume.

Sa nu mai vb de taticii romani care calatoresc cu copiii si a doua sotie cu acelasi nume. O intreaba daca e mama naturala sau vitrega sau ii lasa sa treaca ca o familie pt ca ii cheama pe toti Popescu? Astea sunt intrebari pe care legea aia stupida nu le lamureste.

 

De ce la noi ca la nimeni?Ce se intampla daca or mai fi legi din astea si prin alte tari? Cum ar fi ca nenea din Thailanda sa ma suspecteze ca fur copilu' de la sotul tailandez ( care evident nu exista) doar ca s-a nascut copilul acolo.El imi zice pe limba lui  eu nu inteleg ce ne facem??

Ambasada poate sa  sa intervina daca un cetatean este impiedicat sa se intoarca in tara lui . Prin telefoane sau fax/email de curtoazie care le reaminteste ca pasaportul da dreptul la libera circulatie cetatenilor lor. Ma gandesc ca asta nu pica bine la seful celui care va opreste.Intotdeauna cereti sa vb cu un superior.

Caz concret nu stiu dar sigur nu vor spune ca nu se baga. Sanse sa pierzi avionul probabil ca exista depinde cum se desfasoara lucrurile.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lara...pentru mine de exemplu(desi eu aveam si procura de la taica sau)a fost simplu ,ca iti trebuie doar hotarirea de divort defintiva si irevocabila.

 

 

In caz de deces se prezinta certficiatul de deces al celuilalt parinte ,cel mai complicat este cind copilul circula doar cu unul dintre parinti,si in cazul celor divortati ca acum e custodie comuna.

 

Sora mea face de exemplu procura de fiecare data,desi uneori o cere ,uneori nu.Copilul circula cu pasaport nemtesc.

 

Insa decit sa te opreasca in vama,sa pierzi avionul,sa cheltui cu procura facuta la urgenta de tatal ramas in tara...multi prefera s-o faca si gata,au scapat de stress.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Da...in orice stat din lumea asta,pentru Romania sunt multe puncte cu asterix! [:)]

Cum ar fi? Concret te rog. 

 

La celelalte raspusuri ale tale nu am dat inca odata un raspuns (m-as fi repetat) asa incat e suficient sa recitesti ce am scris daca doresti. Vad multe speculatii verbale pe aici si confuzii si afirmatii generale ambigue gen ciorba de termeni. In fine. Legea e foarte clara, se poate citi, nu sunt ambiguitati. Pe scurt si fara 1.000.000 de teorii daca te prezinti la frontiera de stat  cu documente romanesti se aplica dispozitiile legale pentru cetatenii romani, in caz contrar se aplica dispozitiile legale pentru cetatenii EU sau nonEU dupa caz in functie de cetatenia rezultata din documentul prezentat politiei de frontiera. Restul sunt speculatii personale.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Marius ai citit ce s-a intamplat la Cluj?

In vara, prietena mea cu pasaport frantuzesc a fost luata la trei de vames sa arate procura copilului. Ea (desi calatorea cu sotul, care era un pic mai in spate la coada), a spus ca nu are, ca e frantuzoaica etc. LA care titpul o intreaba daca a renuntat la cetatenia romana, ea a spus ca nu si i-a bagat legea sub nas. Esti cetatean roman, si copilul e, fara procura nu iesi! Ea a iesit, ca era cu sot .... altii nu avut acelasi noroc

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Nu toti  mai au parinti / case in Ro.Unii poate vin din nostalgie....ca turisti.  Daca sotul e strain cum trimite procura( daca nu s-a facut inainte de calatorie ma refer)? Cum o face?

2. Ce se intampa cu o romanca de origine cu o alta cetatenie acum  mama singura din diverse motive.  Si nu are certificate de divort sau deces....se mai intampla ca unii viitori tatici sa nu fie interesati ca peste tot in lume.

3. Sa nu mai vb de taticii romani care calatoresc cu copiii si a doua sotie cu acelasi nume. O intreaba daca e mama naturala sau vitrega sau ii lasa sa treaca ca o familie pt ca ii cheama pe toti Popescu? Astea sunt intrebari pe care legea aia stupida nu le lamureste.

1. Cunoasterea si obligatia de a respecta toate dispozitile legale ale unui stat de catre o persoana care viziteaza acel stat se aplica oriunde si oricui. Este culpa persoanei indiferent de persoana si indiferent de tara in care a decis sa intre daca nu a cunoscut sau a cunoscut dar nu a respectat legile acelui stat si asta este egal valabil pentru orice tara din lume si implicit in mod identic si pentru Romania. Deci ai obligatia de a cunoaste si de a respecta legile statului pe care il vizitezi sau in care intri fie Franta, Ungaria, Thailanda sau Columbia.

2. Ce se intampla cu cine? Cu ea? pai are pasaport legal. Se aplica legea in functie de pasaportul prezentat in frontiera. Ce relevanta are statutul civil? Este irelevant divortata, nedivortata, nemaritata, vaduva nu are nici o relevanta pentru ea si nici pt ofiterul de politie de frontiera.

3. Sa o intrebe de ce? Daca te referi la copii acestia au pasaport sau certificat de nastere si ambele sunt eliberate de autoritati doar in baza actelor de identitate in original ale parintilor minorului. Pentru politia de frontiera este suficienta prezentarea lor. Daca persoanele insotitoare nu sunt parintii minorului conform actelor prezentate atunci trebuie procura din partea paritelui(parintilor dupa caz) prin care imputernicesc in mod explicit persoana insotitoare de a scoate si de a reintroduce minorul in termenul precizat in imputernicire. Nimic nou nimic neclar.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...