Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Dezvolta putin ideea, te rog...

Deci le pui in sac special, le videzi/micsorezi (cu aspirator?).

Cum arata hainele la devidat? Sifonate rau? Botite? Sau normale?

 

CONCEDIU

La noi se intampla asa: plecam de acasa cu hainele puse 'normal' in bagaj. Si cu 1-2 pungi de vidat in fct de cat de mare e punga.

in concediu cumparam diverse prostioare, cadouri si chiar hAine.  [batcap] prin urmare in ultima zi bagajul este mai mare decat valizele. Asa ca incepem cu hainele murdare pe care  le vidam primele, apoi hainele proaspat cumparate (tot 'murdare' dpmdv ca imi place sa le spal inainte sa le port prima data) si daca chiar nu mai e loc si ne-au ramas haine curate, le vidam si pe alea. In general nu ne raman multe haine nepurtate.

 

da, punga/ sacul se videaza cu aspiratorul. Ptr 10 lei/ 2 euro se gaseste mereu o tanti de la curatenie care sa iti imprumute aspirator  [:)] , asta nu a fost niciodata o problema. 

 

La devidat sunt botite. Cu cat videzi mai tare cu atat sunt mai botite, de asta incepem cu murdarele ca nu sufar daca ajung cu ele acasa botite.

NB or sa traga greu la bagaj, ajuta la volum dar nu si la greutate

 

 

HAINE MIGRATOARE

cand trimit haine in Ro la fel fac: le videz ca sa ocupe putin spatiu. Sunt in general haine de dat si cei care le primesc si le calca singurei. Sau sunt hainele Patriciei si pana ajung sa le folosesc la Saltaricea mai trec niste ani si vor fi respalate si calcate cand e nevoie.

 

 

TRANSHUMANTA

ptr ca nu avem loc in casa sa tinem in dulap si hainele de vara si pe cele de iarna, prin rotatie le bag in sertare/ rafturi greu accesibile cand le trece sezonul. Tot vidate. Aici nu ma deranjeaza sifoneala ptr ca atunci cand le scot oricum le spal. Desi le pun curate la pastrat, au un miros de statut dupa 4-5 luni in care nu a intrat aer la ele. Ptr hainele de iarna mai ales, care sunt mai voluminoase, e o solutie buna. Idem ptr pilota de vara/ iarna, care primesc acelasi tratament.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

precum bones, bella :) asa si eu.

 

da' asta nu inseamna ca nu va apreciez, da?

Aqai [flo2]

da probabil ca de asta imi place si mie de Bones, ma pot indetifica la anumite emotii, am crescut cu multe traume de ex la a ma bucura de viata si a aprecia o gluma chiar si a rade a trebuit sa invat sa ma autoeduc, da stiu ...eu nu stiam sa rad la 17 -18 ani [fri]si la fel ma simt incofortabil cand primesc complimente le neg imediat  [batcap] 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

nu faci nimic. e cel mai sanatos sa lasi doi oameni sa decida , ei pt ei.

 

acu vorbesc la modul general:

 

cand doi oameni sunt indragostiti si parintii& co le zic ca nu e ok legatura lor, ei coalizeaza impotriva celorlalti si uita de ei, si de interesele lor comune. si cand ceilalti dispar din jur ( nu ma refer ca mor, doamne fereste) ci ori se muta impreuna, ori se casatoresc, apar problemele lor sau nu, si apoi isi dau seama ca nu e totul roz sau da. Ei trebe sa decida.

 

pe de  alta parte, daca nu sunt probleme majore: drog &alcool etc..nici nu as spune ca nu imi place individa..pt ca ii induc o stare si vreau sa o descopere singur.  Poate ca nici io nu am dreptate.

 

io nu m-as fi maritat cu cumnatul meu nici sa ma pici, nici sormea cu al meu..si mda suntem surori.

 

si, acu sa inchid ca plec la servici, nu inainte sa va zic, ceva ce pe mine m-a luminat. Noroc cu Kari, care a scris de Revelionul Luisei in Grecia. Dupa, nu i-a mai trebuit baiatul.

