Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

Ce se mai intampla in politica romaneasca?


Recommended Posts

Eu a trebuit sa îmi dublez volumul de munca astăzi.Dintr-o zi normala incasam cam 300 clienți(supermarket de cartier,cu multi pensionari,care vin de 4-5 ori pe zi pt o pâine ,un ardei iute sau o apa.Astăzi am bătut aproape 450 bonuri(150  in plus)ca sa acopar bănuțul pe care nu il lua nimeni(preturile au 99 in coada)Maine am zis ca îmi bag picioarele si fiecare bănuț de pe casa il var in cutia milei pt nu stiu ce Ong!Ii umplu pe ăștia cu 1 ban dar nu mai pierd timp cu tipărit bon pe bacșiș!

Nu stiu ce sa zic.

150 bonuri cu sume ultra mici pentru 300 clienti este imens si ca urmare e posibil ca abordarea sa fie gresita.

 

Vad ca o solutie ai gasit. Sunt pentru cutia milei. (Io nu am vazut la mine in sat asa ceva.) Dar cred ca va apare o solutie si pentru aceste cazuri. Eventual de citit legea mai bine. Am vazut ca pe TVR1 sunt tot felul de emisiuni unde se discuta serios pe diverse subiecte din actualitatea romaneasca (imi pare mie).

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 56
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

mie imi place asta cu TVA are mica influenta in pretul produsului. Daca ar creste TVA 1% imediat s-ar scumpi totul ca procentul de TVA, plus cresterea de la transportator, plus cresterea de nu stiu unde. Cand e de scazut nu il mai vezi.

 

Ultima gogoritza am sesizat-o cascand ochii la TV-ul romanesc nu stiu care la un reportaj intr-o benzinarie si sesizasera astia ca pretul benzinei tot creste usurel ban cu ban. Si raspunsul destept al nu stiu caruia, perfect acceptabil pt reporter si oamenii de la volan (din care unii spuneau ca nu au mai facut un plin de ani de zile , deci se uitau la maruntis in buzunar) era ca pretul benzinei creste din cauza cresterii pretului titeiului. am ramas cu gura cascata , cred ca Romania e singura tara din lume in care nu s-a auzit ca pretul titeiului a scazut la jumatate fata de anul trecut. Scadere invizibila in pretul benzinei, dar cresterile microscopice de 1-2 dolari acum se vad 100% . si ce senin accepta toata lumea 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

da, accepta preturile la benzina pentru ca nu sunt informati si pentru ca NU stiu altceva decat sa ridice din umeri.

Si pt ca nu au ce face.  Daca toate benzinariile au preturi similare, ce poti face ? Am nevoie de masina, e vitala pt mine. Ce pot sa fac in afara de sa cumpar benzina, asa, la pretul care este?  Da-mi tu o solutie, si o pun in aplicare. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Administrators

Laura, solutii nu pot fi decat daca exista solidaritate.

Adica, nu se poate da o solutie unui posesor auto - ei trebuie sa se organizeze, sa protesteze, sa boicoteze. Stiu ca e ceva pur teoretic ce iti spun insa cand au fost alstfel de actiuni facute de posesorii de masini in alte tari, ele s-au bazat pe actiune comuna si nu individuala. [flo2]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 cred ca Romania e singura tara din lume in care nu s-a auzit ca pretul titeiului a scazut la jumatate fata de anul trecut. Scadere invizibila in pretul benzinei, dar cresterile microscopice de 1-2 dolari acum se vad 100% . si ce senin accepta toata lumea 

 

S-a auzit, a scazut semnificativ pretul la carburant cand a scazut pretul titeiului cu cateva luni in urma. Acum insa incepe sa creasca incetisor.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

. Scadere invizibila in pretul benzinei, dar cresterile microscopice de 1-2 dolari acum se vad 100% . si ce senin accepta toata lumea 

Nu a fost dleoc invizibila scaderea. Eu luam motorina cu 6,2 Lei/litru (aproximativ) iar dupa scadere era 5,3 Lei (tot aprocximativ).

O sa caut bonuri sa-ti spun exact. Insa cu siguranta scaderea a fost semnificativa, la mine un plin a ajuns sa coste cu aproape 100 Lei mai putin.

 

Deci nu inteleg de ce spui ca a fost invizibila scaderea...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Laura, solutii nu pot fi decat daca exista solidaritate.

Adica, nu se poate da o solutie unui posesor auto - ei trebuie sa se organizeze, sa protesteze, sa boicoteze. Stiu ca e ceva pur teoretic ce iti spun insa cand au fost alstfel de actiuni facute de posesorii de masini in alte tari, ele s-au bazat pe actiune comuna si nu individuala. [flo2]

Aici la noi intervine guvernul si ii pune cu botul pe labe pe producatorii si furnizorii astia mari de produse vitale cum ar fi petrol, energie electica, gaz. Pe gigantii astia i-ar durea la basca de boicotul oamenilor de rind, statul ar trebui sa-i ia la intrebari de ce daca pretul benzinei a scazut peste tot in lume in Romania asa ceva nu s-a intimplat?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Participă la discuție

Poți posta acum și te poți înregistra mai târziu. Dacă ai un cont, autentifică-te acum pentru a posta cu contul tău.
Notă: postarea ta va necesita aprobarea moderatorului înainte de a fi vizibilă.

Oaspete
Răspunde la acest subiect...

×   Lipire ca text formatat.   Lipește ca text simplu în schimb

  Sunt permise doar 75 de emoji.

×   Linkul tău a fost încorporat automat..   Afișează în schimb ca link

×   Conținutul tău anterior a fost restaurat.   Șterge editor

×   Nu poți lipi imagini direct. Încarcă sau inserează imagini dintr-un URL.

Se încarcă...

×
×
  • Adaugă...