Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Eu am pusee de gatit. Am perioade in care imi place, fac retete noi, imi si ies  [:)] , si e o placere sa vad cum din niste ingrediente iese ceva misto. Si am si perioade in care nu am chef si gatesc cam aceleasi mancaruri saptamanal. Nu imi plac mancarurile semi-preparate sau gata facute pe care tebuie sa le incalzesc eu, dar am de rezerva 1-2 pizza in congelator. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Ce pizze sunt alea de va incap in congelator ? Sau aveti congelator din ala separat de frigider ?

 

Congelatorul meu are in general, paine (pe care as vida-o ca tare mult loc ocupa), carne tocata, friptura de grill, o carne de supa, mazare, o portie de carnati si/sau o portie de mici si fructe congelate ...Pe usa congelatorului am unt, ierburi (patrunjel, marar, leustean) ...si cu asta s-a umplut. Nici vorba sa am loc sa pun o pizza ...

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am cules buruieni ... de la florile din fatza am smuls 2 ore, le-am curatat perfect.

Ce inseamna sa nu ai altceva de facut, sa nu ai alta grija ... barbatul era mancat, copiii nu sunt ... m-am pus in genunchi si doua ore mai tarziu florile din fatza aratau in sfarsit "curate".

 

Tot aseara am sortat toate hartiile de la scoala, aduse de copii la sfarsitul anului ... apoi am cautat cutia in care tin "lucrarile" din fiecare an si desigur am inceput sa ma uit prin ele ... Doamne, ce stare mi-au produs ... sa vedeti cum desenau cand erau in K, sa vedeti cum scriau in clasa I ... scriau fonetic si profesoara scria pe dosul paginii ce propozitie ar fi trebuit sa fie acolo.

Incepand cu clasa a 2 a, au caiete de compozitie ... ii pune in fiecare dimineatza sa scrie ceva, sa incete sa se exprime in scris ... citeam pe acolo, cate chestii dau din casa, ca normal nu stiu sa scrie decat despre ce fac cu familia ...daca citesti cu atentie, cred ca poti afla mecanismul de functionare al fiecarei familii, numai din povestile lor ...si nu scriu cu acuze, nu judeca, ce stiu ei sa judece ...scriu totul chiar si chestii indoielnice, ca pe ceva cotidian.

 

Voi tineti hartiile, proiectele de la scoala ? Pe toate, sau le triati ?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Elyda, am vrut sa-ti spun sa luati legatura prin telefon cu agentiile astea. De multe ori aceste case nu mai ajung pe site, sau ajung cind sint deja date, sau under contract. Agentii primesc casa si apoi telefoneaza clientii care sint inscrisi cu ei, pe listele lor. S-ar putea sa te poti inscrie cu ei online, completezi un formular si s-ar putea sa te sune ei sa te intrebe ce si cum.

Asa e si cind cumperi casa. Casa pe care am cuparat-o noi nu era listata, ne-a sunat agentul si ne-a aratat-o cind a fost disponibila

 

Rufus am sa ma uit la aerele alea fixe, sint curioasa daca in pretul ala era si manopera, care e scupa a-l dracu aici. Poate fi citeva sute de lire.

 

 

Am facut asta pana la urma.Dar deocamdata tot ce ne-a trimis  a fost "pe langa" ceea ce am cerut.

Sper sa rezolvam pana la urma cu bine problema asta.As vrea un apartament frumos  si nou,nu o vechitura intunecata si scumpa.Sa avem unde sa stam daca ne ducem in vizita noi sau parintii celuilalt .

Problema este ca noi avem la dispozitie doar luna iulie,pentru ca in august Londonezul  vine acasa si Bulă;)  o sa fie in Vietnam. 

 

Mulțumesc. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Aseara am cules buruieni ... de la florile din fatza am smuls 2 ore, le-am curatat perfect.