 

Oricum, teoria nu te pregateste. Dar sa na bucuram ca copii sunt sanatosi si iubiti si indragostiti. Si ce frumos e [:p] [hippi]

[flo2] impart punctul de vedere [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, am vrut sa-ti spun sa luati legatura prin telefon cu agentiile astea. De multe ori aceste case nu mai ajung pe site, sau ajung cind sint deja date, sau under contract. Agentii primesc casa si apoi telefoneaza clientii care sint inscrisi cu ei, pe listele lor. S-ar putea sa te poti inscrie cu ei online, completezi un formular si s-ar putea sa te sune ei sa te intrebe ce si cum.

Asa e si cind cumperi casa. Casa pe care am cuparat-o noi nu era listata, ne-a sunat agentul si ne-a aratat-o cind a fost disponibila

 

Rufus am sa ma uit la aerele alea fixe, sint curioasa daca in pretul ala era si manopera, care e scupa a-l dracu aici. Poate fi citeva sute de lire.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna de dimineata mea cu nor si zapuseala,

 

Mai, e un frig aici la birou, de mi-au inghetat picioarele …si cum ma incearca o cistita, cred ca o sa ma pipi usturator in curand. Si afara clocoteste totul …asta nu imi place la americanii astia, totul este in extrem … in orice incapere intrii, fie ca e autobuz, metrou, magazin sau birou, e viscol …sufla aerele astea de zici ca e iarna … iesi afara, totul clocoteste. In plus, e umed si nu e soare …vroiam sa ii spun lui XIO ca la noi, nu se racoreste cand ploua … poti sta lejer in ploaie, e aceeasi umiditate si aceeasi temperatura.

 

Tot lui XIO … lacurile astea de te muti tu (din cauza de insecta, sanchi) sunt lacurle acelea “anatomice” …mda, si eu m-as tot muta in conditiile astea.[:D][:D][:D]

 

Dna Bond, si pe dentistul meu, vietnamez, tot Bula il cheama (aka Bui) [:)] …si cum pe al meu il cheama Bula de 2 ani, de cand ma duc la el, te-as pune sa imi ceri scuze ca ma copiezi …[:D]

 

Intrebari :
- Chiar asa, gandim la fel, mai ales despre altzii ??? [:D] ...oare ar trebui sa ne bucure sau sa ne sperie chesita asta ??

- Oare “Bui” este un fel de “Popescu” vietnamez, de pe toti ii cheama asa ?

 

 

Corina, habar n-ai ce bine ai venit cu detaliile alea de la Jupiter. Copiii sunt la Tismana …aseara au mancat la hotel, dar le-am spus acum sa se duca la Barina. Stiu terasa aia, o stiu si copiii, mancam la ea anul trecut. Am notat si Rustik, dar nici unul dintre ei nu sunt mari amatori de peste …terasa aia mexicana se numeste Margarita ? Cineva de la hotel i-a spus maica-mii ca e foarte, foarte scumpa.

Am emotii cu plaja de acolo. Anul trecut era  infiorator de aglomerata, nu aveai loc sa arunci un ac …si e lata plaja aia. Sper sa nu se piarda …desi copiii stiu sa se intoarca la hotel ...sau cel putin asa cred ..

Cat este camera la Cometa ? Ma uitam acum ca a crescut mult dolarul fatza de RON …mama a platit sejurul asta 800 RON pe 6 nopti cu breakfast inclus … am transformat azi in dolari si imi iese sub $200 … Wow !!! Fantastic de ieftin ….oare prind si eu o camera la Cometa ta, la sfarsitul lui August ? Dar nu vreau sa o book de acum ca nu stiu cand imi termin dintii la Neamtz .

