Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Declaratie notariala sau nu - iesire din Romania, copil - SPLIT


Recommended Posts

Marius ai citit ce s-a intamplat la Cluj?

In vara, prietena mea cu pasaport frantuzesc a fost luata la trei de vames sa arate procura copilului. Ea (desi calatorea cu sotul, care era un pic mai in spate la coada), a spus ca nu are, ca e frantuzoaica etc. LA care titpul o intreaba daca a renuntat la cetatenia romana, ea a spus ca nu si i-a bagat legea sub nas. Esti cetatean roman, si copilul e, fara procura nu iesi! Ea a iesit, ca era cu sot .... altii nu avut acelasi noroc

Nu are relevanta cetatenia ei nu stiu de ce tot o amestecati, este vorba de un minor probabil cu acte romanesti care paraseste teritoriul statului roman. In raport cu acest minor se discuta si cu actele prezentate. Poate sa aiba si cetatenie senegaleza ea.... este total irelevant.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 252
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Nu are relevanta cetatenia ei nu stiu de ce tot o amestecati, este vorba de un minor probabil cu acte romanesti care paraseste teritoriul statului roman. In raport cu acest minor se discuta si cu actele prezentate. Poate sa aiba si cetatenie senegaleza ea.... este total irelevant.

Marius,citeste cum trebuie...este vorba de minor ,cetatean strain,deci care circula cu documente straine.,ce trece frontierele romanesti,insotit de parinte cu cetatenie si acte romanesti.

 

La prima intrebare tot nu te-am inteles...e sua nu cetatean roman prin nastere ,un copil ce are unul dintre parinti romani?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1.Marius,citeste cum trebuie...este vorba de minor ,cetatean strain,deci care circula cu documente straine.,ce trece frontierele romanesti,insotit de parinte cu cetatenie si acte romanesti.

 

2. La prima intrebare tot nu te-am inteles...e sua nu cetatean roman prin nastere ,un copil ce are unul dintre parinti romani?

1. Daca din actele minorului rezulta faptul ca cel putin unul dintre parinti este cetatean roman atunci se aplica legea cu privire la tranzitul frontierei de stat pentru cetatenii romani deoarece minorul are cetatenia romana prin lege. Ca mai are sau nu si o alta cetatenie este irelevant. Ce anume nu iti este clar?

2. Acuma ma faci sa devin rau. Am mai scris exact mai sus ca unele va exprimati in mod defectuos si faceti ciorba de termeni.(Michelle de exemplu - iar acum si tu).Am mai raspuns la intrebarea scrisa de tine identica cu a lui Michelle. In fapt regasesti raspunsul meu si la punctul 1 de mai sus. E aiurea sa tot repet ca la gradinita.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Adica tot nu m-ai lamurit...multumesc oricum! [:D]

 

 

De ce sa se aplice legea romaneasca pentru un copil cu cetatenie straina...daca nu se aplica(ca eu cam asa pricep din ce spui tu)legea cetateniei dobindite prin nastere?

 

Ma rog,nu inteleg ce vrei sa ne transmiti...oricum multi dintre noi au avut probleme la granita datorita unei legi,care nu are specificatii clare.

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

1. Adica tot nu m-ai lamurit...multumesc oricum! [:D]

 

 

2. De ce sa se aplice legea romaneasca pentru un copil cu cetatenie straina...daca nu se aplica(ca eu cam asa pricep din ce spui tu)legea cetateniei dobindite prin nastere?

 

3. Ma rog,nu inteleg ce vrei sa ne transmiti...oricum multi dintre noi au avut probleme la granita datorita unei legi,care nu are specificatii clare.

1. Nu am ce sa-ti fac. Asta e.

2. Legea se aplica pentru orice persoana care ajunge la frontiera de stat la fel. Spune concret cazul si raspund concret.

 

In esenta ca sa nu tot ne invartim la nesfarsit se pune o singura intrebare:

Are copilul minor cetatenia romana?