Ce inseamna sa nu ai altceva de facut, sa nu ai alta grija ... barbatul era mancat, copiii nu sunt ... m-am pus in genunchi si doua ore mai tarziu florile din fatza aratau in sfarsit "curate".

 

Tot aseara am sortat toate hartiile de la scoala, aduse de copii la sfarsitul anului ... apoi am cautat cutia in care tin "lucrarile" din fiecare an si desigur am inceput sa ma uit prin ele ... Doamne, ce stare mi-au produs ... sa vedeti cum desenau cand erau in K, sa vedeti cum scriau in clasa I ... scriau fonetic si profesoara scria pe dosul paginii ce propozitie ar fi trebuit sa fie acolo.

Incepand cu clasa a 2 a, au caiete de compozitie ... ii pune in fiecare dimineatza sa scrie ceva, sa incete sa se exprime in scris ... citeam pe acolo, cate chestii dau din casa, ca normal nu stiu sa scrie decat despre ce fac cu familia ...daca citesti cu atentie, cred ca poti afla mecanismul de functionare al fiecarei familii, numai din povestile lor ...si nu scriu cu acuze, nu judeca, ce stiu ei sa judece ...scriu totul chiar si chestii indoielnice, ca pe ceva cotidian.

 

Voi tineti hartiile, proiectele de la scoala ? Pe toate, sau le triati ?

[:)] da si eu selectez si pastrez mai ales jurnalele ei din clasa, dar sa sti ca in clasele mai mari nu mai au jurnale, mai pastrez compunerile ei [:)] , ei si aici mai am niste filozofii legate de educatie si familie [:)]  dar pe alta data o sa le descriu

eu am insitat sa tina si un jurnal al ei, dar fara succes, a scris ea putin la inceput pe urma si-a pierdut interesul [smulgpar]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Conge e sub frigider. Are 3 sertare in care avem: pizza aia (de adult, 30 cm diam), legume congelate 1-2 pungi, mici cand ii face Balaurul ca ii ies cam 2kg si nu mancam atat la un gratar, fructe de mare congelate (big hit in fam noastra) si inghetata. Carne prefer sa cumpar proaspata (avantajul supermarketului deschis 24h). 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

BUFLEA :

Dna Bond, si pe dentistul meu, vietnamez, tot Bula il cheama (aka Bui) http://1.1.1.1/bmi/comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_emoticons/default/icon_smile.gif …si cum pe al meu il cheama Bula de 2 ani, de cand ma duc la el, te-as pune sa imi ceri scuze ca ma copiezi …http://1.1.1.1/bmi/comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_emoticons/default/icon_smile_big.gif

 

Intrebari :
- Chiar asa, gandim la fel, mai ales despre altzii ??? http://1.1.1.1/bmi/comunitate.desprecopii.com/forums/public/style_emoticons/default/icon_smile_big.gif ...oare ar trebui sa ne bucure sau sa ne sperie chesita asta ??

- Oare “Bui” este un fel de “Popescu” vietnamez, de pe toti ii cheama asa ?

 

         ☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆☆

 

 

Doamna draga,Bui il cheama si pe vietnamezul meu.:)):))si  este un prenume. Cum este Ion la noi.Numai ca eu desi e un nume scurt ,nu il tin minte.Si i-am zis Bulă. Nu e la misto,nu e ca sa rad de el. Pur si simplu m-a intrebat barbatul cum il cheama pe vietnamez si nu imi aduceam aminte ca e ceva cu B...si Bulă a fost primul nume care mi-a venit in minte.

                  

In rest...mie imi place mai mult sa ma bucur decat sa ma sperii. :)):):))

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Bella, o sa reia jurnalul mai pe la adolescenta.

 

si eu pastrez desenele/ picturile Patriciei. Uneori din picturile copiilor fac lampioane (spre ex ptr Sarbatoarea Lampioanelor) sau impacheteaza cadourile pe care le fac copiii ptr Ziua mamei etc.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...