 

Eu nu am folosit niciodata saci vidati … am auzit vag de ei, dar nu m-am gandit ca sunt atat de populari … s-or gasi si la noi daca zice Helbambina ca americanca avea …
Helbambino, la noi, pentru virus la stomac se recomanda Gatorade …nu stiu daca exista si la voi. Este cica o bautura pentru sportivi, care are electroliti …

 

Eu stiu cazuri in care EL, baiat de nota 10, s-a indragostit de o EA, care a ramas repetenta ca cica e depresata,  din cauza asta nu se duce la college si probabil ca nici nu o sa se duca ever, i-a spus ca il asteapta acasa sa se casatoreasca si sa devina hosewifa lui ( [fri] ), dar pana atunci a decis ca isi doreste o relatie “deschisa” si prin urmare s-a dus la prom cu altcineva, in timp ce el nu s-a dus deloc, desi el gradua si ea repeta clasa … cand el se duce pe la vreo petrecere fara ea, il suna, il cheama, il iubeste …ce sa spun, ti se rupe inima de mama sa vezi cum isi bate joc una de copilul tau … si cand vine si dintr-o familie total, dar absolut total diferita de mentalitatea familiei tale, iti vine sa iti rozi unghiile … deci DA, chiar exista situatii in care cei doi nu sunt potriviti unul pentru altul si nu isi dau seama de asta, ca nu toti suntatat de analisti la 17-18 ani ... si copilul tau poate fi in postura de a fi tras in jos. Stiu ca nu e nimic de impus, de fortzat …intrebarea este, macar parerea ti-o poti spune ca parinte …ai voie sa ti-o argumentezi, ca deh, argumentele o sa cam dea in Zana … [alcool]

 

Ioana, mult a fost, putin a ramas …si foarte mult mai ai de acum inainte !!! [flo2] 

Mie mi s-au spart niste vene pe picior … este o chestie ereditara, toata familia mamei mele, ea inclusiv, sufera de varice … eu nu am din alea buboase, nici mama nu are, dar nu stiu, se sparg venele astea, arata ca niste vanatai …daca apas insa pe picior, ma doare, exact ca la vanatai … Rox, sau care mai stiti … ar trebui sa dau cu ceva ? Am Voltaren acasa, o fi bun ?

 

P.S. Aqai, Soro …felicitari pentru tuse !!! [:D][:D][:D]

Editat de
Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

despre mancare

 

of pot sa zic ca si eu am crescut cu conceptia"mancarea nu se arunca" e pacat sa ao arunci, trebuie sa mananci tot, sa nu risipesti, in teorie sant de acord...in practica e cu totul alta poveste, mai ales cand esti in familie

daca pana a ma casatori nu era o problema, dupa a inceput sa fie, ca ramaneam cu macare si sa nu o arunc ajungeam sa manac pana cand metabolisumul meu a zis gata ...te ingrasi [:)]

asa ca am inceput sa am o dilema mananc sa nu arunc mancare=ingrasat sau arunc mancare=sanatate

am incerc orce la  a cumpara mai putin sau incerca sa ma administrez mai bine, fara rezultat si va spun si de ce [:)]  fiecare are un regim separat, eu cu alergiile mele si restrictii, sotul e tot timpul in schimbari culinare, ma trezesc ca dupa ce am gatit un fel si a mancat de 2 ori sa imi zica ca el vrea alceva sau acum e pe salate acum pe supe [batcap] si raman cu mancare care nu stiu ce sa fac cu ea, uneori o mai congelez dar si asa sant mofturosi, asa ca prefer sa o arunc ca sa nu ma imbolnavesc cu nervi sau cu mancare care am alergie( da inainte mancam tot pe principiul nu arunc ca tot eu sa sufar de n simptome FU.IT mai bine o arunc [:-)))]

 

si legat tot de mancare [:)]

am asa o mare dorinta, poate in viitor o sa se vina cu o nevoie de schimbare de decor, eu filozofez mult si am ajuns la concluzia ca e o mare risipa de timp si resurse mancarea asta, de la a merge si cumpara timp+benzina, la gati timp+apa+gaz , mai bine ar veni prin posta o comanzi prin internet [:)] si aceasta mancare sa fie ajustata dupa nevoi nutritive si medicale, imi imaginez asa ca pe nite batoane proteice diverse, unele din fructe, altele vegetariene sau proteice dupa nevoie si regim ar fi super in opinia mea, cu nu ar fi pe piata aceste batoane, sant dar din punctul meu de vedere si in cunostinta de cauza inca nu suplinesc anumite nevoii dietetice si nutritive [:)]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...