Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

ziua buna 

 

 

mickyy, ce ma bucur ca va place si incepeti sa va acomodati. 

 

JG, sanatate multa.  [il]

 

aqai, si tie la fel, sanatate  [il]

 

 

 

 

dragilor, multumesc de sustinere. din pacate amanunte nu am multe, chiar putine, astept inca sa se trezeasca sora de peste balta si sa vb cu ea. cred ca deja  e treaza, dar e in concediu intr-o tabara cu fetele si timp liber are mai pe dupa amiaza, cand la mine e seara deja. as putea sa vb cu tata, dar sora'mea mi-a spus sa nu vb cu el caci nici el nu stie multe amanunte, ptr ca medicul a cerut sa vorbeasca cu copii, nu cu el.  

 

in rest suntem bine, azi ne racorim la 21 de grade, ca de miercuri iara se incing termomentrele. vreau sa fac o placinta cu mere. 

 

 

ma gandeam la Ioana astazi, o fi legat-o saltaricea de pat de nu mai iese deloc la raport. Ioana, sanatate si refacere. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Buna de dimineatza mea superba de vara,

 

Pe rand …ma scuzati cu “costitza afutata”, a fost absolut fara intentie, dar e de bagat la dictionarul ghetarului alaturi de “19 inch”, “7numere sau 4 ore” si mai era una scoasa de Tora, pe care am uitat-o dar era meseriasa ..ceva cu o tuse sau o gripa ????

 

Mickyyy, ce bine ca fetele deja s-au imprietenit cu cineva …3 copiii ai vostri si cu 2 ai vecinilor, nici nu mai au nevoie de altzii, deja sunt suficienti.
Cum e casa, e mobilata ? Sau parca spuneai ca trebuie sa o mobilezi tu ? Ce bine ca e vacantza, aveti 2 luni sa va asezati intr-o rutina …o sa vezi ca in alte 2 luni de scoala, toate fetele o sa vorbeasca fluent engleza.

 

 

Sa trec acum la probleme mai serioase …

 

J.G. nasoala guta asta, poate totusi se infirma diagnosticul …e nasoala pentru ca nu te omoara dar nici nu te lasa sa traiesti … pana la urma invetzi sa traiesti cu inconfortul asta, dar totusi …

 

Kari, n-am inteles nimic din ce ai spus … unde e mama ta acum, in Canada sau la ea acasa in “nu stiu ce tara” ? Si de ce asa brusc, de la un hemoroid, o fisura, solutia asta atat de radicala ? Oricum, pana la urma nici asta nu ar fi asa de imposibil de trait cu ea, daca ar avea pronostic bun …cati ani are mama ta ? Zicea cineva si bine zicea, la varste mai avansate, avanseaza incet …ce e nasol este ca iar, ca si la tata, este o boala foarte “murdara” si e greu si pentru cel ce se vede in situatia asta si pentru cel ce trebuie sa ingrijeasca ..si evident, din aceleasi motive, e greu de gasit pe cineva din afara si e scump. Dar poate in tara in care traiesc ai tai (care e aia, ca am uitat ???) or fi sisteme sociale din astea care te ajuta.

 

Tine-ne la curent, eu zic sa nu te panichezi, ca nu e venit inca sfarsitul, habar nu ai ce mult mai e pana acolo …Din pacate, nici nu pot sa-ti spun ca va fi bine. Dupa mine, perioada asta este cea mai grea.
Ah, vad ca ai scris ca ar fi in Canada ???

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Eu aseara am repetat placinta cu cirese a Jamilei, aia cu lapte batut (sau iaurt) …si in loc de cirese, am pus piersici … maiiii, este BESTIALA …in sfarsit mi-a iesit compozitia fix ca la pandispan si nici nu trebuie sa “spatulezi” atat de mana …v-o recomand calduros. Este aromata, acrisoara, frageda ….

 

Am inteles ce greseala am facut prima data, nu am pus suficient praf de copt …acum am pus 2 lingurite, apoi am impartit compozitia in doua si intre ele am pus un strat de piersiti taiate cubulete, iar deasupra piersici felii …va spun, daca v-ati saturat de clatifutizat, incercati cu incredere reteta asta. Poate pune cineva linkul la retetele ghetarului, ca eu nu pot.
Ah, si i-am mai facut niste modificari marunte …in loc de zahar am pus Agave si in loc de lapte batut, am pus iaurt cu vanilie …dar atentie ca ala este deja dulce, deci trebuie mai putin dulce in compozitia initiala. Data viitoare o sa incerc cu faina Monti, sa vedem daca iese la fel de pufoasa …ce pacat ca nu am poze sa va arat cat de profesionist a iesit.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Kari, unde prin canada e mama ta? Can we help, trimitem flori pt tine, nu stiu, zic si eu, dar let me know.

 

 

jg, sa ne spuice zic si analizele.

 

noi am bifat analizele de sange pt tudor si radiografia mea. Copiii rod pufuleti in gradina si in 10 min plecam iar.

 

mihaela, bina ati ajns!

