Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

si putin despre noi. 

ieri am primit o veste deloc buna. mama a fost operata, anus-contra-naturii. (cred ca asta e termenul corect) nici nu stiu sa va spun cum m-am simtit, ca si cum mi-a cazut un ciocan in cap, sau cum o menghina ma strangea ...... o stare indescpriptibila. 

tata e speriat, panicat, nu stie ce sa faca.... si de panica-teama a sunat ieri la noi si a gasit-o doar pe luiza acasa.... si va inchipuiti de la cine am primit vestea, da?  [fal]

asteapta rezultatul la biopsie, care vine peste vre-o doua saptamani. 

si m-am suparat pe el. inca nu mi-a trecut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

....

 

Noi ieri am fost in Queens, am luat mici, ghiudem, telemea de oaie, costita afutata, ceafa afumata, dulceata de visine si gem de prune. Apoi am stat numai prin jurul casei si aseara am mancat amandoi pe terasa si am baut si cate o Timisorana, luata tot din Queens.

Cum e cu costita aia? Se ia nainte sau dupa?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, ce veste! Te inteleg complet. Big hug for you.

 

noi azi facem gratar cu prietenii nostri in formatie completa. Adica si parintii ei sunt aici. Mici pt adulti, hamburgers pt copii. Bine ca am zis ca mi-am dat seama ca nu avem chifle de hamburgers:((

 

si am si zi de gradinarit, caci nu plecam hai hui pe nicaieri azi. Ieri am biciclit vreo 10 km si genunchii mei protesteaza. 

 

Dl sot a plecat cu copilul cel mare sa joace tenis, ca s-a culcat cu tenis in freza si s-a trezit la fel, mi-au lasat sarcina clara sa fac un mic dejun fabulos si eu nu am pic de inspiratie. Cred ca fac ceva ochiuri cu un fel de avocado ceva.  Ma duc sa googalesc

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna tuturor de pe ghetar!

 

Maine la 4 dimineata plecam spre Bucuresti apoi decolam spre casa.

 

A fost o vacanta superba si foarte nostalgica, ne-am simtit foarte bine si ne-am si plimbat vreo 1200 km, am facut un circuit incluzand Transfagarasanul.

 

Nu am citit din urma decat 2 pagini, nu am avut internet unde am stat.

 

Deci, Ioana, a venit Saltaricea din cate am inteles. Sa creasca mare, cuminte si sa pape si sa doarma bine!

 

Kari, imi pare rau pentru mama ta, sanatate multa si tie multa putere sufleteasca!

 

Citesc cand revin acasa, pana atunci va pup cu drag pe toti.

 

(Nu m-am intalnit cu nimeni de pe forum din tara, din pacate nu a fost timp, doar cu Tora am vorbit la telefon. Sper ca Ioana s-a intalnit cu papusa!)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

ach Buflea cu Mathe la noi e cu cantec..

 

amandoi zic ca mathe e favorita, apoi urmeaza deutsch.

 

dar fiecare are cate o alta favorita la scoala, R sportu iar D lucru manual.

 

la Mathe la clasa a 4 au facut numere naturale, unitatile de masura, pana la 1 milion. inmultiri, impartiri si unitatile aste (kg, km) &ceasul. figurile geometrice in oglida, desfasurare de cub..etc..acu in clasa a 4-a au facut impartirea cu T, cu toate ca io le-am explicat-o de anu trecut. pana nu a facut la scoala, nu e prins.

 

La teste, in afara de 1+1 =4 care e in procentu omului zapacit, nu stie al meu sa puna problema pe hartie.

 

de ex: daca fac un party is fac sandwich-uri cu 3 salamuri, 5 paine 7 branze, dar dublu de carnati si le vad cu 70 centi bucata ies in castig cu 40e. pauza..

 

sau mai simple:  cei trei nepoti cu bunicii merg in oras.se mananca inghetata in centru si costa cupa 1,2 E, fiecare cate 2 cupe. bunicul plateste cu 50 E, cat primeste inapoi?

si continuarea: in sat la noi inchetata costa 90 centi cupa. Bunicul spune ca ar fi facut o economie de 4 , 5 E. e adevarat sau nu?

 

evident ca el a calculat la 3. bunicii nu mananca ingheata [fal] .

 

Culmea e ca fix asta am facut si io cu ei, si le-am explicat ca mancam inchetata in sat de la italieni, nu din oras ca iesim mai ieftin cu atat..nu au retinut nimic.

 

Mi-am dat seama ca chestii care io le fac in m od curent, de ex ma uit la pretul pe unitate, deci se intampla sa fie acelasi produs la pretz de 5 E dar unul are 4,5l si altu 5 litri, lor nu le-am spus cum aleg, mai ales ca ei nu merg la cumparaturi.

 

asa ca io ii trimit pe ei la cumparaturi. Lu R ii dau 5 sticle goale sa isi ridice garantia si sa cumpere bretzeli. mai iese afara cu 3 ca nu ii iese calculul, mai intra si ia altu cand isi da seama ca are in mana mai mult de 29 centi, cat e un bretzel.

 

 

la gramatica au facut cazurile si mai rau l-am incurcat la ultimul test cu verbebe de miscare si AKK si Dativ, macar verbele la imperfect si perfect, viitor la stie bine.

Eseurile lor ma depasesc: de ex frica pe nivele [alcool] .

 

problema la nemtii, ca ei au teme foarte usoare, iar la teste ii rupe.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

(Nu m-am intalnit cu nimeni de pe forum din tara, din pacate nu a fost timp, doar cu Tora am vorbit la telefon. Sper ca Ioana s-a intalnit cu papusa!)

 

Fleur, s-a intalnit...si e tare multumita.

Cu ocazia asta parintii au crescut mult in ochii ei [:)] (pana acum Mos Craciun a fost mesagerul)

Este singura posesoare de asa papusa printre cunostiintele ei.

In curand o va primi si pe cea de la buflea...am ezitat sa i le dam pe amble chit ca, din intamplare, au ajuns la o diferenta de cateva zile. Sa se bucure de mai multe ori, nu?

Sa va fie de bine concediul romanesc!

 

Imi pace cand va reintoarceti in tara. Nu-i poate raiul...dar e o parte din sufletul vostru.

Ella bine ai venit! [:)]

 

Viviana, cum e copila?

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

viviana, sanatate Silviei. 

 

 

Fleur, zbor lin spre casa, sa ajungeti cu bine. 

 

 

Simonna,  [il]  ma gandeam ca ti-ai luat vacanta ptr un an.  [:)]

 

 

 

 

mai devreme am vb cu mama la telefon. avea un ton vesel (ce ciudat suna) dar a vorbit cu mine ca si cum maine urmeaza sa moara.  [:(] se simte binisor, are ceva dureri dar primeste morfina prin perfuzie. din cate am inteles ea nu stie exact ce s-a intamplat, nici eu nu am intrebat. a inceput sa-mi povesteasca de copilaria ei, de mama ei.... cum o ingrijea cand era bolnava. de sora ei cea mare..... apoi de noi, ca am ajuns oameni destoinici , ca e multumita de viata ce-a avut-o..... [:(]

apoi de tata, ca il vede si simte speriat, temator, il simte ca ii e teama sa ramana singur. si ma apucat plansul. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...