Jump to content
O nouă casă pentru FORUMUL DESPRECOPII ×

🎉 Alătură-te Comunității Noastre! 🎉

🔹 Membrii înregistrați beneficiază de:

  • ✨ Funcționalități suplimentare
  • 💬 Participare la discuții active
  • 🏆 Puncte pentru tombole lunare cu premii atractive
  • 🗣️ Oportunitatea de a-ți exprima opinia
  • 🤝 Ajutor reciproc între părinți
  • 🎁 Șansa de a câștiga premii

🚀 Ce te oprește?

Recommended Posts

Multa sanatate Silviei!

Kari, asa o am si eu pe mijlocie. Nu empatizeaza cu suferinta sau durerea cuiva. Am observat de cand era mica si se uita la desene la ceva scene triste. Cea mare plangea de sarea camasa de pe ea iar mijlocia punea intrebari, era preocupata de detalii. Nu plange la filme. Daca noi ne taiem sau ne lovim ea vine repede si atat spune "sa vad". Ea panseaza, dezinfecteaza, unge. Am ajuns la concluzia ca e prea preocupata de cum sa ajute cu rana si nu sta sa managaie sau sa spuna ceva sa consoleze ranitul. E bine sa fii cerebral dar e bine si sa-ti cenzurezi anumite ganduri si sa nu spui exact ce gandesti. E opinia copilului desigur dar cand realitatea este dura poate e bine sa-si aleaga cuvintele mai cu grija.

Bine ca se echilibreaza balanta la voi in casa, unul empatic, unul realist.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

  • Răspunsuri 811
  • Creat
  • Ultimul răspuns

Cei mai activi membri în acest subiect

Cei mai activi membri în acest subiect

Posted Images

Mickyyy, eu știu că la laptop nu trebuie cablu special, doar un adaptor. Când am fost în Canada mi-am luat laptopul de aici și acolo mi-am cumpărat doar un adaptor de priză (câțiva dolari a costat) și n-am luat un alt încărcător. A mers așa fără probleme, chiar dacă ei au alt voltaj la prize (Canada zic). Văd că UK are același voltaj ca noi, cu atât mai mult n-ar trebui să fie probleme.

 

Viviana, sănătate Silviei!

 

Oare Michelle pe unde e? Că n-am mai văzut-o de mult.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Lipsa de empatie e o caracteristica a psihopatilor. Chiar imi pare rau ca nu fac parte din tagma asta...

 

Sa fii creberal si sa cauti o explicatie sau o alinare logica e ceva normal in fctie de personalitatea si temperamentul fiecaruia.

 

 

Otilia, ca face asta e perfect ok, e curioasa. :)

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

 

Am citit cam pe diagonala, inca nu am net. Si nici calculator, ca nu am cabluri englezesti sa il bag in prize, asa ca sunt rupta de realitate!

 

 

nu iti trebuie cabluri, iti trebuie un adaptor: http://www.amazon.co.uk/Travel-Adaptor-Plug-Worldwide-European/dp/B000P0FIUM/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1436862971&sr=8-1&keywords=power+adapter

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Nu de laptop zic, ci de calculator clasic :)))

Avem 2 bucati, de fapt 2 unitati si un monitor, le-am luat cu noi din Romania.

Ca am trimis cu tirul si vreo 10 cutii cu bagaje din tara, printre care si calculatoarele. Inainte sa plec le-am umplut cu filme, sa am ce face, si acum ma uit la ele ce frumos stau ambalate in cutii :))

 

Dar daca stau bine sa ma gandesc, barbatul are laptop :)). Dar el nu are nimic util pe el, ca il folosea pentru net, nu jocuri sau filme. Daca se uita la filme o facea online, asa ca maxim un solitaire am sanse sa gasesc acolo. Si pentru atata lucru nu desfac cutiile lui ;))

 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

vesti bune, vesti bune!! 

mama  e bine, si-a revenit spectaculos dupa operatie, spunea sora mea ca are un tonus foarte bun. asteapta si asteptam cu totii rezultatul biopsiei. 

de tata e suparata, ca nu se intelege cu el. el spune ca s-a saturat ca 80 de ani sa urmeze reguli si sa se poarte frumos sa nu deranjeze pe nimeni, si ca vrea sa fie lasat in pace sa se manifeste cum vrea el.  [fal] el nu incalca legea, nu face rau intentionat.... nu face nimik rau, doar vrea sa se manifeste cum simte.  [fri]

oare asa oi ajunge si eu?  [:-)))]

 

Otilia, eu cred ca totusi e vorba de un autocontrol, nu de lipsa de emaptie. cel putin la victor al meu asta este. ptr ca a avut momente si l-am vazut ca sufera, ca ii pare rau, ca plange. pe de-oparte e buna atitudinea asta ptr ca nu te lasi doborat de orice vine peste tine. chiar pot sa spun ca intr-un fel seamana cu mine, insa la mine este ceva in plus, ma doare pana la lacrimi cand aud de un cunoscut sau cineva de pe forum ca e bolnav sau are vre-o boala grea. cand am citit de Flaviuta, zile intregi m-am gandit la ea..... 

dar asta sunt eu, si altii poate la fel. sunt constienta ca exista oameni care au alte reacti, caci nu putem fi cu totii la fel. 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Buna!

 

 

buflea, nu zic nici nu, nici da la iesirea cu cortul. Vedem atunci cand ajungi cum e vremea, cum stam cu treburile si activitatile. Sa iesim o zi - o noapte nu e un capat de tzara, ne decidem si ne organizam rapid daca se poate. [pup] Va asteptam.  Ma bucur ca ai tai sunt asa incantati de vacanta in tara [:)]. Bravo mamei tale care sta pe baricade si se bucura de viata alaturi de copii! 

 

 

kari [grup] o imbratisare mare. Sanatate si putere multa! E greu sa asisti neputincios la suferinta celor dragi.   

Intre timp am citit ca se simte bine si ca vestile sunt bune! Bravo! Numai din astea sa afli de acum! [pup]

 

La noi  reactia copiilor cred ca ar fi invers, Rares e cel mai empatic si mai sensibil. Bianca e in parametri, nici nu plange de mila altora, dar nici nu se intoarce cu spatele. 

 

Viviana, sanatate multa Silviei ! 

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Dragilor, incerc sa va prind din urma, dar e greu. Daca raspund si deja sunt pe langa subiect, nu dati cu rosii ca nu am voie. Eventual dati cu un compor de visine ca nu ma supar!  [:)]

 

Viviana, sper ca Silvia e mai bine- inteleg ca e pe termen lung cu amigdalele si sper sa treca repede episodul actual ca sa ii dati de cap!

 

Elyda, ai mai rezolvat ceva cu Bula si apartamentul? Ce trebe sa faca efectiv garantul? Trebe sa aiba casa proprie in Uk sau sa fie cetatean? Dca nu, da un semn, poate te ajutam cumva.

Link to comment
Distribuie pe alte site-uri

Oaspete
Acest subiect este acum închis pentru alte răspunsuri.

×
×
  • Adaugă...