Da sau Nu.

Daca raspunsul este Da se aplica legislatia corepsunzatoare cetatenilor romani.

Daca raspunsul este Nu se aplica legislatia pentru cetenii straini defalcat (EU sau nonEU).

Este banal de inteles.

Nu are nici o relevanta si nu intereseaza pe nimeni daca  are sau nu si o a doua a treia a N-a cetatenie in paralel cu cea romana.

 

3. Nu inteleg de ce te exprimi la plural? Nu vorbesc unui auditoriu cand iti raspund tie personal.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Numai sa nu divaghezi iar.

Nu stiu ce consideri TU divagatie,cert este ca eu nu am inteles nimic din raspunsurile tale,tu te faci ca nu pricepi cazurile expuse de forumisti,iar pe mine personal deja problema nu ma mai preocupa.

 

Vad ca ai editat si ai mai facut niste adaugiri...oricum nici ele nu dau raspunsurile cerute.

 

Paste fericit! [berica]

 

edit Acel "banal de inteles"il aplica si vamesii zelosi...exact pe acelasi principiu . [smulgpar]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mei NU au acte romanesti. NU au pasaport romanesc, NU au certificat de nastere romanesc. NU au CNP. Eu NU mai circul cu pasaport romanesc de 8 ani, de cand a expirat, doar cu cel britanic. Dar pe pasaportul britanic scrie ca m-am nascut in Romania. Deci automat copiii mei cu pasaport britanic, atata timp cat circula cu mine - care circul tot cu pasaport britanic dar pe care scrie ca m-am nascut in Romania, apar ca cetateni romani, desi ei nu au nici macar un act romanesc. Deci legal da, orice ofiter de frontiera poate sa ceara procura. Aia pe care nici macar nu o pot obtine de la un avocat local (la fel ca si procurile pe care le scoatem cand trimitem copiii la bunici in Franta), ci trebuie avizata de consulat sau de ambasada. De aceea ne-am propus ca, pe cat posibil, in Romania sa venim toata trupa - adica si eu si sotul cu ei, sa evitam problema asta.

 

Culmea, daca ar calatori cu sotul doar - ar aparea doar ca minori britanici care circula cu pasaport britanic, insotiti de tatal lor, cetatean britanic nascut in UK. Deci nu le-ar trebui nici un fel de procura - doar daca s-ar gasi sotul destept sa le atraga atentia ca nevasta, mama copiilor, e de origine romanca.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Copiii mei NU au acte romanesti. NU au pasaport romanesc, NU au certificat de nastere romanesc. NU au CNP. Eu NU mai circul cu pasaport romanesc de 8 ani, de cand a expirat, doar cu cel britanic. Dar pe pasaportul britanic scrie ca m-am nascut in Romania. Deci automat copiii mei cu pasaport britanic, atata timp cat circula cu mine - care circul tot cu pasaport britanic dar pe care scrie ca m-am nascut in Romania, apar ca cetateni romani, desi ei nu au nici macar un act romanesc. Deci legal da, orice ofiter de frontiera poate sa ceara procura. Aia pe care nici macar nu o pot obtine de la un avocat local (la fel ca si procurile pe care le scoatem cand trimitem copiii la bunici in Franta), ci trebuie avizata de consulat sau de ambasada. De aceea ne-am propus ca, pe cat posibil, in Romania sa venim toata trupa - adica si eu si sotul cu ei, sa evitam problema asta.

 

Culmea, daca ar calatori cu sotul doar - ar aparea doar ca minori britanici care circula cu pasaport britanic, insotiti de tatal lor, cetatean britanic nascut in UK. Deci nu le-ar trebui nici un fel de procura - doar daca s-ar gasi sotul destept sa le atraga atentia ca nevasta, mama copiilor, e de origine romanca.

Lasa ca vine marius si te contrazice... [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...