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

am reusit sa ma cert cu tata. sa ma cert e un fel de a spune..... ca ne-am contrazis si eu i-am facut observatie ca se tine de prostii, el a ripostat ca nu e lasat sa faca ce vrea.  [alcool]  sunt nervoasa pe el ca parca vorbesc cu peretii. ne-am discutat pe skype si a trebuit sa inchid usile ca sa nu ma auda vecinii . 

 

situatia e asa, de vre-o trei luni mama  a tot slabit si acuza dureri de burta, probleme de constipatie.... asta sa intamplat pe la mijlocul lui aprilie, cand ei erau acasa la ei in elvetia. a mers la medic si medicul ia prescris laxative si sa evite carnea de orice fel. in mai au plecat in canada intr-un concediu prelungit. intre timp cu tot cu laxative si calmantele ce le lua ptr durerile de burta, situatia a continuat. a mers si acolo la un medic, care ia spus sa ia in continuare laxative si calmante. 

pana intr-o seara cand a sangerat cam mult la toaleta..... v-am povestit ca a venit salvarea si a dus-o la spital. 

 

la spital i-au facut analize si peste cateva ore o colonoscopie. care colonoscopie s-a lasat cu o biopsie. despre care medicul nu le-a spus, ptr ca la vazut pe tata cam recalcitrant si suparat si a spus ca e bine sa evite pe moment sa spuna. 

a doua zi in siptal a vazut-o alt medic, caci cel de garda plecase acasa. iar acel medic ia spus ca din punctul lui de vedere poate pleca acasa. si  a plecat acasa. peste doua zile cand a venit medicul care ia facut colonoscopia  a intrebat de ea..... au telefonat si au adus-o inapoi la spital. si i-au spus ca e nevoie de operatie, caci polipul respectiv e mare si arata foarte rau si mai e  localizat jos spre iesire pe colon. 

 

a fost operata, iar dupa operatie medicul  a cerut sa vb cu unul din copii. 

asa a intrat sora mea in legatura  cu el,  medicul ia spus ca defapt polipul era o tumoare urata si prinsa bine de muschi, asa ca a trebuit sa inlature tumoara si o buna bucata de muschi. si asteapta rezultatul de la biopsie. 

 

eu m-am intrebat de ce medicul ia prescris laxative unei femei de 80 de ani.... nu e rau nici asta. dar daca simptomele nu dispar in doua trei saptamani, slabeste intre timp..... nu s-a gandit sa-i faca macar o colonoscopie? sau o echografie? 

e drept ca nu are antecedente medicale, dar e vb totusi de un om batran..... in fine, nu stiu cat sunt eu de obiectiva in directia asta. 

 

 

buflea, am spus si eu ce am stiut, amanunte nu am avut decat  pana acum vre-o ora. adica lucrurile mi-au fost transmise clare abia mai devreme. 

 

cu tata m-am certat ptr ca se poarta aiurea. la spital, inainte de operatie a venit medicul si  a vb cu el si cu frateso si le-a spus ca e indicat sa nu astepte acolo, sa mearga acasa. si ei suparati au spus ca nu pleaca. iar medicul mai in gluma le-a spus ca pot sa mearga la pescuit. [alcool]  si nebunii ce-au facut? s-au dus in parc la pescuit. in centrul orasului. a venit politia si ia luat la intrebari. si ei ca niste nevinovati spuneau ca doar se joaca cu unditele in apa.  [alcool]  ca la gradinita. 

i-am spus ca se poarta iresponsabil, ca poate il aresteaza aia si-l cazeaza la nebuni. 

iar frates-o de colo 'esti obraznica, cum vb cu taicatu?'  [:-)))]  [:-)))]

 

was???  [fal]  io obraznica?!!! 

 

in seara asta zboara sora mea la Vancover sa vada ce e de facut. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

sa va mai spun ceva, ce ma impresionat pana la lacrimi. sora mea e intr-o tabara cu fetele. acolo a  aflat vestile despre mama. le-a povestit la niste doamne americance cu care au organizat tabara, iar acele femei i-au cumparat bilet de avion si s-au oferit sa stea cu fetele cateva zile ca ea sa poata merge la parinti. 

 

acuma ca am vb cu sorela m-am mai linistit. ma supara tata ca se poarta copilareste, are impresia ca noi avem ceva cu el, ca nu-l lasam sa faca ce vrea el. povestea ca atunci cand erau in parc erau acolo 'niste cotoroante' . i-am spus ca asa nu se vorbeste despre niste oamnei straini pe care nu-i cunosti. el o tinea mai departe 'cotoroante, cotoroante' 

i-am spus ca trebuie neaparat sa mearga la medic, sa se controleze la cap. ca e inadmisibil sa aiba asemenea comportamente.  [fri]

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

pe de alta parte ma bucur ca medicul  a avut ochi sa-l citeasca si sa nu-i spuna ce are mama cu adevarat. frates-o ia spus la medic 'ce noi suntem batrani si prosti, cu noi de ce nu puteti sa vb? '  [:-)))]  doamne, medicul ala a fost tare de treaba, zambea doar si le spunea ca nu e cazul sa-si faca griji. 

 

 

 

 

placinta mea de mere a iesit tiramisu pana la urma, caci ma descoperit in frigider o crema mascarpone care era expirata de ieri. si cateva piersici super coapte, asa ca am incropit repede tiramisu. la placinta au strambat toti din nas. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...